Prezident Zeman vstoupil do volební kampaně. Pochválil Babišovu vládu a především ministryni financí Schillerovou, ačkoli ji ještě nedávno kritizoval za plýtvání a zadlužování. Je k prezidentově chvále skutečně důvod, zvláště když se mezitím nic zásadního nezměnilo?
[ctete postid=“212225″ title=“Uděláme Česko bohatší, slibuje ANO. Přiznává však jen vlastní selhání“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Krnáčová-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Hnutí ANO zahájilo volební kampaň sloganem „Uděláme Česko bohatší“, navazujícím na “ permalink=“http://forum24.cz/udelame-cesko-bohatsi-slibuje-ano-priznava-vsak-jen-vlastni-selhani/“]212225[/ctete]
Když přišel prezident v červenci do poslanecké sněmovny podpořit „svoji“ vládu ANO a ČSSD, jištěnou KSČM, do jejíhož vzniku investoval nemálo času a energie, vyjadřoval se hlavně k programovému prohlášení. Na jedné straně její program ocenil, ale věnoval se i tomu, co mu v něm chybělo.
Kde na to vezmeme peníze?
„Není tam jasná odpověď na otázku, kde na to vezmeme peníze. A to by tam samozřejmě být mělo. Objevují se názory, a já s nimi nesouhlasím, že takovým zdrojem by měl být deficitní rozpočet,“ prohlašoval prezident. „Jsem pro deficit v době krize. Nejsem pro deficit v době ekonomického růstu. Jsou obrovské zdroje v šetření v úsporách, v boji proti plýtvání,“ dodal.
„Další příklad jsou státní úředníci,“ pokračoval prezident. „Dnes je jich 150 tisíc, z toho 70 tisíc na centrální úrovni. Že si tito lidé, aby ospravedlnili svoji existenci, vymýšlejí práci, která je často zbytečná, to je jedna věc. Že k tomu bezmocně přihlížíme, je věc druhá. Nesnažme se tento počet dále zvyšovat, tím méně těmto úředníkům přidávat peníze v jejich mzdách.“
Tato slova zněla od levicově zaměřeného politika, který by u nás nejraději zavedl vysoké „švédské“ daně, rozumně a rozpočtově odpovědně. Zvláště když státní dluh za první pololetí stoupl o 90 miliard korun. Nicméně se nedlouho poté ukazuje, že je nemyslel tak vážně a bylo nutné je už tehdy brát s velkou rezervou. Proč?
Dám vládě jedničku
S koncem letních prázdnin vystoupil prezident Zeman v pořadu Jaromíra Soukupa na TV Barrandov v obvyklé formě. Kromě toho, že si jako vždy vyřizoval účty se svými oponenty, si našel chvilku i na pochvalu.
Ještě před několika dny by podle svých slov odpověděl, že hodnocení vlády je předčasné. „Dám vládě jedničku,“ otočil náhle a vyzdvihl v první řadě práci ministerstva financí pod vedením Aleny Schillerové. Ocenil snížení rozpočtového schodku na 40 miliard korun, o deset miliard proti původnímu plánu.
Tento účelový obrat nemá žádné racionální opodstatnění – kromě jediného důvodu: vyslat premiérovi signál, že je mu ochoten stále krýt záda, a to i před volbami. Jinak se mezi hlasováním o důvěře vládě a současnou situací nezměnilo téměř nic, naopak se paradoxně potvrdila tehdejší varovná slova hlavy státu.
Ministryně Schillerová sice kosmeticky upravila odhad rozpočtového schodku, nicméně v době, kdy je ekonomy a pravicovou opozicí kritizována, že nevyužívá ekonomického růstu k sestavování vyrovnaných rozpočtů. Vládní mandatorní výdaje přitom rekordně rostou o desítky miliard, aniž by vláda odpověděla na Zemanovu otázku, kde na to vezme. Toho si prezident při svém oslavném pajánu nevšiml?
Ekonomický růst zpomaluje
Takto rozpočtově nezodpovědně si vláda počíná v době, kdy poslední čísla ukazují, že česká ekonomika brzdí víc, než se očekávalo, a výhled do budoucna je nejasný. „Papírové“ předvolební snížení schodku je tak jen marketingovým trikem, který nemá žádnou vypovídací hodnotu.
