Pro mafii je velice důležitá beztrestnost. A pokud se jí nepodaří ovlivnit soudy, je pro ní požehnáním, jestliže má nakloněného prezidenta, který může udělit milost každému odsouzenému či vyšetřovanému. Vrah, daňový podvodník, aktér korupčních kauz ve veřejných zakázkách. To jsou poslední prezidentské milosti Miloše Zemana. A právem se můžeme obávat, že tato neblahá série bude mít pokračování.
Přitom Zeman popírá vlastní slova z minulosti. V roce 2013 prohlásil, že udělování milostí je monarchistický prvek, kterého se jako prezident dobrovolně vzdává. O pět let později při znovuzvolení hlavou státu to opakoval, a dodal, že maximálně udělí milost nevyléčitelně nemocnému člověku. Na to však časem nějak zapomněl a uděluje jednu kontroverzní amnestii za druhou. Nevím nic o tom, že by Jiří Kájínek nebo šéf lánské lesní správy Miloš Balák a další trpěli nějakými nevyléčitelnými chorobami.
Balák byl přitom pravomocně odsouzený na tři roky do vězení za machinace s veřejnými zakázkami. Konkrétně se jednalo ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře v okolí vodní nádrže Klíčava. Dále měl zaplatit pokutu 1,8 milionu korun a navíc dostal též čtyřletý zákaz činnosti na vedoucích pozicích. Po Zemanově verdiktu nic z toho neplatí a Balák je čistý jako lilie.
Zeman při jeho amnestii však porušil své zásady, když ji zdůvodnil jeho pracovitostí a dosavadní bezúhonností. Zároveň namítl, že výše trestu byla zbytečně přísná a rozhodl prý fakt, kde obviněný pracuje, což ovšem trestní právo nezná a ze zdůvodnění rozsudku nic takového nevyplývá.
Lesní správa Lány je příspěvková organizace podřízena Kanceláři prezidenta republiky. Tu vede kancléř Vratislav Mynář zapletený do mnoha kauz, který je tak Balákovým nadřízeným. Mynář opakovaně odmítal Baláka zbavit funkce a odkazoval na presumpci neviny. Balák přitom ještě u kladenského soudu čelí obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře. Mynářově postoji se však nelze divit, když se zamyslíme nad tím, že on sám má na krku obvinění ve více případech. Týká se to trestního stíhání ve věci dotačního podvodu, kdy na dostavbu penzionu v Osvětimanech, který nedávno vyhořel, měl neoprávněně získat téměř šest milionů korun z Evropské unie. Dále ho policie podezírá z toho, že nechal v rozporu se zákonem skartovat tajné dokumenty, které se týkaly ruskými agenty zinscenovaného výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
Velmi negativní ohlas veřejnosti způsobila už dříve amnestie pro Kajínka odsouzeného za dvě vraždy. Prezidentovi se prý zdálo, že důkazy o vině Kájínka nebyly příliš přesvědčivé. Nechápu, jak toto může říct, když není a ani nemůže být s případem podrobně seznámen.
Další kontroverzní milost udělil podnikateli Podroužkovi, u kterého zastavil jeho stíhání za krácení daní se škodou 9,7 milionu korun. Navíc mu odpustil podmínku za to, že řídil v opilosti. Podroužek má být – alespoň podle žádosti o milost – už tři roky vážně nemocný. Radiožurnál a server iROZHLAS.cz ale zjistily, že od roku 2019 se podnikatel dostal do vedení šesti firem. Jednu ze společností dokonce nechal zapsat do obchodního rejstříku 10 dní poté, co ho prezident omilostnil.
V současné době řešíme trestní stíhání a obžalobu dvou exponovaných osob a nejde zde o malé peníze. Jedná se o obviněného bývalého premiéra Babiše či trestně stíhaného kancléře Mynáře. Udělí prezident po jejich odsouzení milost okamžitě i jim? Svými činy zcela podkopává důvěru veřejnosti ve spravedlnost a vyvolává v lidech dojem, že není důležité zda někdo krade, ale kdo či případně pro koho krade. A podle toho buď potrestán je a nebo není. Čili, když budu parafrázovat George Orwella a jeho knihu Farma zvířat, všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Prezident nemůže takto zneužívat tyto mimořádné prostředky, které jsou myšleny pro zcela výjimečné humanitární případy apod. Pokud bude udělovat milosti tímto způsobem stane se jistě oblíbeným prezidentem mafie.
Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.