Jednou z nejznámějších celebrit roku 2017 je dvojnásobný vrah Jiří Kajínek, kterému v květnu udělil milost prezident Miloš Zeman. To samo vypovídá o stavu naší společnosti mnohé. Humbuk, který se odehrává po jeho propuštění, překonává všechny meze normality. Neměl by problém okrást stát, tvrdí.
Když se prezident rozhodl udělit nejslavnějšímu českému vězni milost, mnozí kritici tento krok považovali za projev laciného populismu a podkopávání právního státu. Zeman se přitom v minulosti dušoval, že milosti bude udělovat jen výjimečně, z humanitárních důvodů.
Mytologie nezdolného hrdiny
„Protože jsem principiálně řekl, že milosti udělovat nebudu, tak to samozřejmě platí i pro pana Kajínka,“ uvedl před třemi lety, ale letos na jaře změnil názor. S blížícím se termínem prezidentských voleb si zřejmě uvědomil, že se kolem slavného recividisty podařilo vytvořit mytologii, ze které vychází jako nezdolný hrdina a oběť justiční zvůle.
[ctete postid=“171221″ title=“Miloš Zeman je porazitelný. Rozhodne účast jeho kritiků ve druhém kole volby“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Zeman-znovu-385×230.jpeg“ excerpt=“Sázkové kurzy i nálady v nemalé části veřejnosti před prezidentskou volbou jsou “ permalink=“http://forum24.cz/milos-zeman-je-porazitelny-rozhodne-ucast-jeho-kritiku-ve-druhem-kole-volby/“]171221[/ctete]
Trefně vystihl situaci prestižní britský týdeník The Economist (26. 12. 2017). „Tradiční instituce a názory establishmentu jsou důvodem k nedůvěře, naopak rebelující outsideři jsou oslavováni,“ píše autor článku, což je podle něj příznakem rostoucího populismu v České republice.
The Economist zmínil nebývalou mediální popularitu nové „hvězdy“, kdy TV Prima natočila pětidílnou minisérii Já, Kajínek, odvysílanou v listopadu a prosinci. První díl se stal historicky nejsledovanějším dokumentem s počtem 1,3 milionu diváků, i když sledovanost dalších dílů postupně klesala.
Měl jsem žízeň a začal jsem krást
Minisérie je osobní zpovědí propuštěného vězně, poskytující jednostranný výklad celé kauzy, kde prakticky chybí oponentura. Autoři tak vytvářejí poněkud dekadentní kult osobnosti.
Tak se mohou diváci dozvědět o Kajínkových začátcích v branži, kdy sympatický hrdina vykládá o tom, jak začal krást. „Měl jsem žízeň, zastavil jsem v nějaké vesnici, tam byl obchod, tak jsem vzal planžetu – odemknul jsem si, že si vezmu pití. Pak jsem si řekl, když už jsem tu, otevřel jsem trezor, bylo tam 30 tisíc, což v té době byl roční plat. Vzal jsem to a takhle to začalo.“ Jak je to jednoduché.
Vzápětí se zaujetím vykládá, že „vykrást trezor je prostě práce, to není bezpracný zisk“. „Pracovat“ na vykrádání bytů začal už na základní škole a do vězení se poprvé dostal za vloupačky už začátkem osmdesátých let. Jeho trestní rejstřík se později rozrůstal, kromě bytových loupeží přibylo nedovolené ozbrojování a útok na policisty. Později byl znovu odsouzen za ozbrojené loupežné přepadení policistů a krádež jejich vozu.
Kajínek připustil, že dnes by už nikoho nevykradl. „Kdyby to ale bylo nutné, tak bych neměl problém okrást stát nebo pojišťovny,“ dodal s odzbrojující upřímností.
Zbraně jsou můj koníček od dětství
Jiří Kajínek byl v roce 1998 odsouzený za vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce. Druhý bodyguard přežil těžké zranění a stal se korunním svědkem případu. Soud Kajínkovi přičetl i další trestné činy, jako je nedovolené ozbrojování extrémně velkým množstvím zbraní – samopalů, pistolí i s tlumiči, brokovnice a velkého množství nábojů.