Jak je to s prezidentem kritizovaným vládním plýtváním? ANO a ČSSD se trumfují v předvolebním populismu, přičemž kampaň jim platí daňový poplatník. Měsíc před volbami začala platit sedmdesátipětiprocentní sleva jízdného ve vlacích a autobusech pro studenty a seniory. Z šesti miliard korun budou mít profit hlavně dopravci, a to včetně Babišova dvorního podporovatele Radima Jančury a jeho firmy Regiojet.
Vyslyšena nebyla ani Zemanova slova, aby vláda nezvyšovala platy úředníkům. Naopak došlo ke kompromisní dohodě mezi ANO, ČSSD a Středulovými odbory. Výsledkem je další skokový růst platů státních zaměstnanců o 8 procent, což významně předbíhá zvyšování platů v soukromé sféře, která státní správu financuje a je tahounem ekonomiky. Současně příští rok stoupne počet státních zaměstnanců na rekordních 463 tisíc, o 47 tisíc víc než v roce 2013.
Jelikož k prudkému navyšování platů státních zaměstnanců, včetně úředníků, docházelo už za Sobotkovy vlády s přispěním exministra financí, jen letos v průměru o 13 procent, dochází k nezdravému jevu neustálého rozevírání nůžek mezi platy státního a nestátního sektoru.
Posiluje státní byrokracie
Výsledek v podobě pružněji a efektivněji fungující správy se však nedostavil. Posiluje jen státní byrokracie, atmosféra strachu a fízlování, a až likvidační tlaky na malé podnikatele zejména na venkově. V tomto směru dominuje především Zemanem vychvalované ministerstvo financí.
Státní šikana dosahuje takových rozměrů, že drobní podnikatelé jsou pokutováni 15 tisíci korunami za nevydání účtenky za zboží v ceně deseti korun. Nebo že finanční úřad vyzve novomanžele, aby mu do patnácti dnů zaslali podrobné informace o svatební hostině kvůli kontrole, zda byla řádně zdaněna a zaregistrována v systému EET.
Obecně přitom stále platí, že pozitivní přínos EET nikdo věrohodně nedoložil, protože resort financí dnes často spíše působí jako marketingový nástroj ANO k šíření nevěrohodných dat a dezinformací.
Nic na tom nezměnila ani klamavá reklamní kampaň velebící EET za 30 milionů korun a neúspěšná státní loterie Účtenkovka, stojící daňové poplatníky ročně téměř 100 milionů, o kterou setrvale klesá zájem.
Daňové řízení neslouží k trestání
Tyto abnormality jsou však jen špičkou ledovce. Ministerstvo financí a jím vedená Finanční správa v čele Martinem Janečkem se neblaze proslavily nadužíváním zajišťovacích příkazů, které nezákonně zničily desítky firem, a další soudní řízení stále probíhají. Nikdo z toho nevyvozuje odpovědnost, ačkoli státu hrozí kvůli odškodnění miliardové ztráty.
[ctete postid=“212056″ title=“Výsměch veřejnosti: „Naše rodina byla po 68. roce postižena,“ tvrdí Babiš“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Babiš-68.-rok-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš se v nedělní Partii vrátil k padesátému výročí zahájení okupace. “ permalink=“http://forum24.cz/vysmech-verejnosti-nase-rodina-byla-po-68-roce-postizena-tvrdi-babis/“]212056[/ctete]
Posledním příkladem debaklu Janečkových úředníků je nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil zajišťovací příkazy nezákonně vydané na stavební firmu Naryner Construction. Soud nezvykle ostře zdůraznil, že „daňové řízení neslouží k trestání podnikatelů“ a odmítl přístup, že je zajišťovací příkaz vydáván bez širší ekonomické rozvahy.
Právě daňový džihád v podobě zajišťovacích příkazů, jejichž počet stoupl proti předchozí době čtyřnásobně, se už loni na jaře stal předmětem vážného sporu i uvnitř vládní koalice. Premiér Sobotka tehdy odmítl nominaci Aleny Schillerové na místo odvolaného exministra financí Andreje Babiše, protože byla příliš spojena s nepřijatelně bující státní represí vůči podnikatelům.
Krátce před parlamentními volbami vyzval k odvolání Schillerové a Janečka kvůli zneužívání zajišťovacích příkazů i tehdejší lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Činnost Finanční správy přirovnal k insolvenční mafii. A dnes?
Prezident Zeman ve zmíněném rozhovoru kromě Schillerové pochválil i Jana Hamáčka, že není jako Bohuslav Sobotka. Přinejmenším i část programových Sobotkových oponentů musí někdy konstatovat – bohužel.