Odcházející prezident Miloš Zeman nazývá bývalou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou Maruškou a kdysi pravil, že by chtěl šestnáct takových. Počet zhruba odpovídá počtu členů české vlády. Přírodní zákony rozmnožení Marušek neumožňují, ale i tak je paní Benešová Zemanovi stále oddaná. Teď zrovna kritizuje jeho nástupce, že se do toho moc hrne.
Parlamentní listy citují 1. února její hodnocení Petra Pavla, ve kterém dává najevo nespokojenost s jeho postupy.
„Kroky nového pana prezidenta mne poněkud překvapily svojí zbrklostí. Ještě nesložil slib a oficiálně není ve funkci a již plnohodnotně vládne. Budeme mít tudíž v únoru dvojvládí na Pražském hradě? Na jednu stranu se mu nelíbí případný krok prezidenta Zemana jmenovat s předstihem do funkce nového předsedu Ústavního soudu, na druhé straně sám přitom činí obdobná závažná rozhodnutí před započetím vlastního mandátu v oblasti diplomacie, tajných služeb a vývodů směřujících k podávání trestních oznámení,“ tvrdí Benešová.
„Jsou to sice kroky mediálně efektní, ale zbrklé a unáhlené, kterých může v budoucnu i litovat. Petr Pavel se svým úřadováním ‚bez mandátu‘ může dopouštět trestného činu přisvojování pravomoci úřadu dle paragrafu 328 tr. zákoníku. Vykonává úkony, které jsou vyhrazeny orgánu veřejné moci. Mandát k nim získává až složením slibu, tedy 9. 3. 2023,“ vyhrožuje tak trochu bývalá ministryně.
Paní Benešová by měla vědět, když do toho práva dělala, že vykládá nesmysly. Zemanův nápad jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, když je ještě ve funkci stávající a nový by nastoupil až po konci Zemanova mandátu, kritizuje řada odborníků na ústavní právo. Petr Pavel nečiní „závažná rozhodnutí před započetím vlastního mandátu v oblasti diplomacie, tajných služeb a vývodů směřujících k podávání trestních oznámení“. Nejmenuje žádné velvyslance, telefonáty se zahraničními státníky nejsou žádná rozhodnutí v oblasti diplomacie.
„V kanceláři prezidenta bude zapotřebí skutečně hloubkový úklid ve všech oblastech, protože realita, se kterou se teď zatím stále ještě v náznacích setkávám, je výrazně horší, než jsem si představoval,“ řekl zvolený prezident v pořadu Prostor X. Zajímavé by mohly být počiny šéfa prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře a záhadného poradce Martina Nejedlého. Podle Pavla by mohlo připadat v úvahu i trestní oznámení.
„Pokud tam budou takové skutečnosti, tak ano. Ale je evidentní, že kancelář prezidenta už dávno neplnila účel, který měla, a už dávno ztratila jakoukoli sebereflexi, pokud jde o transparentnost výkonu vysokého státního úřadu, a v rozsáhlé míře prováděli vlastní aktivity. Často v šedé zóně, ne-li přímo za hranou zákona,“ soudí Pavel.
Tohle není ani veřejné tajemství. Obora v Lánech a ředitel Balák, kterého musel Zeman před kriminálem zachraňovat milostí, a svižné skartace tajných dokumentů jsou jen částí toho, co kolem dění na Zemanově dvoře přijde veřejnosti zvláštní. Takové pořádání trhů na hradních nádvořích firmou, jejíž několik zaměstnanců poslalo sponzorské dary Straně práv občanů (zemanovci), bylo také pozoruhodnou záležitostí.
Petr Pavel ve zmíněném rozhovoru říká, že „není čas ztrácet čas“ a nelze si vzít několik týdnů dovolené. Není to nic zvláštního, připravovat se na převzetí úřadu předem je ve světě běžné, i kdyby se nad tím podivovalo šestnáct Marušek Benešových.
V okolí Miloše Zemana mohou snad panovat jisté obavy, na co by se případně mohlo přijít. To uvidíme. V každém případě je jisté, že jakákoli aktivita je ve srovnání s totální Zemanovou nečinností v posledním období nápadná. Co všechno se dělo na zámku v Lánech, by taky stálo za zmapování, přinejmenším pro historiky.