Prezident Miloš Zeman se těší na soud s vnučkou Ferdinanda Peroutky a přeje si, aby se uskutečnil. V rozhovoru pro server Blesk.cz v neděli řekl, že má připravený soubor dokumentů, které potvrzují, že Peroutka podlehl nacistické ideologii.
Právníci Hradu a vnučky novináře Terezie Kaslové se několikrát pokusili najít smír v případu kontroverzních výroků Zemana o Peroutkovi. Zatím poslední neúspěšné jednání se konalo v úterý. Termín soudního jednání je stanoven na začátek března.
Spor o to, zda Peroutka v určité fázi své novinářské kariéry vyjadřoval sympatie k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, začal, když Zeman loni v lednu na pražském fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Dokazoval to citací z článku, jehož autorem je prý Peroutka. Loni v dubnu Peroutkova vnučka kvůli tvrzení prezidenta zažalovala stát a požaduje omluvu.
[ctete]35444[/ctete]
„Přejeme si, aby došlo k soudu, protože když si přečtete ten projev, kde byl Peroutka zmíněn jednou jedinou větou, tak ta věta zněla, že podlehl nacistické ideologii,“ uvedl dnes Zeman. „My jsme nabídli soudu komplex dokumentů, například oslavný článek k narozeninám Adolfa Hitlera z doby protektorátu a mnoho dalších dokumentů, které tuto tezi potvrzují,“ řekl prezident. Dodal, že se na soud těší.
Kritici Zemanova tvrzení poukazují na to, že Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Peroutka za první republiky patřil ke skupině pátečníků – neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Platil za bytostného demokrata a kritika nacismu i komunismu.
[ctete]31462[/ctete]
Podle Zemana ale v době protektorátu Peroutka napsal několik článků, ve kterých se vyjadřuje pochvalně o Hitlerovi. Je prý obtížné je dohledat, protože Peroutkovy texty podléhaly cenzuře. Z téhož důvodu se podle Zemana dosud nenašel článek s názvem Hitler je gentleman, na který odkazoval v projevu. Existenci článku už dříve zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Zeman trvá na tom, že text četl.