Prezident Miloš Zeman má velkou radost z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, k němuž mu srdečně poblahopřál. Trumpa pozval na návštěvu České republiky. Doufá, že vztahy mezi Českem a USA nebudou po jeho zvolení zatíženy nedorozuměními, jako byl „ne zcela profesionální postoj“ současného velvyslance USA v Praze Andrewa Schapira k Zemanově cestě na oslavy konce druhé světové války v Rusku. Zeman to prohlásil dnes na tiskové konferenci na Pražském hradě.
„Mám velikou radost z výsledku amerických prezidentských voleb a chtěl bych srdečně blahopřát panu Donaldu Trumpovi,“ řekl Zeman. Připomněl, že již v září vyjádřil Trumpovi veřejnou podporu. „Byl jsem jeden z mála evropských politiků,“ řekl. Podporu vyslovil proto, že souhlasí s Trumpovými názory na migraci nebo na boj proti islámským teroristům.
„Domnívám se, že americké volby prokázaly vůli amerického lidu nenechat s sebou manipulovat veřejnými sdělovacími prostředky,“ řekl Zeman. Dodal, že naprostá většina amerických médií byla proti Trumpovi. Média podle něj nemají tvořit veřejné mínění, ale informovat.
Řekl také, že si váží Trumpova vystupování, protože mluví jasně, někdy drsně, ale srozumitelně a vyhýbá se politické korektnosti.
Pro Zemana je poctou, že je srovnáván s Trumpem
Trumpovi odeslal blahopřejný dopis, ve kterém ho pozval na návštěvu České republiky. „Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat, a který se, jako téměř jediný z velvyslanců, ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě,“ řekl Zeman.
Poznamenal, že ho někteří novináři označují za českého Donalda Trumpa. „Musím se přiznat, že jsem vždy toto označení bral nikoli jako urážku, ale naopak jako ocenění,“ podotkl.
Zeman také zkritizoval průzkumy veřejných mínění, které předpovídaly vítězství Hillary Clintonové. Řekl, že stejně jako v případě českých krajských voleb se výzkumníci totálně zmýlili. „Domnívám se, že bychom se měli všichni zamyslet nad tím, proč. A tady bych citoval svého oblíbeného Jana Wericha: Buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze,“ řekl prezident.
Klaus: Je to dobré pro USA i Česko
Podle Zemanova předchůdce Václava Klause je zvolení Donalda Trumpa dobré pro Ameriku, Evropu i Českou republiku. Poražen byl podle něj svět přetvářky a potlačování svobody projevu, nad politickými elitami vyhráli normální, obyčejní lidé. Trumpovo vítězství je podle Klause krutým zúčtováním s prezidentem Barackem Obamou a jeho politikou.
„Americké prezidentské volby vyhráli normální, obyčejní, zdravý rozum používající lidé. Vyhráli nad politickými elitami, vyhráli nad politickým establishmentem, vyhráli nad manipulací jednotné mediální fronty, vyhráli nad nejvlivnějšími a nejmocnějšími zájmovými skupinami,“ prohlásil Klaus. Věří, že nedávný brexit a revoluční vítězství Trumpa vyvolá řetězovou reakci v evropských zemích. „Evropa tyto dva impulzy potřebovala,“ dodal.
Poražen byl podle Klause svět politické korektnosti a přetvářky, ale i řady lidí v Česku. „Byl poražen už čtvrt století dominující politický směr, který má v různých zemích světa různé názvy a představitele, u nás jim říkáme havlisté,“ dodal.
I Klausův někdejší tajemník Ladislav Jakl dnes zvolení Trumpa přivítal. Podle jeho vyjádření pro televizi DVTV je Trump zárukou toho, že bude otřesena supernadvláda elit. „Bude to mít hodně těžké …. Ten tlak bude ohromný,“ řekl Jakl.
Švejnar varuje před Trumpovým „laškováním“ s budoucností NATO
Naopak pro ekonoma Jana Švejnara, který v roce 2008 neúspěšně kandidoval na českého prezidenta, přináší překvapivé Trumpovo zvolení velkou míru nejistoty a velká rizika. V rozhovoru pro Respekt označil jako velmi nebezpečné jeho „laškování“ kolem NATO. Trump bude podle něj Ameriku spíše izolovat, což bude Evropu nutit starat se víc sama o sebe.
„Trump je člověk, u kterého nevíme, jak se bude dál vyvíjet,“ míní Švejnar. K tomu připojil i vlastní zkušenost z Kolumbijské univerzity v New Yorku, kde působí: „My na univerzitu tradičně před volbami zveme k velké debatě ekonomické poradce prezidentských kandidátů, ale letos nic takového neproběhlo. Nebylo jasné, koho na Trumpově straně pozvat.“
Lidé jsou podle Švejnara nespokojení s tím, co jim přinesla globalizace. Propad Hillary Clintonové vidí jako vzpouru proti establishmentu, svou roli sehrálo i negativní vnímání Clintonových. „Mnoha lidem nejspíš nakonec nestála za to, aby ji přišli podpořit,“ dodal.
Je to revoluce nižší střední třídy proti elitám, míní Vondra
Bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra vnímá výsledek amerických voleb jako revoluci nižší střední třídy proti takzvaným elitám. Za propadem Clintonové vidí její menší charisma než v případě jejího muže, bývalého prezidenta Billa Clintona, a pak také skandály. Trump podle Vondry nebude mít politiku postavenou hodnotově, zaměří se na domácí politiku. „Musíme se připravit, že to může být dva roky docela »fičák«,“ řekl Vondra Českému rozhlasu.
Pro státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzu (ČSSD) je výsledek voleb varováním, že se nenávist a populismus stává účinným volebním programem.