Nejslavnější český hokejista stále čelí kritice za svou návštěvu v Číně. Po boku prezidenta Zemana se totiž Jaromír Jágr setkal i s hlavou státu asijské velmoci, takže se skutečně nedá hovořit o pouhé cestě sportovce, který chce udělat dobrou službu našemu hokeji. Místo toho, aby legendární 68 všichni oslavovali za to, že se zřejmě stane tváří další zimní olympiády, hovoří se o propojení na prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Jágr buď doteď nepochopil, že se stal politickou loutkou, nebo jen hraje naivního sportovce, který si neuvědomuje souvislosti. Dokazuje to i hokejistovo vyjádření na Instagramu.
Podle Jágra se totiž skutečně jednalo pouze o propagaci hokeje, především možné poselství pro kohokoliv v Číně. Jeden z nejlepších sportovců v našich dějinách totiž přirovnává svou cestu do komunistické země s momentem, kdy u nás na mistrovství světa v roce 1985 viděl poprvé hrát svého pozdějšího učitele, přítele a legendu Pittsburgh Penguins Maria Lemieuxe.
„Mohli mu říkat, ať do toho komunistického Československa nejezdí, bůhví, co ho tam čeká… On jel, protože hokej miluje a chce reprezentovat,“ srovnává návštěvu kanadské superhvězdy v naší metropoli, se svou cestou do Číny. „Možná, že kdyby do „nepřátelské“ Prahy nepřijel, tak by nevznikla celá story o hráči s číslem 68,“ dodává Jágr na sociální síti.
Následuje zmínka o tom, že se snad povedla obdoba i jemu. „Kdyby se mi v Číně povedlo něco podobného a změnil bych i jenom jeden život, není to málo, je to víc než 0 a má to význam!!!,“ má jasno majitel kladenského hokejového klubu. V tom má sice pravdu, ale v mnohém se Jaromír Jágr plete.
Ačkoliv mu nejde ani na vteřinu upřít, že jeho um je úctyhodný a na jeho sportovní kariéru sotva někdo dokáže navázat, je tu i jeho druhá stránka, která je mu v současnosti vyčítána. Někdo hovoří o prodejnosti, jiní nechápou, jak může dříve velký propagátor ODS najednou podporovat Andreje Babiše a Miloše Zemana.
Jakkoliv totiž bude chtít spousta lidí tvrdit, že reklama na Vodňanské kuře a návštěvy na Čapím hnízdě nejsou vyjádřením kladného vztahu k současnému premiérovi a cesta do Číny nemá nic společného s hradní politikou, není tomu tak. I kdyby to Jágr dělal z hlouposti, nebo pro peníze, většina lidí si jeho spojení s dvěma nejmocnějšími politiky v zemi vysvětluje jasně – 68 fandí Zemanovi s Babišem.
Navíc i hokejistovu vysvětlení na Instagramu chybí několik důležitých detailů. Mario Lemieux sice v roce 1985 na mistrovství světa v hokeji, které vyhráli Čechoslováci, skutečně přijel, ale nebylo to s politickou delegací, nýbrž s národním mužstvem. Rovněž se nesetkal s Gustávem Husákem a netřásl si s ním pravicí. Nejde to tedy brát jako výlet do českého hlavního města s politickým podtextem. Tehdy šlo skutečně jen o sport a je úplně jasné, že Kanaďany ani nenapadlo, že by kdekoliv schvalovali režim, který zde tenkrát vládl.
Jágr v Číně, ve společnosti lidí, jako jsou Vratislav Mynář, nebo Martin Nejedlý, poslal jasný vzkaz zdejším pohlavárům, že je jim nakloněn a nemá nic proti tomu, co se v diktátorsky vedené zemi, kde lidé žijí bez jakéhokoliv náznaku svobody slova a za odlišné politické názory jsou zavíráni do vězení, děje.
Každé další Jágrovo vysvětlování, proč do Číny jel, je zbytečné. Aspoň, že Miloš Zeman jeho přítomnost dokáže ocenit a 28. října odmění hokejistu, který je „vychován poslouchat autority“, státním vyznamenáním. Ačkoliv Jágr už jedno má od Václava Klause, dostane o třídu vyšší. Pomohl totiž rozdělit i hokejový „národ“, který zatím držel pospolu a na politiku dokázal při sledování zápasů zapomenout.