Pokusy o dehonestaci prezidentských ambicí Petra Pavla nabývají na síle a Andreji Babišovi přispěchal na pomoc i naštěstí už dosluhující prezident Miloš Zeman. Navíc pro něj typicky lživým tvrzením. Prý nebývá zvykem, aby v demokratických zemích byli generálové prezidenty. To ovšem není pravda. Je fakt, že vysocí armádní důstojníci v aktivní službě bývají vládci hlavně v totalitních diktaturách, ovšem ti ve výslužbě opakovaně získali nejvyšší post například i ve Spojených státech amerických. A generál Pavel již také není v armádě činným důstojníkem.
Ano, v kolébce demokracie, jak se Americe říká, se stalo prezidenty více bývalých úspěšných vojenských velitelů. V 19. století to byli Andrew Jackson, vítěz nad Angličany v bitvě u New Orleansu v lednu 1815, a vrchní velitel armád Severu v americké občanské válce Ulysses S. Grant.
Na podzim roku 1952 pak byl zvolen 34. americkým prezidentem pětihvězdičkový generál Dwight David Eisenhower, bývalý vrchní velitel spojeneckých expedičních sil v západní Evropě, který má velkou zásluhu na porážce nacistů. Po druhé světové válce pak působil jako šéf americké okupační zóny v poraženém Německu a krátce nato zastával funkci rektora Kolumbijské univerzity v New Yorku. V roce 1949 se na žádost prezidenta Harryho Trumana stal prvním vrchním velitelem NATO.
Už v roce 1948 právě Truman usiloval o to, aby s ním Eisenhower šel do prezidentských voleb jako kandidát na viceprezidenta za demokraty. Ten to tehdy odmítl a o čtyři roky později se již ucházel o post nejvyšší, a to v republikánských barvách, aby jej v roce 1956 obhájil s neskutečným ziskem 57 % voličských hlasů. To svědčí o jeho vysoké popularitě.
Dwight Eisenhower se bez předchozích politických zkušeností stal úspěšnou hlavou státu a čelní američtí politici, jak republikánští, tak demokratičtí, usilovali o jeho přízeň. K jeho významným úspěchům patří vybudování sítě kvalitních dálnic ve Státech, omezování federálních výdajů, prosazování volné soutěže, odpor proti monopolismu a nesouhlas se segregací. Prosazoval, aby ve školách mohli společně studovat běloši a černoši.
Skeptici také o Eisenhowerovi říkali, že v politice to neumí, že bude jenom loutkou druhých. Nic takového se však nestalo. Válečný hrdina se obklopil schopnými spolupracovníky, ale v žádném případě nebyl ničí loutkou. Generálové Pavel a Eisenhower mají jedno společné: oba to dotáhli na vysoké posty v Severoatlantické alianci. Petr Pavel byl tři roky předsedou vojenského výboru NATO, což je druhá nejvyšší funkce v alianční hierarchii. Člověk, který dosáhne takového významného postavení, musí být osobností, nikoliv poslušnou figurkou bez vlastních názorů.