Miloš Zeman dlouhodobě prohlašuje, že nebude dělat prezidentskou kampaň. Jeho cesty po krajích ale s velkou pravděpodobností s vyhlášením voleb budou vyhodnoceny jako kampaň. Upozornil na to člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických (ÚDHPSPH) hnutí Jan Outlý. „Prezident by měl cesty zvážit, případně zahrnout náklady na ně jako bezúplatné plnění do volebního limitu.“ Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že krajské cesty jsou povinností přímo zvoleného prezidenta, a tedy nejsou kampaní. Miloš Zeman se prý upozornění Outlého zasmál. Je ale skutečně namístě se smát? Jak si Miloš Zeman vysvětluje svou (ne)kampaň a co říká zákon?
Zákon definující volební kampaň je stejný jako u prezidentské kampaně. Je to jakékoli sdělení ve prospěch kandidáta, agitace ve prospěch kandidáta včetně jakékoli doprovodné akce, za kterou se poskytne nebo obvykle poskytuje úplata. „To, že prezident jezdí po regionech, lze samozřejmě pochopit, ale když v rámci svých cest pořádá setkání s občany, což má často tu podobu, že je tam nějaká investice do zázemí, je tam nějaké pódium, ozvučení, rozdávají se tam tiskoviny, tak to kampaní je,“ uvedl Outlý v rozhovoru pro FORUM 24.
Prezidentská kampaň začne vyhlášením voleb, prezident si tak do té doby může jezdit po krajích bez velkých dilemat. Ve chvíli, kdy budou volby vyhlášeny, by se měl prezident řídit zákonem. Podle Outlého má tak mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pravdu, dokud nejsou vyhlášeny volby, záleží na obcích a krajích, jestli chtějí tyto akce prezidentovi platit. Ve chvíli, kdy jsou vyhlášeny volby a rozběhne se kampaň podle zákona, měli by se kandidáti, včetně úřadující prezidenta jako kandidáta, podle tohoto zákona chovat a započítat akci jako bezúplatné plnění do volebního limitu.
Miloš Zeman však vidí – alespoň podle vyjádření pro Radiožurnál – problém jinde. Upozornění Outlého vnímá jako uraženou ješitnost, protože jej nevybral na post předsedy komise ÚDHPSPH. V rozhovoru také prezentoval své vnímání toho, co je kampaň.
Za prvé: „Kdybych začal jezdit do krajů teď, mohla by to být prezidentská kampaň. Když jezdím do krajů čtyři a půl roku, tak mě asi nikdo nebude podezřívat, že si čtyři a půl roku dělám volební kampaň.“
Miloš Zeman zde zcela překroutil výrok Jana Outlého, a vlastně i definici zákona. Nejde přece o to, jak dlouho po krajích jezdí, mimochodem mu v tom ani nadále nikdo nebrání, jde pouze o to – na což upozorňuje právě Outlý –, že ve chvíli, kdy budou vyhlášeny volby, tedy oficiální volební kampaň, měly by náklady na mítinky s občany být vykázány jako bezúplatná plnění.
Chodí to tak i ve Spojených státech, kde je prezident taktéž volen dvakrát po sobě, a tudíž dochází k situaci, v níž je současný prezident zároveň i kandidátem na tento post. Oficiální prezident tak musí uhradit část cestovních nákladů, pokud pracovní cestu spojí s kampaní.
Zemanův výklad zákona bod dva: „Kdybych při jakémkoli setkání s občany nebo s kýmkoli jiným řekl ,volte mě‛, byla by to volební kampaň, pokud s občany mluvím o jejich problémech, volební kampaň to není.“
Toto je skutečně zajímavé tvrzení. Platilo by to podle prezidenta i u jiných kandidátů? V případě, že by kandidát sám nevyslovil formulku „volte mě“, nejednalo by se tak o kampaň? Není potřeba dodávat, že zákon o volbě prezidenta definuje volební kampaň zcela jinak.
Bod číslo tři: „Tak teď pojedu do New Yorku na Valné shromáždění OSN, navštívím Ruskou federaci, budu mít projev ve Štrasburku na Radě Evropy, budu mít setkání v Maďarsku a mohl bych pokračovat dál a dál (…), pan Outlý, kdyby byl důsledný, by musel všechny akce prezidenta republiky chápat jako moji volební kampaň, což, jak jistě uznáte, je nesmysl.“
Zákon říká, co je a co není volební kampaň, ne Miloš Zeman, zákon považuje za kampaň i veřejná oznámení sloužící ve prospěch kandidáta včetně jakékoliv doprovodné akce. Pokud se tedy Miloš Zeman bude v Bruselu či na Valném shromáždění OSN či během oficiální návštěvy Ruské federace prezentovat jako budoucí kandidát na prezidenta a bude zde oslovovat voliče České republiky se slovy „volte mě“, potom by byla obava prezidenta na místě, předpoklad, že by si oficiální schůzku na půdě OSN někdo vysvětloval jako volební kampaň, snad nemůže nikdo brát vážně.
„Setkání čili mítink s občany, podle mého soudu kampaní je. Zákon se vztahuje na všechny kandidáty, včetně úřadujícího prezidenta, který znovu kandiduje. Úřadující prezident má v kampani vždy jistou výhodu, o to vnímavější by podle mého soudu měl být vůči riziku, že protikandidáti budou namítat, že soutěž nebude regulérní,“ uvedl ve svém vyjádření Outlý.
Vypadá to, že Miloš Zeman chce zřejmě tak moc dodržet svá slova o tom, že žádnou kampaň nepovede, až si sám určil, co to kampaň vlastně je.