Prezident Miloš Zeman minulý týden prohlásil, že vláda Petra Fialy je ve vleku pravicové ideologie, a doporučil jí několik kroků, které by měla podniknout. Co přesně tím prezident myslel a opravdu se dá říct, že vládní koalici poškozuje pravicová ideologie a že by na tom byla lépe, kdyby se chovala více pragmaticky?
V rozhovoru pro Mladou frontu DNES z 30. června prezident Zeman prohlásil: „Víte, vláda je ve vleku pravicové ideologie, která v klidných dobách může být i akceptována. To znamená, trh, který pokud nevyřeší vše, tak vyřeší mnoho, osobní odpovědnost, odmítání progresivního zdanění, dávky nikoli plošné, ale adresné, v čehož důsledku pak vyplňujete pro žádost o příspěvek na bydlení čtrnáct dotazníků. To je strašlivé sevření, protože v krizové době vede tato ideologie k neúspěchu. A právě k tomu, že vláda má stále větší potíže,“ zdůraznil Miloš Zeman.
Je velká otázka, nakolik tento popis stavu věcí stále ještě platí. Je pravda, že Fialův kabinet zpočátku trval na tom, že v době, kdy na občany doléhá vysoká inflace a zdražování energií, nepřistoupí k plošné pomoci a bude pomáhat cíleně, a to těm skupinám obyvatel, které to potřebují nejvíce.
Z tohoto rámce ale vláda nejprve vykročila tím, že přistoupila k jednorázovému příspěvku ve výši pět tisíc korun na dítě pro rodiny s hrubým ročním příjmem do jednoho milionu korun, což se má odhadem týkat více než 1,1 milionu domácností. Definitivně se pak s tímto přístupem rozloučila úsporným energetickým tarifem pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. Dalším plošným opatřením je pak rovněž odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie firmám a domácnostem.
Ideologie nezvyšování daní
Prezident opominul i to, že poslanecká sněmovna a senát už schválily novelu zákona o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi, která zjednodušuje pravidla u příspěvku na bydlení. Jeho příjemci tak budou dokládat své příjmy a výdaje jednou za půl roku a nikoli každého čtvrt roku jako doposud. Úřady také budou dávku přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu, nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením.
Dá se tedy říct, že Fialova vláda není ve vleku „pravicové ideologie“ tak moc, jak se prezident Zeman domnívá. Ještě více to vynikne, když se podíváme na to, jaká opatření Miloš Zeman v uvedeném rozhovoru vládnímu kabinetu doporučuje: „Bod číslo jedna, vrátit ono snížení daní zaměstnanců na původní hodnotu. Pokud to narazí na ideologii nezvyšování daní, pak nejde o zvyšování daní, ale o návrat na původní úroveň. Úspora devadesát miliard. Bod číslo dvě, zrušení podpory obnovitelných zdrojů, to je dvacet sedm miliard. Bod číslo tři je obtížněji prosaditelný, ale myslím si, že by si zasloužil naši pozornost – a to je zavedení progresivního zdanění,“ zdůrazňuje Zeman.
Ideologie a pragmatismus
Hlava státu následně pokračuje: „Bod číslo čtyři, tady už se musíme rozhlédnout třeba do Velké Británie – zdanění nadměrných zisků. Například pětadvaceti procenty. Je prokazatelné, že prudký růst zisků společnosti ČEZ není způsoben jeho geniálním managementem, ale situací na lipské burze. A tak bych mohl pokračovat, včetně zastropování cen některých energií, ale vždy narazíte na ideologické bariéry. Buď zvítězí ideologie, nebo pragmatismus. Já bych si přál, aby v tomto sporu zvítězil pragmatismus,“ uzavřel Miloš Zeman.
Jak už bylo uvedeno výše, vláda chce firmám a domácnostem odpustit poplatky za obnovitelné zdroje, díky čemuž jim má zůstat celých 23 miliard korun. Ve hře je také prezidentem Zemanem zmíněné zdanění nadměrných zisků, o kterém kabinet v současné době již debatuje a které připouští ministr financí Zbyněk Stanjura.
Progresivního zdanění se od Fialovy vlády asi nedočkáme a zvýšení daně z příjmu fyzických osob se zatím rovněž nechystá, na druhé straně je třeba říct, že úvahy, které vládní koalice vede, a kroky, ke kterým chce přistoupit, potvrzují, že pravicovou ideologii a pragmatismus minimálně kombinuje. Nakonec i přemýšlení o zestátní skupiny ČEZ či její výrobní části nebo snížení zásluhovosti při výpočtu penzí příliš pravicové není.