Prezident Miloš Zeman se honosil tím, jak má čínského poradce. Poradce a hlavně zakladatel a šéf společnosti CEFC Jie Ťien-ming pak zmizel v útrobách čínských vyšetřovacích zařízení. Hrad kolem toho dost dlouho trapně kroužil. Teď už je ta historka u konce. Prý nikdy ani poradce nebyl.
„Zmíněný nikdy v seznamu poradců prezidenta republiky nebyl uveden. Jde o vyhaslou záležitost, kterou se již nezabýváme,“ oznámil Lidovým novinám mluvčí Jiří Ovčáček.
Na seznamu oficiálních poradců možná nebyl, ale Zeman o něm tak mluvil. Ten titul si nevymyslela nějaká zlovolná média. Nejspíš chtěl nějakým svým charakteristicky amatérským způsobem dát najevo svou náklonnost Číně. Jenže tohle se skutečně nepovedlo. Jie Ťien-ming se s celou svou společností zapletl do korupčních skandálů a skončil někde v kobkách zřízených čínskou komunistickou stranou jaksi paralelně k běžnému vyšetřovacímu systému. O těch místech se proslýchá ledacos, třeba že jsou tam stěny obložené gumou, aby vyšetřované nebylo slyšet ven. Odtud se často putuje na popraviště nebo do lágru. V Číně korupci svým systémem mohutně vytvářejí a pak se ji snaží mocně potírat. Pořád kolem dokola. Prozíravý člověk by se do toho neměl nechat zamotat. Ale když ta touha zalíbit se cizímu panstvu je tak mocná!
„Vyhaslá záležitost“ je skutečně výstižné označení, to se Ovčáčkovi povedlo. Lépe by se snad tento osud ani označit nedal. Zeman k sobě vyhaslé záležitosti tak nějak přitahuje. Vyhasly čínské miliardy, co sem měly proudit, vyhasne slavný kanál spojující tři moře, vyhasla strana SPO-zemanovci, vyhasl Miroslav Šlouf. Dodoutnala i skupinka lánských spiklenců z ČSSD. TV Barrandov taky nějak „ztratila potenciál“ a pan Soukup působí nějak – vyhasle. Všechno nějak vyhasíná.
Musí to být někdy na Hradě, lépe řečeno v Lánech, dost tísnivý životní pocit.