Český prezident Miloš Zeman kritizoval během své návštěvy Maďarska evropské sankce proti Rusku a okázale prezentoval své sympatie k Putinovi. Svůj odpor k evropským sankcím dal najevo při jednání s tamním autoritářem Viktorem Orbánem.
Zeman na úvod z vlastního popudu zhodnotil politickou situaci v Maďarsku, což spočívalo v tom, že připomněl úspěch Orbánovy strany Fidesz. Zdůraznil, že v posledních volbách získala o tři mandáty víc než v těch předchozích, že má ústavní většinu a „charismatického vůdce“, jak doslova řekl.
Klíčová témata, jimiž jsou ochromování demokratických institucí a takřka dokonaná likvidace svobodného tisku, Miloš Zeman zcela pominul. Nedotkl se ani zpronevěry dotací z Evropské unie a zneužívání těchto prostředků pro špinavé politické kampaně.
Jeho hlavním zájmem – soudě alespoň podle prvenství ve výčtu prezentovaných témat z rozhovoru s Orbánem – byly možnosti zmírnění či ochromení protiruských sankcí, které Evropská unie uvalila na putinovské Rusko pro porušování mezinárodního práva agresí vůči Ukrajině.
Zkrátka nepřišli ani čínští komunisté. Pro modernizaci digitální infrastruktury Zeman „trvá na společnosti Huawei“, což odůvodnil poznámkou o tom, že „není agentem USA a jejich firem“, načež za příkladný postoj pochválil právě Maďarsko, které s čínským komunistickým státním koncernem podepsalo dokument o strategické spolupráci.
„Maďarsko se soustavně vyhraňuje proti protiruským sankcím, k čemuž se zřejmě přidá Itálie. Pak se nebudou prodlužovat automaticky po půlroce,“ vyslovil svou naději ve zjevné narážce na sílící vliv šéfa italské krajně pravicové strany Liga Severu Mattea Salviniho, který se stejně jako Zeman netají svým obdivem k Vladimiru Putinovi. Následně se Zeman jako už tradičně pokoušel obecně zpochybnit význam sankcí, které jsou přitom nejmírnějším prostředkem, jak Západ může dát Rusku pocítit nevoli s porušováním mezinárodního práva, jehož se soustavně dopouští.
V souvislosti s projektem maďarské elektrárny Paks II, jehož hlavní přínos spočívá v odstrašujícím příkladu, jak neuzavírat smlouvy s dodavateli (například počítá s postihy za skluzy jen pro maďarskou stranu), Zeman mluvil jen obecně o možném zapojení českých firem. Žádné konkrétní možnosti však ani na výslovný dotaz České televize nezmínil.
Na dotaz, zda podobně jako Zahraniční výbor Sněmovny odsoudí počínání komunisty Zdeňka Ondráčka, který pózoval na Ukrajině, když mu šéfové ilegálního ozbrojeného uskupení, kteří se roztahují po Doněcku, nechali zahrát českou hymnu, jen zopakoval komunistovu vytáčku, že šlo o soukromou cestu, a tudíž že je přijetí zmíněné pocty (které obratem využila propaganda Kremlu) jeho věc.