Praha 5 udělí čestné občanství novináři Ferdinandu Peroutkovi, jehož vnučka se soudí s prezidentem Milošem Zemanem kvůli urážce na cti. Uvažuje se o instalaci sochy k Peroutkově poctě. Radní Viktor Čahoj (TOP 09) navrhuje veřejnou sbírku s možným finančním přispěním městské části.
Na jméno osobnosti české žurnalistiky 20. století a blízkého přítele Karla Čapka odkazuje dnes pamětní deska na domě, v němž žil, a Peroutkova ulice na Malvazinkách v Praze 5. Podle Čahoje by se ale mělo udělat víc. „Ferdinand Peroutka je symbolem nezávislé české žurnalistiky. Varoval mimo jiné před silným Německem, fašismem a nástupem Hitlera k moci. Proto si pro něj nacisté přišli hned v roce 1939 na Smíchov do domu v Matoušově ulici, kde bydlel, a celou válku pak strávil v koncentračním táboře a vězení,“ vysvětluje.
Do léta rozhodneme
Podle bývalého starosty městské části Pavla Richtera (TOP 09) by mohla být iniciativa projednána na zastupitelstvu ještě do začátku letních prázdnin. Odhadované náklady prozatím nejsou známy. Ačkoli se zatím jedná pouze o ideový záměr, v plánu je už i veřejná soutěž na výběr zhotovitele. Jak ale sdělil politik deníku FORUM 24, nemělo by se jednat o ztvárnění autentické podoby novináře, nýbrž o umělecké dílo symbolizující dané hodnoty. „Chceme dát vědět, jakým směrem koukáme,“ dodává Richter.
Soud se Zemanem
V současné chvíli totiž stále běží soudní spor novinářovy vnučky Terezie Kaslové na ochranu cti s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu v roce 2018 veřejně prohlásila, že Peroutka ve svém časopise Přítomnost uveřejnil článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Vedle toho měl po mnichovské dohodě napsat také větu „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.
„Dnes je i díky tomuto soudnímu sporu o ochranu cti známo, že Zeman se dopustil dvou zásadních lží. Za prvé, že článek o ,vytí s vlky‘ napsal někdo jiný (politik a novinář Jan Stránský pod pseudonymem Petr Bílý – pozn. red.), a za druhé, že článek ,Hitler je gentleman‘, který Zeman prý osobně viděl v časopise Přítomnost na stránce ,někde vlevo dole‘, vůbec neexistuje. Myslím, že sochu či památník panu Peroutkovi a jeho rodině dlužíme,“ dodává radní Čahoj.
Jako nejvhodnější místo pro připomínku českého žurnalisty navrhuje radní Čahoj park Portheimka na Smíchově a vyzývá zastupitele Prahy 5, aby ho v této myšlence podpořili. Šlo by navíc podle jeho slov i o symbolickou facku české malosti reprezentované Hradem.