Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství sepsul opozici a média a naopak vyzdvihl výkony Babišovy vlády v boji proti koronaviru. Hlava státu už ani nepředstírá objektivitu, ale navíc šíří ničím nepodložené mystifikace. Česko stále patří mezi nejrizikovější země na světě.
„V každém případě bych ještě jednou chtěl poděkovat našim zdravotníkům, hasičům, policistům i vojákům v boji proti epidemii, ale chtěl bych také poděkovat vládě. Vládě, která byla ostřelována médii i opozicí, ale přes některé chyby odvedla poctivou, tvrdou a dobrou práci,“ pochválil Zeman vládu, která prý „bojuje, zatímco jiní pouze mluví“.
Zeman hloubí příkopy
Prezident se jednoznačně postavil za Babišův kabinet, který nezvládl přípravu na druhou vlnu koronaviru, svou liknavostí před říjnovými volbami trestuhodně zhoršil epidemickou situaci, stále si počíná chaoticky, nerespektuje ani vlastní nastavená pravidla, neumí smysluplně podpořit poškozené podnikatele a nyní zaostává i v organizaci vakcinace.
Zeman naopak útočí na opozici a kritická média a znovu tak potvrdil, že stále hloubí příkopy ve společnosti a hájí pozice vlády, kterou pomáhá udržovat při životě. Důvody jsou zřejmé. Pokud po příštích volbách dojde ke změně politické garnitury a blok ANO, ČSSD a KSČM bude odpojen od moci, Zemanův vliv klesne téměř k nule.
Prezident ovšem chválou Babišovy vlády v boji proti čínskému koronaviru těžce přestřelil. Buď nemá informace, nebo ho nezajímají a záměrně mystifikuje veřejnost. Nejvýstižněji za vše hovoří veřejně dostupná data v mezinárodním srovnání.
Propad mezi nejhorší
Už koncem září se Česko propadlo z Babišem deklamovaného „best in covid“ do skupiny sedmi nejrizikovějších zemí Evropy. Zařadilo nás mezi ně Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, které dalo najevo nad vývojem v těchto zemích velké znepokojení kvůli rostoucímu počtu hospitalizovaných a vážných případů.
Fatální chyba premiéra Andreje Babiše, který v srpnu z politických důvodů změkčil protiepidemická nařízení expertního týmu ministerstva zdravotnictví vedeného Rastislavem Maďarem, se odrazila v dalším propadu naší země na nejnižší příčky světového pořadí. A to i v tak závažných ukazatelích, jako je rostoucí počet úmrtí nebo vysoký procentuální podíl pozitivně testovaných lidí na covid-19.
Nepříznivé hodnocení se odrazilo i v respektovaném žebříčku agentury Bloomberg, mapujícím nejlepší a nejhorší místa v éře koronaviru. Česká republika se octla koncem listopadu na 47. místě z 53 sledovaných nejvyspělejších zemí světa, přičemž nejlépe je na tom Nový Zéland.
Před námi jsou desítky států s demokratickými vládami včetně z hlediska státních zásahů velmi liberálního Švédska, které si od počátku nepočínaly tak restriktivně, ale Babišovo furiantství po jaru nahradila větší obezřetnost v přípravě na druhou vlnu, i když se situace zhoršuje téměř všude.
Hodnoceno je deset ukazatelů, jak byla epidemie koronaviru řešena nejúčinněji v kombinaci s co nejmenším narušením podnikání a života společnosti. Porovnává počet nových případů, úmrtí a podíl pozitivních testů. Rovněž zohledňuje kapacitu místního systému zdravotní péče, připravenost na vakcinaci a dopady omezení souvisejících s epidemií na ekonomiku a svobodu pohybu občanů vlivem lockdownů.
Nepříznivá koronadata
Podobné výsledky ukazuje server Koronadata, který vznikl v rámci vládního programu Digitální Česko. Jeho smyslem je srovnání hlavních indikátorů souvisejících s pandemií covid-19 v České republice a ostatních zemích. Toto srovnání je i nyní žalostné ve všech hlavních ukazatelích, což dokumentují koronadata k 26. prosinci 2020.
V porovnání celkového počtu 6262 případů na 100 tisíc obyvatel k témuž datu se Česko vyšvihlo už na druhé místo v EU za Lucembursko (7313) před Belgii (5498). Ve světovém žebříčku se před nás zařadil pouze trpasličí státeček Andorra, přičemž k prudkému propadu dochází až od září. Česká republika v tomto porovnání předstihla i už od jara koronavirem velmi zatížené státy, jako je Španělsko, Francie a Itálie, a mediálně frekventované Spojené státy.
Podobný vývoj je kolem počtu úmrtí v souvislosti s covidem-19, který řadí Česko počtem 102 případů na 100 tisíc obyvatel na páté místo v EU, přičemž v čele pořadí je Belgie (165) a české statistiky jsou momentálně srovnatelné s Itálií a Španělskem. Pokud by se ovšem vzal v úvahu vývoj úmrtí jen na podzim, dosáhli jsme čela světového pořadí.
Zemanova motivace
Stejně nepříznivé statistiky jsou v porovnání procenta pozitivních testů na covid, které dnes řadí Česko na druhé místo v EU a do první desítky zemí celého světa. Zahraniční srovnání i celkově zmatečné a přesvědčivými analytickými daty neodůvodněné chování vlády zcela jistě neodpovídá Zemanovu pochlebování, že odvádí „poctivou, tvrdou a dobrou práci“. Proč to prezident dělá?
Hradní okruh ještě musí před vyklizením pozic splnit některé domácí úkoly, kam patří výběr „vhodného“ dodavatele dostavby jaderných bloků v Dukovanech nebo pacifikace „vzpurné“ BIS, která i do budoucna přímo ohrožuje jeho zájmy. Pokud současná vláda příští rok odkráčí do propadliště dějin, definitivně se zhroutí i Zemanovy ambice.