Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním projevu ničím nepřekvapil. Projev byl krátký, povrchní a některých důležitých věcí se vůbec nedotkl. Vypustil přitom to, co je skutečně důležité.
Umělecká díla se nemají posuzovat podle toho, co v nich není, ale podle toho, co v nich je. V politice to neplatí, protože projevy nejsou umělecké dílo. (Ty naše tedy určitě ne.) Když se něco vynechá, je to zřejmě pro mluvčího nepříjemné téma.
Zdá se, že myšlenkový obzor Miloše Zemana je zcela omezen hranicemi České republiky. Jako by se ve světě nedělo nic, co by stálo zmínku a nás se nějak týkalo. Neděje se brexit, nemáme nové složení Evropského parlamentu, není tu konflikt mezi USA a Čínou kvůli ekonomickým otázkám, stejně jako mezi USA a KLDR kvůli jaderným zbraním. Že nemluvil o lidských právech, nepřekvapí, protože ta byla letos okatě porušována v jemu sympatickém Rusku a porušoval je režim jeho dobrého známého V. V. Putina. V Číně, kde zmizel jeho poradce, se porušují kontinuálně a máme za sebou také aféru s pokusy o pronikání čínského vlivu do naší akademické sféry a s mediálním vylepšováním obrazu Číny, do čehož je namočena společnost Home Credit Zemanova dobrého známého Petra Kellnera.
Zahraničí Zeman zmínil jen v souvislosti našeho srovnání ohledně délky stavebního řízení: „Jsme na krásném 162. místě na světě ze 180 států, někde na úrovni Burkiny Faso a dalších afrických zemí,“ konstatoval. Podle údajů Světové banky je Česko v rychlosti povolování staveb na 156. místě ze 190 posuzovaných zemí. Tuto vládu a tyhle ministry ale Miloš Zeman sám jmenoval. Měl by jim to připomínat průběžně.
Pak došlo na cizinu ještě jednou, a to když mluvil o Grónsku, ovšem o Grónsku před tisíci lety. Na jeho příkladu demonstroval své pochybnosti ohledně příčin klimatických změn: „Uvádí se, že před několika miliony let dokonce byla průměrná teplota na zeměkouli o tři stupně vyšší, než je dnes. Nejsem si jist, zda rozhodujícím faktorem globálního oteplení je lidská činnost, a nikoliv přírodní zákony, pohyb zemské osy a další kosmické vlivy.“ Podle Zemana takzvaní klimatičtí „proroci“ argumentují naivními, idealistickými i velmi přízemními důsledky změn klimatu.
Zeman by se neměl pouštět do oblasti přírodních věd. Náboženské nadšení infikující debatu o klimatu je samozřejmě zhoubné, ale to samo o sobě ještě neznamená, že názory vědecké komunity pomine a soustředí se na studentské stávky. To jsou odlišné otázky.
Prezidentovi se nelíbí, že se neúměrně vlečou i známé justiční případy: kauzy zkrachovalého stavebního projektu H-System, stíhání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli nákupu letounů CASA. „A i když David Rath byl doslova přichycen s úplatkem v ruce, soudní proces s ním trval sedm let. Věřím, že nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová přispěje k tomu, aby se soudní jednání zrychlilo.“ O tom, že na „jeho“ Hradě nerespektují výsledky soudů a natahují tak jeho kauzy donekonečna, neřekl nic.
Pak také Zeman mluvil o „demonstracích v Praze“, aniž by zmínil, že probíhaly po celé republice a jaký byl jejich rozsah. Výzvu k odchodu premiéra Babiše měl rychle ze stolu pryč: „Na to se dá odpovědět velice stručně. V parlamentní demokracii, kterou jsme a budeme, premiéři přicházejí a odcházejí na základě výsledku svobodných voleb. Tečka.“
Vynechal ale souvislosti těchto protestů, kterými je konflikt zájmů Andreje Babiše, který řeší Evropská unie, a podezření z dotačního podvodu při financování Čapího hnízda. Obnovené stíhání jím jmenovaného premiéra nestojí hlavě státu ani za zmínku.
Pak nám ještě prezident popřál bolest, která doprovází myšlení, a schopnost debatovat s lidmi jiných názorů. Doufejme, že oba tyto body už zdůraznil svému mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi. Zamést si má každý nejdřív před svým prahem.