Prezident Zeman pokračuje ve svém mediálním tažení proti premiérovi Sobotkovi a za obnovení svého vlivu v ČSSD, z níž před devíti lety vystoupil. V současné kampani se Zeman snaží Sobotku vylíčit jako neschopného předsedu strany a premiéra, bez něhož by se ČSSD dařilo lépe. Během pěti dní poskytl prezident čtyři rozhovory, v nichž Sobotku hodnotí velmi negativně. Významné části špiček sociální demokracie se Zemanovo vměšování do vnitřních záležitostí strany, s níž nemá od roku 2007 nic společného, nelíbí a ohrazují se proti němu.
Stále zjevnější je také Zemanova spolupráce s oligarchou a předsedou autokratického hnutí ANO Andrejem Babišem na oslabení ČSSD. Sobotkova sociální demokracie je totiž Babišovým hlavním rivalem v sérii nadcházejících voleb. Babiš je tedy tím, kdo by na oslabení či rozštěpení ČSSD vydělal nejvíc. A Zemanova kritika mu jde zcela na ruku. Oba zjevně vycítili, že nejlepší by bylo vládnout České republice společně a pevnou rukou, bez jakékoli významnější konkurence.
Školení z populismu a demagogie
V rozhovoru pro dnešní vydání časopisu Týden Zeman prohlásil, že mu je líto, když „neumětelové přivádějí sociální demokracii do nižších pater politického vlivu“. Zeman během rozhovoru, který poskytl při své návštěvě Jihomoravského kraje, několikrát zkritizoval premiéra a předsedu ČSSD Sobotku a naopak ocenil hejtmana a bývalého prvního místopředsedu sociální demokracie Michala Haška.
[ctete]45074[/ctete]
Zeman na otázku, zda si myslí, že by Hašek mohl opět začít promlouvat do dění v ČSSD, řekl, že politiku dělají spíše osobnosti než bezvýrazní úředníci. Váží si prý proto hejtmanů, kteří řídí své kraje. „A myslím si, že ČSSD má svoji skutečnou základnu právě v hejtmanech,“ poznamenal s tím, že Hašek je nejpopulárnější hejtman. Mrhat takovým kapitálem je podle Zemana „projevem politického neumětelství“.
Zeman popřel lánský puč, patrně chystá další
Zeman v rozhovoru, při němž podle autora popíjel slivovici, kritizoval Sobotku i v dalších případech. Zopakoval, že vedení ČSSD si před sněmovními volbami vytklo za cíl 35 procent hlasů a jakýkoli výsledek pod 30 procent označovalo za totální neúspěch. „Totální neúspěch se dostavil. No, a pak se mluvilo o lánském puči, třebaže pana premiéra Sobotku k rezignaci vyzvalo 20 členů předsednictva a 13 bylo proti. Takže žádný lánský puč se nekonal, byla to přirozená reakce vedení strany na volební neúspěch,“ prohlásil Zeman. Sobotkův nynější cíl získat v krajských volbách křesla sedmi hejtmanů ze 13 je podle Zemana „poměrně skromný a opatrnější“ než předchozích 35 procent hlasů. „Vytknutí malých cílů je slovy básníka znakem malosti,“ řekl Zeman.
[ctete]45058[/ctete]
Prezident okomentoval i svůj výrok z minulého týdne, kdy na otázku, jak se zbavit Sobotky řekl, že demokratickou cestou odstranění politika jsou volby a nedemokratickou kalašnikov. Podle premiéra Sobotky tím vyděsil jeho přátele, rodinu a děti. „Já bych na to odcitoval server, který se jmenuje Viditelný-Macek. Tam stálo, že jenom naprostý ňouma může mít strach z bonmotu,“ řekl Zeman.
O Ťokovi musí rozhodnout Babiš, ne Sobotka
V rozhovoru Zeman zkritizoval také Sobotkova šéfporadce Otu Novotného, kterého prý v roce 1994 vyhodil pro neschopnost a který je podle něj „tragikomickou figurkou“. „Myslím si, že každý má právo vybrat si své poradce, ale že to vypovídá také o těch, kdo si je vybírají,“ prohlásil Zeman.
Prezident se naopak zastal ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který podle něj není špatným ministrem. Řekl ale, že pokud by se ho Sobotka rozhodl odvolat, respektoval by to. Stejně jako v případě ministra dopravy Dana Ťoka (za hnutí ANO), kdy je ale nutný souhlas šéfa ANO Andreje Babiše.
