Miloš Zeman vynikl ve státnické disciplíně, která byla dosud ve vyspělých zemích zcela neznámá: jako prezident republiky se stal nejhlasitějším kritikem práce tajné služby té samé republiky. Českou tajnou službu opakovaně diskreditoval v médiích, dělal jejímu šéfovi dětinské schválnosti a v médiích své vlastní tajné službě dokonce nadával. Inu – čučkař v rouše prezidentském.
Inventura nejsprostších Zemanových útoků a truců směrem k BIS je impozantní a Miloš Zeman na ni může být hrdý. Historie snad ukáže, že takového burana v prezidentském křesle naše země již nikdy mít nebude. Co tedy BIS prezident Zeman vlastně prováděl?
V prosinci 2018 pravil Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov: „Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špióna.“ Poté dodal: „Jsou to čučkaři.“ V iROZHLASu bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR Karel Oliva termín vysvětlil: „Jako čučkaři zde bývali označováni obyvatelé obce Boršice, neboť pěstovali čočku, tedy lokálně vyjádřeno čučku, a byli tak pokládáni za méně majetné.“
V Británii se v roce 2018 pokusili otrávit přeběhlého ruského agenta Sergeje Skripala, který byl tehdy v Británii. Jed, kterým ruští agenti použili, identifikovali vyšetřovatelé jako „novičok“. Tak se nazývá skupina neurotoxických bojových látek, chemických zbraní, které v tajném výzkumu vyvinul Sovětský svaz. Zeman v květnu toho roku do médií sdělil: „U nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství, a poté byl zničen. Víme, kdy a kde to bylo, a je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo.“
Podle BIS se však nejednalo o jed, kterým měl být Skripal zabit. Zeman však pomohl Rusku vyvinit se z obvinění z pokusu o Skripalovu vraždu. Ruská propaganda mohla ihned začít tvrdit, že se novičok vyskytoval nejen v Sovětském svazu, ale i jinde. Vždyť to řekl i český prezident! Podle výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost českého senátu tím Zeman – a také zveřejněním dalších údajů od zpravodajských služeb – ohrozil bezpečnostní zájmy ČR.
Ani v loňském roce Miloš Zeman natruc nejmenoval ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku do generálské hodnosti. Zeman Koudelku loni nejmenoval, i když mu Koudelkovo povýšení vláda navrhla již posedmé.
Otevřený útok prezidenta na tajnou službu své země bychom asi dohledali u nějakých jihoamerických vojenských diktátorů po násilném převzetí moci pučem. Tam po podobných výstupech následovalo zatýkání. Tvrdé represálie proti bezpečnostním složkám i úředníkům minulého režimu diktátorem svrženého. V našem demokratickém kulturním okruhu, v naší civilizaci to nepamatuji. Takže za svoje výkony proti BIS asi Zeman získá místo v učebnicích. Jako odstrašující příklad.