Podezření, že se na financování volebních kampaní bývalého prezidenta Miloše Zemana podílely ruské finanční zdroje, není nové a ukazuje na něj řada indicií. Nyní se ale ukazuje, že část peněz, konkrétně 13 milionů korun, připutovala přímo od zřejmého správce majetku ruského prezidenta Vladimira Putina. Nový Týdeník FORUM ukazuje na tuto vazbu v článku reportéra Marka Wollnera.
Tímto správcem je podle řady expertů i podle materiálů známých jako „Panama papers“ Putinův přítel z mládí Sergej Roldugin. Právě on má v západních médiích přezdívku „Putinova peněženka“ a je mírně bizarní, že jde o známého ruského violoncellistu. Roldugin není jen koncertní virtuóz, nýbrž také dolarový miliardář, který by se pouze svojí hudbou nikdy nemohl ke svému majetku dostat. A byl to právě Rolduginův právník, který nechal poslat dar na kampaň Miloše Zemana. Článek v Týdeníku FORUM je nadepsán titulkem Stopa „Putinovy peněženky“ vede ke kampani Zemana.
Na titulní straně Týdeník FORUM přináší kauzu aktuálního pozdvižení kolem dodávek ukrajinského obilí na český trh, které se staly terčem útoků proruské propagandy a pseudovlastenců na sociálních sítích. Krnovská pekařka, která prezentuje svůj odpor k ukrajinské mouce, se tak stala hrdinkou proruské páté kolony v Česku. Johana Hovorková ve svém článku Prý nás chtějí otrávit obilím ukazuje propojení zájmů holdingu Agrofert Andreje Babiše s ruskou propagandistickou subverzí v České republice, která využívá lidového strachu z nečeských potravin.
Slovenskou politickou situaci před parlamentními volbami mapuje v rozhovoru s politologem Markem Rybářem Tereza Hübscherová. Fico se hlásil k evropskému jádru, dnes funguje jako ruský troll, říká politolog, a tak se jmenuje i článek v Týdeníku FORUM.
Je to sedm let, co odešel na věčnost skvělý mim Boris Hybner, ale jeho dceři Vandě dodnes slouží jako mocný zdroj inspirace. Herečka v rozhovoru vypráví okolnosti vzniku divadelní hry, v níž se společně s autorkou hry Natálií Kocábovou vyrovnává s osudem dcer slavných otců. V povídání pod názvem S tátou jsme si stihli odpustit Vanda Hybnerová mimo jiné říká: „Asi je to tím, že se mnou (táta) začal komunikovat, až když jsem se stala jeho mladší kolegyní, ale pořád se k němu vracím, abych napravila to, že jsem nedokázala využít času, který jsem s tátou měla, a na některé věci jsem se nezeptala.“
S mírnou nadsázkou by se dalo říct, že letošní rok je rokem Františka Kriegela. Lékař a politik, který jako v srpnu 1968 jediný odmítl pod nátlakem podepsat ponižující moskevský protokol, by se letos v dubnu dožil 115 let. Jeho životopisný dokument nedávno odvysílala Česká televize, celovečerní hraný film pod titulem Muž, který stál v cestě bude mít premiéru v květnu. Jako předkrm si dejte zajímavý portrét z pera Petra Hlaváčka nazvaný Hrdina vpravdě tragický s podtitulem Jak se komunista František Kriegel stal československým vlastencem.
Nejen muži se jistě tentokrát pokochají panoramou, která připomíná výjimečný příběh anglické módní návrhářky Mary Quantové; její modely si zamilovaly mladé Londýňanky, které se chtěly oblékat jinak než jejich matky ve strnulých padesátých letech. Dvoustrana pod titulem Den vynálezu minisukně slibuje velkolepou podívanou.