V Senátu proběhlo veřejné slyšení na téma odolnosti veřejných institucí vůči zahraničním vlivům a bezpečnosti České republiky. Na akci promluvil předseda Senátu Miloš Vystrčil, Pavel Fischer, místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, starostové Pavel Novotný a Ondřej Kolář či primátor Zdeněk Hřib. Těm musela být kvůli zhoršení vztahů s Ruskem v minulosti přidělena osobní ochrana.
O vlivu totalitních zemí na Českou republiku hovořili politici v pátek na půdě Senátu. „Spolupráce s různými institucemi z totalitních zemí může být velmi nebezpečná! Na úrovni obcí, měst a krajů o tomto nebezpečí neexistuje dostatečné povědomí a totalitní země toho využívají,“ varoval předseda výboru Pavel Fischer s odkazem na šéfa BIS Michala Koudelku.
Rusko a Čína usilují na těchto místech o svůj vliv a snaží se získat přízeň u regionálních představitelů měst a obcí a v akademické sféře. Snaží se tímto způsobem využít její citlivosti a zranitelnosti a skrze ně získávat informace, které se hodí pro jejich další aktivity.
Dává to smysl – právě regionální zástupci pak mohou zamířit do vyšší úrovně veřejné správy a mít větší vliv na nejrůznější sféry. Dobré vztahy se tak mocnostem vyplatí. Tyto zahraniční kontakty bývají navíc poměrně nepřehledné, což ještě více ztěžuje identifikování jejich rizika. Kromě rozšiřování moci, vlivu a získávání nejrůznějších informací jde těmto zemím i o veřejné zakázky.
Koudelka dále řekl, kdo má největší podíl na snahách o ovlivňování českých státních institucí. „Výhrůžky České republice ze strany Ruska po vyhoštění ruských diplomatů v takzvané kauze ricin či neakceptovatelné vyhrožování druhému nejvyššímu představiteli země a celé České republice Čínou po jeho návštěvě Tchaj-wanu jsou skutky, které jasně dokazují, že jsou to právě tyto dvě země, které se na pokusech o ovlivnění státních institucí naší země podílejí nejvíce.“
Řešením, jak by se podobné případy mohly lépe zachytit a řešit, by mohlo být vybudování nového centrálního pracoviště na ministerstvu vnitra. „Poskytovalo by institucím veřejné správy relevantní informace a doporučení k zahraniční spolupráci,“ řekl senátor Fischer.
Čeští starostové proti východním diktaturám
Na veřejném slyšení vystoupili i pražští starostové Pavel Novotný (ODS) a Ondřej Kolář (TOP 09). První jmenovaný nechal postavit v Řeporyjích památník vlasovcům, starosta Prahy 6 Kolář zase dal odstranit sochu maršála Koněva z pražského náměstí. Oba činy vyvolaly od ruské strany velmi ostrou reakci. Politici museli být proto na nějaký čas pod policejní ochranou.
„Prezident dokonale předvedl to, že by mohl být trojským koněm jak Číny, tak Ruska,“ řekl Kolář v reakci na to, že Miloš Zeman označil odstranění pomníku za nelegální. „Kolář (…) si svou neschopnost kompenzuje ,směšnými a ubohými‘ gesty,“ okomentoval záležitost v minulosti prezident.
Kolář prezidenta v Senátu kritizoval i kvůli osobám, kterými se v rámci svého hradního působení obklopuje. „Není možné, aby úzká skupinka lidí působila na prezidenta republiky v tom smyslu, že obětuje zájmy České republiky pro své zájmy,“ řekl.
„Byli bychom špatní politici, kdybychom ustoupili od toho záměru o jediný milimetr,“ uvedl ve své řeči starosta Pavel Novotný. „Ti, co je měli okřiknout z titulu svých funkcí tady u nás, se k nim přidávali, což bych nečekal. Měli by se stydět, kdyby to uměli. Mají třeba nejlepšího píáristu v zemi, ale co je jim to platné, když musí poslouchat (předsedu KSČM) Vojtu Filipa,“ dodal. Prý ho v této kauze zklamal přístup vládních činitelů.
Česko na prokremelských webech jako „loutka ovládaná zlým Západem“
V Senátu došlo i na téma dezinformací. O těch promluvil náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil. Podle něj mají za cíl podkopat důvěru v klíčové instituce – Evropskou unii či NATO. Podle něj není pochyb, že stopy opět vedou do Ruska a Číny.
„Ne vždy jsou přímo centrálně státně řízené, ale v řadě případů jde o aktivity, které jsou (státem) buď inspirované, nebo podporované, nebo přinejmenším tolerované,“ vysvětlil. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová k dezinformacím doplnila, že Evropská unie analyzovala 215 aktivit, které byly zaměřeny proti Česku. Naše země prý v těchto manipulativních materiálech bývá schválně vykreslena jako „loutka ovládaná zlým Západem“.
Výstupy z tohoto slyšení dostane také česká vláda. „Náš výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost pracuje na tématu zahraničního vlivu kontinuálně poslední dva roky. (…) Je potřeba obnovit a v některých případech zcela vybudovat autoritu státu. Není možné, aby obce, města, kraje a státní instituce nadále podceňovaly kontakty s Čínou a dalšími totalitami. Cena je příliš vysoká. Závěry a doporučení dnešního slyšení budeme projednávat na příští schůzi bezpečnostního výboru Senátu a určitě o nich budeme informovat vládu,“ vyjádřil další plány Pavel Fischer.