Prezident překročil únosné meze
Zemanova kritika na adresu premiéra a šéfa ČSSD Sobotky je za hranou a je vedena cílem oslabit sociální demokracii, zní z ČSSD. Zeman si podle představitelů strany vyřizuje staré účty a snaží se sociální demokracii znovu rozdělit. ČSSD by si to neměla nechat líbit, řeklo dnes několik čelných představitelů strany. Někteří z nich pochybují o Zemanově deklarované levicovosti.
„Já si myslím, že nepřísluší panu prezidentovi se vyjadřovat k věcem sociální demokracie, protože on sociální demokracii opustil,“ řekl předseda Senátu a člen vedení ČSSD Milan Štěch. Ze Zemanových slov prý čiší zklamání, že věci nedopadly podle jeho představ.
[ctete]44755[/ctete]
Štěch je přesvědčen, že Zeman chtěl, aby Sobotka nestál v čele sociální demokracie a posléze, aby neuspěl ve funkci premiéra. „Nakonec ten lánský puč, ten taky samozřejmě, že byl s jeho velkým přispěním nebo naprosto v jeho režii,“ poznamenal. Prezident se podle něho z neúspěchu puče už oklepal a v období nastupujících voleb zkouší znovu vyvolat rozpory.
Komplot Zemana s Babišem už vidí i v ČSSD
Také šéf Sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček vidí možnou souvislost s blížícími se podzimními krajskými a senátními volbami. „Může to souviset s nějakým sbližováním mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem, ale pak si kladu otázku, jestli platí to, co Miloš Zeman deklaroval, že je levicový prezident, protože ta stanoviska, která zaujímá, mají k levicovosti velmi, velmi daleko,“ podotkl také.
Poslední Zemanovy výroky vůči premiérovi podle něj rozhodně nepatří k tomu, jak by se měl chovat nadstranický prezident. „Je to přímé vměšování do vnitřních záležitostí sociální demokracie a mě to velmi mrzí, protože je to něco, co Miloš Zeman sliboval, že dělat nebude,“ uvedl.
[ctete]45069[/ctete]
„Já už jsem před prezidentskými volbami říkal, že Miloš Zeman si bude chtít vyřídit účty, že bude rozdělovat sociální demokracii, oslabovat ji, poškozovat,“ řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier. Nad vyřizování osobních účtů by se přitom měl prezident povznést. „Myslím si, že takovéto hulvátské jednání k premiérovi si sociální demokracie nemůže nechat líbit,“ je přesvědčen. Také podle Štěcha by se ČSSD měla zamyslet nad reakcí na Zemanova slova.
V podpoře své příští kandidatury hraje Zeman vabank
Za absurdní je považuje ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová. Sobotka je podle ní premiérem úspěšné koaliční vlády, která má u lidí velkou důvěru. „Mrzí mě, že se náš bývalý předseda o své rodné straně takto vyjadřuje, nevidím pro to žádný důvod,“ uvedla. Stejně jako Hamáček připomněla, že strana, která do minulých parlamentních voleb nesla Zemanovo jméno (tehdy Strana práv občanů – Zemanovci), zcela propadla.
Expremiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že se sociální demokracie jako už mnohokrát v minulosti stala Zemanovým bitevním polem v boji proti některému z předsedů. Zeman podle něj už v minulosti straně vědomě škodil. „V každém případě bude polemika Sobotky a Zemana sociální demokracii dále oslabovat. Je to cesta do pekel,“ je přesvědčen Paroubek.
„To poslední, co ČSSD potřebuje, je druhé kolo hry na slabého Sobotku,“ napsal předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák. Také on má Sobotku za úspěšného premiéra, který má potenciál vyhrát příští volby.
Většina oslovených sociálních demokratů se shoduje, že i přes současné výroky Zemana je zatím brzo hovořit o tom, že by jej ČSSD nepodpořila při případné kandidatuře na prezidenta pro příští funkční období. Hamáček ale uvedl, že aktuální výroky „kopou příkopy“. Podle Štěcha to vypadá, že Zeman o podporu ČSSD zájem nemá. Nepředstavitelná je podpora případné Zemanovy kandidatury pro Dienstbiera.