Letošní vánoční poselství bylo od těch z minulých let značně odlišné. Předneseno bylo sice tradičně z Lán, stejným prezidentem, ovšem za diametrálně odlišných okolností. Zatímco v posledních letech, kdy se ekonomika nacházela v konjunktuře, mohla z úst prezidenta Zemana znít pouze slova chvály, která tu a tam proložil nemístnou poznámkou na adresu některého z jeho momentálních politických oponentů, nyní se republika ocitá v těžké recesi a je nucena čelit druhé vlně koronavirové pandemie. Namísto slov vyzývajících k vzájemné soudržnosti jsme se však již tradičně dočkali rýpání a kontroverze.
Proslov samozřejmě ihned komentovala řada novinářů a politiků. Rád bych se však k němu vyjádřil jako zástupce generace Z. Nejen mně, ale i dalším zástupcům mé věkové skupiny se prezidentova kritika práce opozice zdá přinejmenším směšná či dokonce urážlivá. Kritizovat opozici za to, že selhala, se mi jeví nefér v situaci, kdy se většina mých vrstevníků o nových vládních opatřeních dozvídá skrze již proslulé černožluté varovné vykřičníky zveřejňované na instagramu Dominika Feriho.
Informace by měla poskytovat sama vláda. Tak tomu však až donedávna nebylo. Zlepšení přišlo právě na popud Feriho, který ve spolupráci s vládou vytvořil informační portál Covid Portál. Korunu kritice vládních oponentů pak Zeman nasadil svým útokem na novináře. Ty odsoudil za kritiku vlády, jenže právě to je úloha médií ve správně fungujícím demokratickém státě. Novináře označil v množném čísle jako „Honzejky a Taberye“. Nanejvýš nevkusné pak bylo použití výrazu „štětky“ na adresu Jana Štětky z Hospodářských novin.
Navíc je nepochopitelné, proč prezident vládu pochválil za její opatření a zkritizoval opozici za nedostatek kloudných připomínek. Reakce vlády na ekonomický propad sice nebyla katastrofální, byla však přinejmenším chaotická. Řada opatření jako záruční programy COVID I či II by se dokonce dala označit za selhání, jelikož neposkytla dostatečnou podporu subjektům, které ji v té době potřebovaly. Objem záruk byl naprosto nedostačující a peníze se tak vyčerpaly téměř okamžitě.
Podceňované služby
Selhání COVID I pak nasadilo pomyslnou korunu to, že na půjčky nedosáhli pražští podnikatelé, jelikož peníze pocházely z evropských fondů, na které Praha neměla nárok. Vláda navíc neposkytla dostatečnou podporu rodičům, kteří byli nuceni starat se o své děti, jež kvůli vládním opatřením nemohly navštěvovat školu. Tu neposkytla ani restauratérům, provozovatelům fitness center či kulturním zařízením.
Určitě to však není chyba opozice. Ta již před několika týdny předložila ve sněmovně odškodňovací zákon, se kterým ovšem vládní koalice nic neudělala. Naposledy vláda selhala i v přípravě na očkování. Zatímco v Německu již existuje hned několik očkovacích center, u nás se s jejich budováním teprve začíná.
Zároveň bych chtěl podotknout, že ačkoliv dle prezidenta jádro ekonomiky tvoří průmysl a zemědělství (což může vysvětlovat, proč se vůbec nevyslovil k opatřením, která mohou být pro provozovatele podniků poskytující služby doslova likvidační), naše generace to tak nevnímá. Většina z nás, je-li nějak zaměstnaná, pracuje právě ve službách. V rozvoji odvětví jako informační technologie, zdravotnictví či finančnictví, které patří do sektoru služeb, navíc vidíme budoucnost naší ekonomiky. V tomto ohledu jasně hovoří i ekonomická data. Zatímco sektor služeb zaměstnává téměř dvě třetiny obyvatel a k hrubému domácímu produktu přispívá 56 %, průmysl zaměstnává 37 % obyvatel a tvoří 31 % HDP.
Na projevu by se dalo najít i několik kladných bodů. Tím hlavním bylo silné vyjádření podpory očkování. Neexistuje totiž nic, co by mohlo návrat k situaci alespoň připomínající tu před pandemií zpomalit více než početný zástup občanů odmítající se naočkovat. Lze pouze doufat, že prezident svými slovy přesvědčil alespoň nějakou část svých přívrženců, kteří se před proslovem odmítali očkovat, aby tak učinili. Zároveň bych ocenil jeho chválu práce vykonané zdravotníky, policisty a vojáky, kteří během pandemie bez nadsázky nasadili své zdraví pro pomoc ostatním. Veškerá pozitiva proslovu však byla naprosto převážena kontroverzními či dokonce nepravdivými výroky, které jim předcházely.
Prezident tak znovu dokázal, že jeho cílem není republiku spojovat a být tak prezidentem „dolních deseti milionů“. Nad jeho odsouzením opozice za nedostatečnou konstruktivnost se lze za situace, kdy se on sám namísto vedení národa kvůli své zdravotní situaci schovává zavřený v Lánech, pouze pousmát a lehce si povzdychnout. Musíme se zkrátka smířit s tím, že náš prezident není státník formátu Alžběty II. Ta v obdobném projevu nabídla slova útěchy a ty, kteří se v době vánočních svátků kvůli dodržování opatření nacházeli bez přátel či rodiny, podpořila slovy „nejste v tom sami“ a „i v nejtemnějších nocích existuje naděje na nový úsvit“. Přestože královna není naší hlavou státu, její slova si k srdci můžeme vzít i my. Alespoň částečně tak můžeme zapomenout na to, že ta naše hlava své pozici zdaleka nedostává.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.