Kardinál Dominik Duka příští rok velmi pravděpodobně skončí v čele pražského arcibiskupství, dosáhne totiž věku 75 let a svého úřadu se bude muset vzdát. Vzhledem k rozdílnosti názorů mezi Dukou a papežem Františkem se nezdá příliš pravděpodobné, že by hlava katolické církve Duku v úřadu ponechala i nadále. Duka si naopak náramně rozumí s prezidentem Milošem Zemanem, který podle Duky „pracuje na společném dobru“.
„Já chápu stát jako demokratický, občané si ve volbách volí své reprezentanty. A ty já jsem povinen respektovat. Nakonec křesťan má respektovat a podporovat autoritu státu tam, kde pracuje pro společné dobro. A má samozřejmě zaujmout postoj, když je obecné dobro porušováno. Já ovšem necítím problém v tom smyslu, že bych nyní viděl ohrožení demokracie,“ řekl Dominik Duka v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Podle českého kardinála, který prožil 15 měsíců v komunistickém vězení a 15 let nesměl vykonávat svou profesi, tedy v současnosti, kdy na Hradě sedí proruský prezident a hrozí povolební koalice ANO, KSČM a SPD, není ohrožena demokracie.
Duka nadále prohlásil, že lidem s konzervativními názory hrozí novodobá inkvizice v podobě mediálního lynče.
„Je pozoruhodné, že stoupenci postmoderny na jedné straně říkají, že pravda neexistuje, a když titíž stoupenci postmoderny řeknou, že stejně hodnotné jako rodina je soužití dvou žen nebo dvou mužů, tak si najednou nárokují, že mají pravdu. Konzervativně uvažující lidé jsou v těžké pozici. Existuje tady novodobá inkvizice, která nepoužívá starých krutých trestů, ale používá mediálních lynčů, kterými dokáže svého protivníka úplně zničit. Dělá z něj intelektuální nebo morální ruinu,“ řekl dále Duka pro Hospodářské noviny.
Jenže Duka si o takový lynč sám říká. Obhajuje prezidenta, jehož činy nemají s „obecným dobrem“ nic společného. Od nejvyššího tuzemského představitele katolické církve, která v minulosti v inkvizičních procesech umučila tisíce lidí, navíc jakákoliv zmínka o inkvizici, byť v jiném kontextu, právě nejvhodnější není.