Miloš Zeman se ve stanovené lhůtě vnučce Ferdinanda Peroutky neomluvil. Měl na to sedm dní od doručení rozsudku odvolacího soudu. Ten se na Hradě objevil už v pátek.
Hradní kancléř Vratislav Mynář přitom avizoval, že se Hrad omluví, až obdrží písemné odůvodnění rozsudku, ze kterého bude zřejmé, kdo má za Kancelář prezidenta republiky omluvu podepsat. O dalším postupu Hradu bude Jiří Ovčáček informovat zítra.
Jméno spisovatele a novináře Peroutky, za války vězněného v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald, uvedl Zeman loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi jako příklad „fascinace intelektuálů zrůdným učením“.
Tvrdil, že Peroutka označoval ve svém článku Adolfa Hitlera za gentlemana. „Před více než třiceti lety jsem po několik měsíců v Klementinu pročítal časopisy Přítomnost. A protože mám fotografickou paměť, přesně si pamatuji, že článek s tímto titulkem byl vlevo dole,“ upřesnil poté. Pak hledáním článku pověřil Jiřího Ovčáčka, který ani po usilovném pátrání v archivech nic nenalezl.
Prezident na existenci článku, ve kterém má Peroutka velebit Hitlera, trvá. Soud určil, že nikoliv Zeman jako soukromá osoba, ale Kancelář prezidenta republiky musí Peroutkově vnučce zaslat omluvu v tomto znění:
„Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.“ Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman.“ Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.“