Reakce prezidenta Miloše Zemana na slova amerického velvyslance si všiml i americký Wall Street Journal. Píše, že „čerstvá diplomatická roztržka“ ukazuje prohlubující se rozpor „mezi hlavou malé země Evropské unie a politiky jeho vlastní země, spojenci a veřejností. Zeman řekl, že americký velvyslanec Andrew Schapiro nyní není na Hradě vítán. Byla to reakce na slova velvyslance v České televizi: „Rozumím tomu, že chce vzdát hold obětem druhé světové války. Nicméně si myslím, že by bylo nešťastné, kdyby se prezident Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil vojenské přehlídky v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují sousední zemi.“
Kromě známých skutečností, o kterých jsme už zde psali, WSJ dodává, že sama americká ambasáda událost nijak nekomentuje. Velvyslanec Schapiro je teď ve Spojených státech na velikonoční dovolené a k věci se jen vyjádřil na Twitteru, kde řekl, že ho současný vývoj překvapuje a že Zeman má na velvyslanectví dveře vždy otevřené.
Na Zemanovo počínání reagovali podle WSJ také někteří čeští politici. Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO považuje to, co Zeman řekl, za „zbytečně pobuřující“. Karel Schwarzenberg, předseda pravicové opoziční strany TOP 09 a bývalý ministr zahraničí, řekl: „Samozřejmě že velvyslanec může vyjádřit svůj názor nebo kritiku.“
List si všímá i toho, že slovenský prezident Andrej Kiska, který „ohledně Moskvy zastává tvrdší linii, v sobotu uvedl, že Rusko nese odpovědnost za to, co se děje na Ukrajině, a že je na Rusku, aby stáhlo bojovníky z východní Ukrajiny, a že Kreml se musí dodržovat dohodu o příměří“.