Web Seznam Zprávy zjistil, proč se kancléř Vratislav Mynář vydal do Číny. Dovezl tam dopis Miloše Zemana prezidentovi Si Ťin-pchingovi. V dopise se údajně píše, že Zeman už nebude dělat drahoty a nakonec na dubnový summit 17+1 zemí střední a východní Evropy a Číny pojede. Předtím dával najevo, že se zdráhá tam jet, protože u nás Číňané neinvestovali slíbené miliardy, o kterých Zeman tak rád mluvil.
Pro Seznam Zprávy tento smysl Mynářovy cesty potvrdil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD): „Ano, mohu potvrdit, že zástupci Kanceláře prezidenta republiky řešili účast prezidenta na summitu 17+1. Podle mých informací pan prezident účast potvrdil.“
Je hezké, že ministr zahraničí ví aspoň dodatečně, co ohledně vztahů k cizině chystá český prezident. O Mynářově cestě totiž předem nevěděl ani premiér Babiš a vláda.
Zeman se chová, jako by zahraniční politika byla jeho agendou. Tak tomu ovšem není. Tu určuje vláda. Nemáme prezidentský systém. Že ale o jeho počinech nikdo předem nic neví, to už je další stupeň prezidentova pronikání do oblasti, která mu nepřísluší.
Je to amatérismus, projevuje svou známou aroganci, nebo se tak Zeman chová, protože musí? Na Západě Zeman nenajde žádnou významnou zemi, kde by byli nadšeni z jeho návštěvy. Zbývá mu tak jen pár nešťastných států ovládaných autokraty. Kdyby si uchoval ještě nějaké zbytky kritického myšlení, musel by vědět, že jím čínská vrchnost pohrdá a že je pro ně jen taková loutka, která má posloužit jejich zájmům. Tím hlavním zájmem je ekonomicky pronikat do západní Evropy a my bychom mohli být vhodnou vstupní brankou. Jenže čínské peníze se sem moc nehrnou a všechny plány skončily fiaskem. Bylo by ale hezké, kdyby jako ozdobná kulisa sehrál svou roli. A to Zeman umí, zvláště mu jde vystupování v klaunské roli. S Krtečkem šaškoval v čínské televizi tak obratně, že by mu Štěpánka Haničincová s čertíkem Bertíkem blahé paměti mohli závidět.
Ona to vlastně přísně vzato žádná zahraniční politika není. Je to spíš umetání cestiček pro zájmy docela konkrétních lidí, kteří potřebují pro své kšefty s Čínou „klid na práci“. Ten jim pořád někdo narušuje připomínáním skutečné povahy čínského represivního režimu. Tu je třeba maskovat, na čemž se svorně a v pozoruhodném spojení podílejí komunisté i všelijací „konzervativci“.
Sinolog Martin Hála upozornil na Sinopsis.cz na zvláštní situaci: „Těžce zkoušený Home Credit tak musí současně čelit útokům ‚pravicových novinářů‘ i levičáckých ‚nepřátel kapitalismu‘. To je vskutku prekérní situace, která se blíží totálnímu obklíčení, a navíc se poměrně obtížně vysvětluje bez krkolomných argumentačních přemetů. Pro ty naštěstí nejdou Haló noviny ani projekty agentury C&B nikdy daleko.“
Jak si to vysvětlit? Třeba takhle, soudí sinolog: „Pro čtenáře ostatních médií nabízím následující hypotézu: Čínská lidová republika je prostě mocná čarodějka, která dokáže svést dohromady nepravděpodobné souputníky nalevo (hodně nalevo) i napravo (taky hodně). Krajní levice si v ní najde potvrzení svých komunistických ideálů a ‚konzervativní‘ pravice zase hezký příklad společnosti řízené pěkně hierarchicky odshora dolů, jako správná firma, kde podřízení makají a nekecají. To navíc pomáhá za vhodné politické konstelace maximalizovat zisk nahoře a minimalizovat individuální nárokovost dole, což pak výrazně usnadňuje noblesní pěstování tradičních hodnot někde na tropickém ostrově.“
Zeman se komunistům líbí a líbí se jistě i miliardáři Petru Kellnerovi. V tom je skutečně prezidentem sjednotitelem. Společným jmenovatelem jsou prachy a osobní ambice. Obojí v míře větší než malé, takže už se vyplatí jet si vlastní politickou linii a nedbat na pravdu, vkus a také na zájmy celého Česka. Zeman je lhář, vkus nemá žádný a české zájmy jsou mu celkem ukradené.
Je jen otázkou, proč si to ostatní lidé, kteří mají v této zemi něco řídit, nechají líbit. Vysvětlení může být jen dvojí. Buď si myslí, že Zemana na něco potřebují, nebo je to v souladu s nějakými jejich vlastními zájmy. Nebo že by se jen báli a byli tak neschopní?