„Já jsem měl u sebe vždycky zbraně. To je můj největší koníček od dětství. Na tom není vůbec nic divného,“ vysvětluje Kajínek s tím, že zbraně samozřejmě jako trestaný člověk sháněl na černém trhu. „Jinak to nešlo,“ dodal.
Vinu na vraždách nikdy nepřiznal a opakovaně se snažil o obnovu procesu. Vrchní soud, Nejvyšší soud a několikrát Ústavní soud však jeho stížnosti či žádosti o obnovení řízení pokaždé odmítly. Několikrát se pokoušel o útěk, což upoutalo pozornost veřejnosti.
Otevření trezoru je dobrý pocit
Dnes je Kajínek na koni. Organizuje autogramiády, rodiče s dětmi i cizinci se s ním fotí na ulici, firmy se snaží vytěžit z jeho popularity a vyrábějí bonbony s jeho slogany. Svoje zkušenosti předává i na besedách se studenty.
„Když otevřete trezor, v němž si potvrdíte, že tam je to, co jste si myslel, tak je to dobrý pocit,“ poznamenává. Krást se prý nemá, ale „v době, kdy jsem otevíral cizí byty, zámky, trezory, tak mě to bavilo,“ vypráví. Na dotaz, jaké má cíle nyní, odpovídá se smíchem: „Tak je všechny zabiju a bude klid,“ aniž by jmenoval.
V dokumentu vystupuje drtivá většina lidí, kteří mají pro Zemanovu celebritu pochopení. Hovoří o tom, jak mu fandí, jak jim je sympatický, jaké má charisma. Psycholog Radvan Bahbouh tvrdí, jak jsou jím mnozí fascinováni. „Lidé si do něj mohou projektovat své očekávání, například, že je to Robin Hood.“
Samotný Kajínek se tváří, že by mouše neublížil. „Vždycky, když se mě ptají, k jakému zvířeti bych se přirovnal, tak říkám, že k beránkovi – hodnému, milému roztomilému beránkovi. Protože já jsem hodný, v tom to celé je.“
Co mají společného?
Opravdu to není komedie. Tato minisérie se dočkala i příznivých recenzí. Její tvůrci prý pouze využili komerční příležitost a hysterickému šílenství kolem heroizovaného bohatýra se nelze divit. Jenže zdaleka ne všichni sdílejí toto nadšení.
[ctete postid=“174105″ title=“Schillerová vyhodila náměstka, který nařídil kontrolu jejího bytu a Agrofertu“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Schillerová-Sněmovna-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně financí Alena Schillerová se rozloučila s náměstkem Ondřejem Závodským, “ permalink=“http://forum24.cz/schillerova-vyhodila-namestka-ktery-naridil-kontrolu-jejiho-bytu-a-agrofertu/“]174105[/ctete]
„Je přinejmenším zavrženíhodné, že se prezident, média a příznivci Kajínka vůbec nezajímají o to, jak propuštění vraha vnímají jeho oběti, jak se cítili ti, kteří v šoku tváří v tvář stáli v noci ve svém bytě proti zloději, a zejména jak tito všichni vnímají, když vidí, že o tom všem zločinec hovoří s pobavením do televize, novin a časopisů, a ještě za to bere tučné honoráře,“ uvádí právník Petr Kausta. „A to není řeč ještě o tom, že Kajínek své propuštění vnímá jako zproštění viny, a veřejně zcela beztrestně a bezostyšně pomlouvá policisty, státní zástupce, soudce, pracovníky vězeňské služby, a co je nejhorší, i oběti svého vraždění.“
Paradoxem současné doby zůstává, že mnozí z těch, kdo podporují kontroverzní krok prezidenta Zemana a adorují doživotně odsouzeného Kajínka (podle průzkumu agentury Median 54 procent), zároveň slyší na plošné osočování premiéra menšinové vlády, že všichni podnikatelé a živnostníci kradou, a drží mu palce, aby jim gottwaldovsky zakroutil krkem. Sám je přitom podezřelý z okrádání státu, pokud bude padesátimilionová dotace na Čapí hnízdo skutečně vyjmuta z evropských programů. Nemají něco s Kajínkem společného?