Miloš Zeman odjel místo řešení nejasné situace v naší zemi do své oblíbené Číny. Prý je jeho pracovní návštěva podstatnější než ústavní povinnosti. Dobrá tedy, ale pokud máme možnost to porovnat s úspěchy jeho poslední česko-čínské návštěvy, tak by člověk spíš řekl, že prezident ztrácí náš drahocenný čas úplným nesmyslem. Výsledkem poslední akce, kterou pan prezident prezentoval jako mimořádný úspěch, je, že po roce naprostá většina domluvených investic zůstala jen na papíře. Dokonce se meziročně propadl podíl čínského kapitálu v základních jměních našich firem. Úspěchem byly námluvy s Číňany možná pro Home Credit Petra Kellnera, kterému šlo o to vstoupit na čínský trh se svým půjčkovým byznysem.
Ono je také vcelku nepravděpodobné očekávat, že kromě nákupů již reálně fungujících podniků budou čínští podnikatelé otevírat v Čechách kupříkladu nějakou výrobu. Proč by to dělali, když mohou využívat svou levnou pracovní sílu a vyvážet do světa výrobky z postupů, které okopírují od vyspělejších zemí. Navíc zkušenosti ze sousedního Polska, které se již před lety pokoušelo navázat větší obchodní výměnu s Čínou, jsou velmi negativní. Také podepisovali všemožná memoranda, která pak zůstala na papíře.
Popravdě je pro nás čínský byznys v mnohém spíše ohrožení. Například náš ocelářský byznys musí bojovat s konkurencí ze strany Číny. Ocel vyvážená z Číny je mnohem levnější, protože čínská výroba nemusí splňovat takové normy a kvalitu jako ta naše. Už jen kvůli normám Evropské unie a ochraně ovzduší. Ocelářská výroba přitom zaměstanává v České republice velké množství obyvatel. Dovoz levné oceli z Číny ohrožuje je a i třeba české stavební firmy, které kvůli nejasnému vývoji cel mohou prodělat na nasmlouvaných zakázkách. To je aktuální téma na úrovni celé Evropské unie a řeší se, zda nezavést vyšší dovozní cla. Zdá se totiž, že Číňané navíc vyvážejí pod výrobní cenou.
Patří tyhle problémy mezi ty, které bude v Číně řešit Miloš Zeman, když už cestu upřednostnil před svými povinnostmi v České republice? Nebo bude zase vystupovat s plyšovou hračkou v čínské televizi a pochlebovat tamním funkcionářům komunistické strany?