Prezident Miloš Zeman tentokrát neoslavoval státní svátek po boku Martina Konvičky, dokonce vůbec nikde nedělal ostudu, ale zůstal v Lánech a vidět a slyšet byl pouze mluvčí Jiří Ovčáček. Přesto je to právě hlava státu, o které státní svátek ukázal nejvíc – díky jasnému poznání toho, kdo jsou jeho fanoušci. Náckové, ruští kolaboranti a xenofobové.
Letošní sváteční den probíhal v Praze poměrně klidně, přestože se konalo mnoho demonstrací. Velká část z nich byla tragická setkání obskurních partiček zakomplexovaných osob, které se stále ještě ohánějí strachem z islámu. Všichni už je známe – Bartošové, Hamplové, Foldynové… a další. Právě tito lidé jsou oddanými podporovateli pana prezidenta a spolu se svými názory proti NATO, EU, uprchlíkům, médiím a spoustě dalších témat je spojuje jeden pozitivní vztah: právě k Zemanovi.
Miloš Zeman do značné míry pomohl legitimizaci těchto extremistických hnutí tím, že se s nimi setkal na jednom pódiu. Když se naposled konala demonstrace na jeho podporu organizovaná náckovskou Národní demokracií Adama Bartoše, od těchto lidí se nedistancoval, naopak se vysmíval svým kritikům. Je také známo, jaká individua se nacházejí v té části ČSSD, která ze Zemanem pevně stojí – kromě Foldyny třeba Stanislav Huml nebo Pavlína Nytrová.
Extremistická scéna se změnila. Samozřejmě je stále ještě velmi marginální, ale ať už hovoříme o krajní pravici nebo o komunistech, témata mají společná a kandidáta na hlavu státu také. Nehovoříme ale pouze o řvounech na náměstích, ale také o poslancích. Nejlépe o této prozemanovské klice totiž vypovídá těch 60 poslanců, kteří chtějí zavádět trestný čin hanobení hlavy státu. A tam už se – pokud se ve vhodnou chvíli připojí hnutí ANO – nebezpečí čekat dá.