Prezident Miloš Zeman si opět vymýšlel, nebo byl – jak se možná tradičně dozvíme – opět špatně informován. Vyhlásil, že fotbalový klub Slavia už nebude mít čínské peníze a může za to Praha kvůli vypovězení partnerské smlouvy s Pekingem. Jenže se zdá, že to není pravda.
Pro přátele lidové Číny je teď univerzálním místem zla vedení hlavního města v čele pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem. Jenže jak uvádí (16. 10.) server Neovlivní.cz, peníze od Číňanů pro Slavii sice skončí, ale nemá to nic společného s malým nadšením Prahy pro rituální opakování frází o jedné Číně.
Zeman se nechal minulý týden na TV Barrandov slyšet: “Čína reaguje odvetnými opatřeními. Některé letecké linky mají být odkloněny do Chorvatska a má být zastaveno financování Slavie Praha. Slavia byla nejúspěšnější čínská investice v republice. Bohužel jedna z mála úspěšných, čehož lituji. O to více jsem ale obdivoval vzestup klubu a jeho úspěchy.”
Jenže realita je jiná. Sabina Slonková ve svém článku píše: „Jak vyplývá ze zjištění Neovlivní.cz, čínská developerská skupina Sinobo Group, která Slavii vlastní už skoro rok, svůj úmysl ukončit financování klubu oznámila jejím představitelům už před několika týdny. A nijak to nesouvisí s Prahou.“ A cituje zdroj informovaný o čínském postoji: „Investice, které byly spojeny s původním vlastníkem Slavie, firmou CEFC, v České republice končí. Původně šlo o politické rozhodnutí čínské vlády, že skrze čínské státní firmy se tu zalepí finanční díry vzniklé po zatčení majitele CEFC Jie Ťien-minga. S tím už je ale konec, hrozba skandálu byla z jejich pohledu zažehnaná.”
Dění kolem Jie Ťien-minga je skutečně trapné. Prezident Zeman ho jmenoval svým zvláštním ekonomickým poradcem. Pak ho ale Číňané zatkli a zmizel kdesi ve vyšetřovacích zařízeních komunistické strany. Ta jsou paralelní k běžnému vyšetřování, takže se o tom nic nedozvíme. Zemanovým poradcem ale Jie Ťien-ming formálně zůstal, ačkoliv je jasné, že už toho zřejmě moc neporadí.
Pro Peking ale byly kejkle CEFC, které se vyšetřovaly i na mezinárodní úrovni, trapné, protože by stín padl i na oddaného Zemana. Proto aktiva CEFC v Česku převzala státní CITIC, která si musela najít peníze, a tak do Slavie vstoupil klient CITIC – developerská skupina Sinobo Group. Teď už ale Číňané usoudili, že dalších peněz netřeba.
Takže nikoli pirát Hřib a další lidé z vedení Prahy, ale Číňané se tak rozhodli. Na tom všem je vidět, jak krachují všechny velkolepé řeči Miloše Zemana o proudících čínských investicích a o nepřátelích, kteří tento penězovod maří. Je to především Zemanův amatérismus. Považuje se za předního nositele „ekonomické diplomacie“, ale výsledky nejsou nikde vidět. Pokud za ně tedy nepokládáme osobní zisky některých lidí zainteresovaných na čínských obchodech.
Po dosavadních Zemanových „úspěších“ v personalistice musíme konstatovat, že v oddělení lidských zdrojů v nějaké firmě by ho zřejmě dlouho působit nenechali.