Prezident Miloš Zeman dnes podepsal nový zákon o evidenci skutečných majitelů, který ji slaďuje s požadavky příslušné evropské směrnice. Zákon vzbudil pozornost zejména kvůli ustanovení, které mohlo podle části opozice pomoci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o střet zájmů. Pasáž se týkala svěřenských fondů. Sněmovna toto ustanovení z vládního návrhu zákona vyškrtla. O Zemanově podpisu zákona informoval Hrad.
Předloha reaguje na to, že současný režim evidence skutečných majitelů neodpovídá evropské směrnici ve zveřejňování některých údajů o nich. Chybějí také mechanismy ověřování a kontroly pravdivosti údajů v evidenci i efektivní sankce za nesplnění povinností.
Zákon o evidenci skutečných majitelů upoutal pozornost zejména částí, která mohla pomoci Andreji Babišovi ve sporu o střet zájmů. Sněmovna z vládního návrhu zákona vyškrtla ustanovení, podle jehož některých výkladů by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil skupinu Agrofert, ale nikoli za jejího vlastníka. Pomoci mu to mohlo podle kritiků v situaci, kdy se podezřením z jeho střetu zájmů zabývají orgány EU. Babiš nařčení ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost. Jeho bod byl vyškrtnut v listopadu.
Senát pak v dolní komoře narazil s návrhem, podle kterého by firmy s nesrovnalostmi v evidenci skutečných majitelů nesměly až do jejich odstranění dostávat dotace. Senátoři navíc chtěli, aby zadavatelé výběrových řízení ověřovali při nejasnostech údaje o skutečných majitelích uchazečů.
Senátní verzi podporovala protikorupční iniciativa Rekonstrukce státu, podle níž zákon mohl být pojistkou proti tomu, aby veřejné peníze mohly mířit k firmám s anonymními vlastníky. Sněmovní verzi zákona budou moci firmy podle iniciativy snadno obcházet, protože nezavádí dostatečnou kontrolu údajů v evidenci.
Zákon upřesňuje pojem skutečného majitele, kterým je každá osoba, která je koncovým příjemcem nebo osobou s koncovým vlivem. Zákon stanoví, které právnické osoby ho s ohledem na svůj charakter mít nemohou. Povinnost zapisovat skutečného majitele nemá smysl například u společenství vlastníků bytových a nebytových jednotek, honebního společenstva, u příspěvkových organizací a u obchodních korporací výlučně ovládaných státem, stojí ve zdůvodnění.
Předloha by také měla snížit byrokracii tím, že ve zřejmých případech budou skuteční vlastníci zapisováni automaticky z veřejných rejstříků. Typickým příkladem je podle materiálu jediný společník společnosti s ručením omezeným.
O podpisu zákona informoval Hrad i na Twitteru.
🖋️Prezident republiky podepsal šest zákonů:https://t.co/gwmPus5W0Z pic.twitter.com/NQDnkGqjTD
— Pražský hrad (@HradOfficial) January 22, 2021
Kromě tohoto zákona podepsal Zeman také pět dalších:
1) Zákon ze dne 19. ledna 2021 o Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů.
2) Zákon ze dne 19. ledna 2021, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů.
3) Zákon ze dne 19. ledna 2021 o prověřování zahraničních investic a o změně souvisejících zákonů (zákon o prověřování zahraničních investic).
4) Zákon ze dne 19. ledna 2021, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
5) Zákon ze dne 19. ledna 2021, kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 119/2001 Sb., kterým se stanoví pravidla pro případy souběžně probíhajících výkonů rozhodnutí, ve znění pozdějších předpisů.