Prezident Miloš Zeman dal jasně najevo, že považuje současný systém České republiky za prezidentský, nikoli za parlamentní. Ve svém pořadu na TV Barrandov Zeman kritizoval, či spíše ostouzel zejména sociálně demokratického kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho.

Naházel toho na něj hodně. Kupříkladu má prý rád migranty. A jako náhodou kromě toho všeho zla, co by Poche do vlády podle Zemana donesl, jde navíc o podporovatele Jiřího Drahoše. A to Zeman neodpouští.

Zeman také řekl, že Pocheho Janu Hamáčkovi v podstatě zakázal. Předseda ČSSD Jan Hamáček slíbil, že navrhne někoho jiného, a neudělal to. Podle Zemana tedy Hamáček nedodržel dohodu. Podle našeho ústavního systému přitom prezident u žádných dohod ohledně personálního obsazení vlády nemá vůbec co dělat.

O europoslanci Miroslavu Pochem Zeman také prohlásil, že je to amatér, a navíc také „propálil“ pravdivý důvod, proč Pocheho nechce na ministerstvu. Poche podle Zemana „porušuje dvě základní orientace české zahraniční politiky“. Poche by zjevně nestáčel Českou republiku k Číně a Rusku, jako Zeman. A proto je nepřijatelný.

Dozvěděli jsme se od Zemana opravdu hodně. Skoro by to už stačilo.

Je šokující, že si Jan Hamáček nechal líbit takové zasahování do postojů suverénní politické strany a v podstatě se nechal donucením k jakémusi slibu od prezidenta ponížit. A navíc tím podrazil kolegu Pocheho.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora