Prezident Miloš Zeman a americký ministr obrany Lloyd Austin se shodli na tom, že obranná spolupráce mezi ČR a USA je na vysoké úrovni a chtějí pokračovat v jejím posilování a prohlubování. Po dnešním jednání na Pražském hradě to ČTK sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman považuje Spojené státy za dobrého přítele Česka a klíčového partnera v oblasti obrany. Austin Česku poděkoval za všestrannou podporu Ukrajiny, dodal mluvčí.
Austin dnes také jednal na úřadu vlády s premiérem Petrem Fialou (ODS), dopoledne měl schůzku s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). S předsedou vlády se shodli na potřebě pokračování v modernizaci české armády. Fiala mu slíbil, že v roce 2024 bude Česko na obranu vydávat dvě procenta svého HDP. Úřad vlády to uvedl v tiskové zprávě.
„Prezident republiky Miloš Zeman a ministr obrany USA Lloyd Austin se na setkání na Pražském hradě shodli, že obranná spolupráce mezi ČR a USA je na vysoké úrovni a obě země chtějí pokračovat v jejím posilování a prohlubování,“ uvedl Ovčáček. Dodal, že Zeman považuje Spojené státy za dobrého přítele ČR a klíčového partnera v oblasti obrany. „Ministr Austin poděkoval ČR za její všestrannou podporu Ukrajiny a za odpovědný spojenecký přístup v rámci NATO i EU,“ poznamenal mluvčí.
Prezident s ministrem mluvili také o aktuální situaci v Afghánistánu, společném boji proti terorismu nebo o úspěších vojensko-průmyslové spolupráce mezi českými a americkými firmami, doplnil Ovčáček.
Austinova návštěva Česka následovala po čtvrteční konferenci, kterou na pomoc Ukrajině šéf Pentagonu uspořádal v Německu na americké vojenské základně Ramstein. Dnes ráno Austin uctil památku československých výsadkářů v památníku v pražské Resslově ulici, následně jednal na ministerstvu obrany s Černochovou. Po schůzce se mimo jiné přihlásil k americkému závazku bránit své spojence v NATO.
Černochová před odpolední návštěvou na Hradě, kam Austina doprovodila, ocenila jednotu vrcholných představitelů ČR v otázce ruské agrese na Ukrajině. Zemanovi poděkovala, že se jeho politika ohledně války na Ukrajině shoduje s vládní. „Agresi odsoudil a jako vrchní velitel ozbrojených sil jednoznačně stojí za naší vládou a podporuje naši pozici,“ uvedla.
Změna podle ní nenastane ani po lednových prezidentských volbách, ve kterých už Zeman nemůže mandát obhajovat. „Všichni kandidáti, kteří mají relevantní šanci stát se prezidentem, se v otázce setrvání v NATO a strukturách EU víceméně shodují. V tomto směru se nikdo nemusí obávat změny kurzu,“ míní ministryně.
Černochová se společně s dalšími zástupci ministerstva obrany účastnila i jednání na úřadu vlády, přítomen byl také třeba poradceFialy Tomáš Pojar.
Fiala s Austinem podle tiskové zprávy jednal hlavně o bezpečnostní situaci v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině a o česko-americké spolupráci. Austin podle Fialy ocenil, že ČR pomáhá Ukrajině v boji s ruským agresorem. „Společně jsme se shodli na tom, že je potřeba pokračovat v modernizaci naší armády, na které se Spojenými státy americkými spolupracujeme. Spolupráce by měla pokračovat i v oblasti vojenského průmyslu,“ uvedl premiér.
Austinovi poděkoval za dar osmi vojenských helikoptér. „Toto nahrazení našich starších letounů zaslaných Ukrajině významně posílí obranyschopnost Česka,“ řekl mu. Česko podle dostupných informací na Ukrajinu poslalo několik bojových vrtulníků Mi-24/35. „Od roku 2024 budeme na obranu vydávat nejméně dvě procenta HDP, a naplňovat tak naše závazky vůči Severoatlantické alianci,“ dodal Fiala.