Prezident Miloš Zeman zahájil předvolební kampaň. Po oznámení své kandidatury sice dal najevo, že se nebude účastnit volebních debat, přesto není pochyb, že hodlá aktivně vstupovat do vnitřního dění. Preferoval by pokračování vlády ČSSD a ANO a v rozhovoru pro časopis Týden vyslovil prognózu, že pokud se s tím Bohuslav Sobotka nesmíří, může být složena už bez něj.
[ctete]108468[/ctete]
„Já vím, že prezident nemá právo ovlivňovat sestavování vlády,“ prohlásil Miloš Zeman nedávno v rozhovoru pro Blesk.cz, jako by už zapomněl, že po teatrální razii na úřadu vlády obešel parlamentní zvyklosti a sestavil vlastní vládu Jiřího Rusnoka bez vyjednané podpory poslanecké sněmovny. Toho Rusnoka, který posléze od prezidenta za odměnu obdržel výtečnou „trafiku“ v čele České národní banky. „Ale já bych si upřímně přál, aby zde i nadále existovala koalice hnutí ANO a sociální demokracie,“ dodal paradoxně vzápětí.
Tím nastavil směr svého uvažování určitě s vědomím, že předpokládá vítězství hnutí ANO, zatím signalizované všemi průzkumy. Do října se jistě může ještě mnohé odehrát, nicméně Zeman nepochybně počítá s tím, že se mu bude Babiš v prezidentské volbě revanšovat. Předtím učiní vše pro to, aby mu dopomohl k premiérskému postu.
Roztržka zapomenuta
Ministr financí skutečně najednou vysílá signály, že roztržka obou mužů po rozdílných názorech na policejní reorganizaci je zapomenuta. On osobně nebude podporovat kandidáta hnutí ANO na prezidenta, ačkoli o něm ještě nedávno uvažoval.
„Není to politik, který mě neustále kritizuje. Také nejsem politik, který by prezidenta kritizoval každý den. Občané si ho v přímé volbě zvolili, a když se jim bude líbit, tak ho zvolí znovu,“ odvětil Babiš na dotaz, zda by prezidenta Zemana podpořil, přičemž vlastní rozhodnutí zatím nechtěl komentovat.
Miloš Zeman se svým jednoznačným postojem liší od premiéra Bohuslava Sobotky. Předseda ČSSD si neumí představit svou stranu ve vládě s premiérem Andrejem Babišem. „To není moje představa ani můj plán, abychom byli juniorním partnerem. Dovedu si představit pokračování koalice, která je dnes, ale jen tehdy, pokud vládu povede ČSSD a bude na ni mít rozhodující vliv. Nechci, abychom byli nějaký přívěsek,“ slibuje Sobotka. V opačném případě je připravený jít do opozice.
Buď Sobotka změní názor, nebo půjde
„Já jsem vůbec nemluvil o koalici mezi hnutím ANO a sociální demokracií pod vedením Bohuslava Sobotky,“ upřesnil nyní Miloš Zeman v Týdnu (20. 3. 2017) svou vizi povolební spolupráce a znovu se vžil do role prognostika. „Buď změní svůj názor, to je varianta A. Varianta B je, že nebude předsedou sociální demokracie,“ zavěštil.
Tím ovšem předpokládá, že pokud nebude po jeho a ČSSD volby skutečně prohraje, vnitřní rebelie Sobotku smete. Tomu nasvědčuje i jeho odtažitý pohled na výsledky sjezdu sociální demokracie. Vítězství Sobotky a jeho týmu podle něj nebylo důsledkem jejich dobré politiky, ale spíše toho, že jejich oponenti tuší volební porážku.
„Je osm měsíců do voleb. A ti, kdo mají pocit, že sociální demokracie prohraje, a že její prohře bohužel nejsou schopni zabránit, nebudou riskovat, že budou označeni za viníky této prohry, a počkají si až na volby,“ pokračoval ve svých prognózách.
