Poté, co dostala sněmovní důvěru druhá vláda Andreje Babiše, prudce klesl vliv prezidenta Zemana na dění v zemi. Svoji roli v povolebním příběhu dohrál a je odstavený na vedlejší kolej. Stihl toho ale v posledních měsících hodně, i když neprosadil vše, a nyní to půjde už velmi ztuha.
[ctete postid=“206138″ title=“Mocenské dohody mezi ANO a KSČM skřípou. Filip začíná být nervózní“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Filip-Kováčik-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda má důvěru sotva několik dnů a mezi premiérem Babišem a KSČM to skřípe. Vojtěch “ permalink=“http://forum24.cz/mocenske-dohody-mezi-ano-a-kscm-skripou-filip-zacina-byt-nervozni/“]206138[/ctete]
Prezident se přepočítal, pokud prognózoval, že Andrej Babiš projeví hmatatelný, nikoli virtuální vděk za výraznou podporu při řešení patové povolební situace. Počínaje zlehčováním jeho trestního stíhání, konče legitimizací komunistů potřebných pro vznik vlády a posílením jejich vlivu na nejvyšší úrovni.
Neúspěch hradní lobby
Babiš je bezohledný byznysmen a vždy bude jednat hlavně ve svém zájmu. To by si měli uvědomit všichni idealisté, kteří si představují, že je standardní partner, který bude dodržovat dohody a nebude je tlačit ke zdi, pokud to pro něj bude výhodné. Jenž si vždycky přisvojí úspěchy a neúspěchy hodí na ostatní, pokud proti nim zrovna jeho tisk neorganizuje kampaně. Predátor nemá ve zvyku spolupracovat, ale ovládat a ostrakizovat nepohodlné, což ČSSD pociťuje už pátým rokem a přesto mu naivně znovu vlezla do chomoutu.
Totéž se nyní přihodilo prezidentovi, který ztratil mocenské páky nad děním v ČEZ, vlajkové lodi českého průmyslu, na které mu hodně záleželo. Jde o stamiliardové obchody při dostavbě jaderných elektráren s jasným zadáním, jež se mu vymklo z rukou.
Hradní lobby v čele s poradcem Martinem Nejedlým natolik ztrácela soudnost, že na post ministra průmyslu a obchodu prosazovala bývalého člena Rusnokovy vlády a energetického lobbistu Františka Koníčka, okatě prosazujícího zájmy ruské státní společnosti Rosatom. Jelikož Koníčkovy firmy navíc dodávají technologii do jaderných elektráren a působí i na území Ruské federace, bylo zjevné, že jeho konflikt zájmů by poškodil celou vládu. Toho si byl Babiš vědom a Koníčka vetoval, což ovšem ještě definitivně neznamená, že ruská lobby nemá vyhráno. Scénář však píše někdo jiný než Hrad.
Babišovi se podařilo přes ministerstvo financí dosadit tři nové lidi do dozorčí rady ČEZ, a tím má v hrsti management v čele s ředitelem Danielem Benešem, osobním Zemanovým přítelem. I když ho neodvolá, může prosadit svoji koncepci rozvoje tohoto energetického gigantu a dostavby jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech, lišící se od představ Hradu. Babiš přitom podvedl i „hradní“ stranu KSČM, která chtěla mít v radě svého zástupce.
Ústupky v drobnostech
To je dostatečně silný signál, že si premiér Babiš přinejmenším v zásadních otázkách nenechá do vládnutí mluvit a ustoupí jen v drobnostech, které pro něj nemají podstatný význam. Proto s klidným srdcem hodil přes palubu prozápadně orientované ministry a „užitečné idioty“ z billboardů Stropnického, Pelikána a Šlechtovou. Ti se znelíbili Zemanovi a komunistům v kauzách typu novičok, vyhoštění ruských diplomatů, vydání hackera Nikulina do USA nebo leteckého zásahu spojenců v Sýrii, nepříjemných Kremlu.
Babišovi je úplně jedno, kdo sedí v jeho vládě. Hlavně když je ministr dostatečně tvárný, neprojevuje svoje názory a nejsou s ním potíže. Sestava sociální demokracie v čele s Janem Hamáčkem má dobře našlápnuto, že do týmu Agrofertu dobře zapadne.
