Prezident Miloš Zeman dal již poněkolikáté rozhovor srbskému deníku Večernje novosti. Je zjevné, že se s ním musí bavit velice rád, protože redaktor je velmi snaživý a české hlavě státu nahrává podobně jako TV Barrandov nebo Parlamentní listy. Zeman, který samozřejmě vůbec nedělá volební kampaň, pohovořil o migrační krizi, Číně i Rusku.
Jedna z otázek vedla k tomu, že Zeman má prý dobré vztahy s prezidenty všech velmocí (ač novinář zapomněl zmínit, že do Bílého domu prezidenta stále nikdo nepozval), a tak je nazýván ruským špionem. Česká hlava státu to ale ignoruje. „Nijak to nevnímám, protože jeden z mých přátel, bývalý ministr kultury Pavel Dostál, mi kdysi říkal: Miloši, pamatuj si, že s domovnicí se nediskutuje. A tyto lidi já považuji za takové pomlouvačné typy, které je třeba ignorovat,“ uvedl Zeman.
Na podobném „seznamu“ je i Jaroslav Foldyna, který otevřeně sdílí ruskou propagandu, Zeman však prohlásil, že jsou přátelé a Foldynovy práce si váží. Prezident navíc prohlásil, že do Evropy by mohly přijít miliony uprchlíků. „Ano, říká se, že v Africe je připraveno migrovat do Evropy minimálně několik milionů lidí. Protože se jedná z větší části o muslimy, jejichž kultura je neslučitelná s evropskou kulturou, nevěřím na schopnost jejich asimilace. Mimochodem, když se podíváte na historii Evropy, tak to byla vlastně neustálá válka s muslimy. A myslím si, že právě Srbsko to zažilo mimo jiné i na Kosově poli,“ zaznělo v rozhovoru.
Podle srbského deníku začaly svět zaplavovat tzv. barevné revoluce. „Jako naprostý nesmysl a jako pokus institucí typu Sorosovy univerzity a dalších měnit systém v řadě zemí, tzv. vyvážet demokratické hodnoty. Ale demokracie se neexportuje, demokracie vyrůstá z domácích kořenů. Zatím všechny barevné revoluce ať už v arabském světě, nebo například na Ukrajině, v Gruzii i jinde, skončily naprostým neúspěchem,“ řekl Zeman. Podobného scénáře se v České republice nebojí, protože se vždy prý sešlo jen „několik set křiklounů“.
Srbsko je prý navíc vydíráno Evropskou unií v otázce Kosova. Zeman to nijak nerozporoval a naopak prohlásil: „Myslím si, že každému vydírání je třeba čelit hned na počátku, protože pokud vyděrači ustoupíte, tak ho neusmíříte, ale naopak očekáváte, že bude mít ještě větší a větší požadavky.“
Nakonec Zeman opět pochválil Čínu, jejíž projekt Hedvábné stezky znovu ostudně srovnal s Marshallovým plánem. „Geopolitické perspektivy ani tak ne, ale nová Hedvábná stezka je největším infrastrukturním projektem v moderních dějinách lidstva a odhaduje se, že náklady na tuto investici budou asi dvanáctkrát větší než náklady na Marshallův plán. To podtrhuje význam této investice a pro Českou republiku je samozřejmě důležité zapojit do tohoto projektu české stavební, strojní nebo železniční firmy,“ sdělil český prezident srbskému listu.