Prezident Zeman se ve čtvrtek v televizi Barrandov vyjádřil k Romům, a jak je jeho zvykem, střílel od boku čísla, která si vymyslel. Komentoval zprávu OSN, která mluví o situaci lidských práv v Česku. Došlo i na jeho názory na diskriminaci Romů.

Podle Zemana jsou nepřizpůsobiví ti lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou zdraví. „Že mezi těmi je 90 procent Romů, to je asi pravda. Ale může tam být také deset procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně. Teprve kdybychom kteroukoli z těchto dvou skupin diskriminovali, ať už pozitivně, nebo negativně, tak porušujeme lidská práva,“ tvrdí Zeman.

Když neznám čísla, tak se podívám. Nebo si je aspoň nechám zjistit, když na to mám státem (tedy občany) placené lidi.

Zpráva o Indexu romské inkluze za rok 2015 konstatovala, že v Česku tehdy žilo asi 242 tisíc Romů.
Zaměstnanost Romů mezi lety 2005 až 2015 vzrostla z 29 na 38 procent. To neznamená, že by všichni, co nemají zaměstnání, nepracovali, ale že mnozí pracují načerno. Nezaměstnanost romských pracovníků poklesla ze 46 procent na 27 procent. Je to samozřejmě i tak hodně, ale Zemanových vymyšlených 90 procent to není, maximálně 33 procent. Tady nám myslitel z Hradu poněkud přestřelil. ale co by si nevymýšlel – bude se to líbit.

Když se Zeman pustí do zesměšňování například kulturních antropologů a jejich použitelnosti pro společnost, střílí dost mimo. Sám celé roky vystupoval jako „prognostik“, což je dost záhadná profese. Ale budiž. Kdyby si ale vzdělání ve společenských vědách doplnil, věděl by, že existují i nezaměstnaní, kteří jsou zdraví, nejsou líní, a přesto práci neseženou. Pokud jde o znalost některých společenských zákonitostí, je Ing. Zeman svou vlastní vinou diletant. Jeho zvyk vymýšlet si fakta mu ale funguje. Lid mu to zbaští, a když někdo druhý den dohledá, že Zeman lhal, nebo je fatálně neznalý, je pozdě. Myslitel zapůsobil a to stačí. Co se bude volič zabývat nějakým článečkem v médiu, který se k němu ani nedostane. Vždyť on je pan prezident tak chytrý, a navíc si myslí to co všichni!

A navíc se nám tak hezky a plně integroval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora