Prezident Miloš Zeman dal rozhovor ruskému novináři Vladimiru Sněgirjovovi, kterému české úřady neprodloužily akreditaci. Prezident rozhovor poskytl poté, co si vyžádal o případu informace. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podobu informací Ovčáček nespecifikoval.
Neprodloužení akreditace vyvolalo spekulace, že ruský žurnalista pro tajné služby představuje bezpečnostní riziko, neboť se stýká s podezřelými lidmi. „Pan Sněgirjov žádal o rozhovor dva roky a v souvislosti s tím, že mu byla odebrána akreditace, se obrátil na pana prezidenta dopisem. Pan prezident si vyžádal informace, a na základě těchto informací se rozhodl vyhovět tomuto rozhovoru,“ řekl Ovčáček.
Rozhovor zveřejnil ruský vládní list Rossijska gazeta v pondělí. Zeman v něm například uvedl, že považuje za správný recept na řešení migrační krize uzavření vnějších hranic Evropské unie. Tento úkol by podle něj měl být svěřen společnému ozbrojenému sboru. Kritizoval také protiruské sankce a zapochyboval o potřebnosti amerického protiraketového štítu v Evropě poté, co dohoda s Teheránem o íránském jaderném programu vedla ke zrušení protiíránských sankcí.
Ovčáček poznamenal, že Sněgirjov sice nemá akreditaci ministerstva zahraničních věcí, ale nebyl z České republiky vyhoštěn. „Je mu tedy umožněna novinářská práce,“ řekl. Sněgirjov podle něj vedl rozhovor korektně. „Musím ocenit, že pan Sněgirjov neprovedl žádnou cenzuru vyjádření pana prezidenta, což se stalo v minulosti v případě prvního kanálu ruské televize,“ dodal.
Informace o neudělení akreditací podléhají utajení
Poskytnutí rozhovoru neakreditovanému ruskému novináři nechtěl v Bruselu blíže komentovat ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „O věcech tohoto typu rád diskutuju s panem prezidentem přímo a nic mu nevzkazuji přes média. I v této věci se raději budu bavit s ním přímo,“ řekl novinářům.
Sněgirjov je zpravodajem deníku Večerňaja Moskva v Česku. O akreditaci přišel před nedávnem z rozhodutí Ministerstva zahraničních věcí, které rozhodnutí odmítlo pro média komentovat. Podle ruského ministerstva zahraničí tento krok poškodil vzájemné vztahy a nezůstane bez odpovídající reakce. Kvůli případu si předvolalo zástupce českého velvyslance v Moskvě a žádalo o oficiální vysvětlení. České ministerstvo zahraničí podle své mluvčí Michaely Lagronové svůj postup hodlalo vysvětlit pouze diplomatickou cestou.
Informace o neudělení akreditací podléhají utajení, mluvčí Černínského paláce v Praze proto odmítla sdělit bližší informace. „Je to procedura, při které postupujeme pořád stejně. Novináři nás požádají o prodloužení akreditace a my na základě informací i našich zpravodajských služeb buď akreditaci prodloužíme, nebo neprodloužíme. V tomto případě jsme ji neprodloužili, ale nemůžu jít do detailů, protože tyto informace podléhají zákonu o utajovaných skutečnostech,“ dodala Lagronová.
Česko a Rusko si v uplynulých letech vzájemně vyhostily několik diplomatů, řidčeji dochází i k neprodloužení novinářských akreditací. V únoru 2010 neprodloužilo ruské ministerstvo zahraničí vízum zpravodaji České televize v Moskvě Josefu Pazderkovi. Pravděpodobně šlo tehdy o odvetu za podobný český krok vůči ruskému novináři Vladimiru Silkinovi z léta předchozího roku.