O to rozpornější je jeho další vyjádření, že se prý nehodlá vměšovat do věcí sociální demokracie. To v reakci na dotaz, zda by si přál v čele ČSSD Lubomíra Zaorálka, na kterého si „poopravil názor“. Ve své knize Jak jsem se mýlil v politice jej před lety označil za líného tlučhubu.
Zaorálek nejlepší z těch, co byli zvoleni
„Zlepšil se. Já neodvolávám nic, co jsem o něm v té době napsal. Ale zrovna včera byl na svou žádost u mě a já jsem mu blahopřál a říkal jsem mu: Jsi nejlepší z těch, kdo byli zvoleni,“ pochválil Zeman ministra zahraničí. Zaorálek na sjezdu sociální demokracie sklidil největší aplaus a spekuluje se o tom, že by mohl Sobotku nahradit.
Zatímco o Sobotkovi se prezident vyjadřoval s despektem, jednoznačně se znovu postavil za Andreje Babiše v jeho současných sporech s většinou politické scény, ve kterých zůstalo hnutí ANO osamoceno. Sněmovna se podle Zemana při hlasování o bodu Daňové podvody ministra financí zachovala jako soudce, aniž se v situaci příliš orientuje.
O tom, že je mocenský duet dokonale sehraný, svědčí i vyjádření Andreje Babiše. Ten po schůzce obou mužů na Hradě prohlásil, že problém není o vztazích s celou sociální demokracií, ale pouze s její částí. „Dnes je to problém hlavně útoků pana premiéra na mou osobu, které pokračují, které se stupňují,“ žaloval.
Babiš k dluhopisům: Prezident mi věří
Rozdílné postoje Bohuslava Sobotky a Miloše Zemana se projevují i v hodnocení aktuální Babišovy kauzy s nezdaněnými dluhopisy. „Pan prezident mi nemá důvod nevěřit, když jsem splnil, co jsem slíbil, a vše si nechal ověřit nezávislými firmami,“ řekl po jejich schůzce ministr financí.
Premiér je však jiného názoru a trvá na tom, aby šéf hnutí ANO všechny pochybnosti do konce dubna, jak stanovila sněmovna, vyvrátil: „Pokládám za nezbytné, aby člen vlády, která ve své politice klade velký důraz na boj proti daňovým únikům, podvodům a šizení státu, nebyl sám podezříván z toho, že používal neférové, nebo dokonce nezákonné praktiky k tomu, aby se vyhnul placení daní.“
Následující měsíce podle všeho naberou dynamiku, v níž budou padat rány na všechny strany. V centru dění se octne nejen Andrej Babiš, když pomocnou ruku mu podává strategický spojenec na Hradě. Ale především premiér Sobotka, který se dostává do svízelné situace.
Bude se muset vypořádat s Babišovým vysvětlováním jeho vršících se problémů, do kterých se stále víc zamotává. Pokud nebude uspokojivé, či dokonce na povrch vyplavou další kostlivci, měl by jej odvolat z vlády a přijít si do sněmovny s žádostí o důvěru. Přestože hrozí konflikt s prezidentem, který by mohl dělat problémy. Dalo by se očekávat, že aspoň část opozičních zákonodárců umožní jeho kabinetu dovládnout do řádného termínu voleb.
[ctete]107354[/ctete]
Pokud tak neučiní a nechá se vláčet událostmi, zcela by ztratil tvář. Do existenčního ohrožení by se dostal poté, kdyby hnutí ANO skutečně volby vyhrálo a s prezidentovou pomocí by bylo schopno sestavit vládu se svým premiérem.
Scénářů však existuje víc. Jen si každý může být jistý, že co nejvíc karet před volbami se budou snažit držet v rukou Zeman s Babišem, pokud oligarchu některá z kauz předčasně neodešle na smetiště politických dějin. To by ovšem současně oslabilo i mocenskou pozici Miloše Zemana a oba to moc dobře vědí. Jak se zachovají ostatní?