Ve stejném duchu hodlá pokračovat i nadále. Navenek bude chtít s prezidentem udržovat dobré vztahy a ustoupí mu jen v maličkostech, na kterých nemá žádný valný osobní zájem.
„Já chci s prezidentem udržovat dobré vztahy a nechci jít do žádných konfliktů nebo do žádných žalob kvůli Pochemu,“ uvedl v rozhovoru pro Mladou frontu DNES. Odmítá tak kauzu Poche řešit, tím méně kvůli jeho nejmenování podat kompetenční žalobu na prezidenta, setrvale ohýbajícího i v Babišův prospěch ústavu. Ať se v tom Hamáček s rozvaděnými sociálními demokraty vyráchají a s prezidentem se sami dohodnou. Z jeho pohledu je to jejich věc.
Zemanova dějinná role
Přesto mocensky upadající Miloš Zeman v posledních měsících nedokázal málo, stačí si seřadit fakta. V čem sehrál svoji dějinnou úlohu?
Prezident poprvé v polistopadové historii opakovaně jmenoval předsedou vlády trestně stíhanou osobu, vyšetřovanou v několika dalších kauzách. Jiné trestní kauzy před pěti lety využil k mocenskému převratu v zemi.
Prezident poprvé v polistopadové historii svojí účastí na sjezdu legitimizoval KSČM, relativizující dobu normalizace a nostalgicky se ohlížející po úspěších budování socialismu. Stále je v ní příliš mnoho radikálních gottwaldovců v čele s Josefem Skálou, považujících chování svých předchůdců v padesátých letech za vynucenou obranu před zvůlí imperialistů a bagatelizujících sovětskou okupaci.
Prezident už loni v prosinci ve snaze získat hlasy voličů hnutí SPD navštívil jeho sněm a bránil je před kritiky. Okamura se objevil v úzké skupině hostů v prezidentově volebním štábu po vyhlášení výsledků a pochlubil se vzájemným tykáním. Tím se liší od vyjádření Andreje Babiše, který SPD v rozhovoru pro francouzský list Le Figaro označil za extremistické hnutí. A teflonový Okamura, vždy připravený zaskočit za ČSSD, nijak nereagoval.
Zemanovi koně
Prezident do vlády prosadil svoje dvě želízka v ohni. Hodit se může především ministr obrany Lubomír Metnar, který už avizoval, že rozhýbe miliardové armádní obchody se Zemanovým největším sponzorem a současně největším tuzemským zbrojařem Jaroslavem Strnadem, pozastavené kvůli řadě nejasností Karlou Šlechtovou.
[ctete postid=“198720″ title=“Do vlády míří Zemanův sponzor Toman. Po krachu rodinné firmy zůstal dluh 600 milionů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Toman-Miroslav-385×230.jpeg“ excerpt=“ČSSD chce za nového ministra zemědělství Miroslava Tomana. Bývalý člen Rusnokovy “ permalink=“http://forum24.cz/do-vlady-miri-zemanuv-sponzor-toman-po-krachu-rodinne-firmy-zustal-dluh-600-milionu/“]198720[/ctete]
Prosadil i jiného „odborníka“ z Rusnokovy vlády na post ministra zemědělství, Miroslava Tomana. Tento lobbista za zájmy velkých zemědělských a potravinářských podniků v čele s Agrofertem představuje v Babišově kabinetu výrazný prvek socialistického myšlení. Hodlá regulovat slevové akce a marže obchodních řetězců a už dříve prosazoval povinné osmdesátiprocentní kvóty podílu českého zboží na obchodních pultech. Je jasné, komu by to nejvíce posloužilo, a v obou případech by to nebyl zákazník.
Tím výčet prezidentových povolebních „úspěchů“ končí. Svoji roli dohrál a mohl by se do centra dění vrátit jedině v případě pádu současné vlády.
Mezitím bude pokračovat Babišova jízda na divokém tygru, dokud to půjde. Buď se před řádnými volbami kardinální chybou shodí sám, nebo mu v tom někdo z dosavadních podporovatelů ve sněmovně pomůže, pokud kalich jeho podfuků na všechny kolem přeteče. Zeman to ale na každý pád nebude.