KOMENTÁŘ / Kauza schůzky ministra Pavla Blažka s Martinem Nejedlým, tedy s ruskou spojkou bývalého prezidenta, byla už probrána důkladně a jako houby po dešti se rojí vtipy. Lidé si z šéfa rezortu spravedlnosti dělají legraci. A není divu. Blažkovi se jeho výstupy opravdu nepovedly. Ale dává najevo, že si uvědomuje chybu, což je dobře.
Ve veřejné debatě však chybí ještě jeden aspekt a je potřeba ho pro spravedlnost uvést. Je to podivné chování novinářů a motiv, proč se celá tato kauza tak důkladně rozjela.
Když se ještě jednou pozorně podíváme na video serveru Seznam Zprávy, které ukazuje Blažkovo vykrucování v řecké taverně, tak nás může také zaskočit divná agresivita v chování obou novinářů. Projevují se totiž tak, jako by Pavla Blažka pronásledovali a vyšetřovali. Oni ho přitom nechytili při žádném trestném činu. Blažkova schůzka s Nejedlým svědčí o jeho nízkém povědomí o tom, co je obecně přijatelné, ale nejde o žádný zločin. Je to špatný signál, ale nic víc.
Představa novinářů, že se mají chovat vůči politikům jako zuřiví psi, je nepatřičná a bylo by dobře, abychom je za to neadorovali, nýbrž abychom je na nepřiměřenost jejich chování upozornili. Celé to slavné video je spíše záznamem konfliktu, v němž nelze sympatizovat ani s jednou stranou. Obě strany se na něm chovají hrozně. Ministr i novináři. Rozumný editor by to nepublikoval. Jako důkaz by stačila fotografie Blažka s Nejedlým a informace, že spolu seděli pět hodin v hospodě. To je věcná podstata kauzy.
K tomu je třeba ovšem přičíst ještě jednu věc. Novinář Lukáš Valášek, který na videu vystupuje se svojí kolegyní, je letitým Blažkovým odpůrcem a neustále ho spojuje s brněnskou kriminální kauzou manipulace s obecními byty, pro což ale nemá už léta pádné důkazy. Jeho články proti Blažkovi se vyznačují osobní záští, jejíž příčina je nejasná, a také přítomností mnoha tajných zdrojů, které moc potřebují, aby nebyly jmenovány.
Lukáš Valášek má minulost zaměstnance Andreje Babiše. Dělal pro něj velmi poslušného novináře. To je něco tak naprosto trapného, že by se měl pan Valášek už konečně zamyslet nad tím, jestli je právě on tou vhodnou a důvěryhodnou osobou, která bude Blažka mistrovat kvůli Nejedlému. Babiš je pro Českou republiku mnohem nebezpečnější postavou z říše temna než Martin Nejedlý.
Pak je tu ještě poslední bod, který nebyl dosud vysloven a o němž je třeba mluvit. Součástí každé investigativní kauzy je motiv, proč vznikla, a to, jak se dostala k novinářům.
Reportéři tvrdí, že je na schůzku Blažka s Nejedlým upozornil čtenář. Odhlédněme od toho, zda ten čtenář upozornil rovnou pana Valáška, který má na Blažka pifku. Spíš si položme otázku, zda šlo skutečně o náhodného čtenáře, který byl také v řecké taverně na Žižkově, a tak ho zaujalo, že vidí ministra spravedlnosti s ruskou spojkou Miloše Zemana, že hned volal do Seznamu. Mohlo to tak být. Ale stejně dobře tak mohlo jít o čtenáře mnohem více zainteresovaného.
Kam tím míříme? Inu k tomu, že tím čtenářem, který o schůzce informoval, mohl být také někdo ze Zemanovy party. Leccos o tom svědčí. Třeba rovnou i sám Martin Nejedlý. Je totiž zarážející, že ve středu Nejedlý novinářům Seznamu ochotně vykládal, že měl s Blažkem předchozí schůzku nedávno, čímž ho kompromitoval sám sebou ve chvíli, kdy Pavla Blažka média právě kvůli němu doslova grilovala.
Nejedlý tedy rád dal najevo, že se s Blažkem schází. Jestli je ale Nejedlý opravdu tak blízký Blažkův kamarád, tak je třeba dodat, že právě tímto veřejně projevovaným přátelstvím Blažka dost podrazil. A proto nás může snadno napadnout, kdo také mohl být ten čtenář, který poslal do Seznamu tip. Ruská parta v naší zemi opravdu ráda poškodí vládu, která posílá zbraně na Ukrajinu. Blažek si s těmito lidmi nemá co sedat k jednomu stolu. Oni se mu za jeho otevřenost odvděčili tím, že se k němu veřejně nadšeně přihlásili. Tím ho skoro zničili. Věděli přitom přesně, co tím sledují a jaké s tím bude mít ministr potíže. Takhle opravdu nevypadá nezištné přátelství.
Toto podezření posilují i odpovědi Miloše Zemana jeho bývalému mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi pro web Život v Česku, kde nyní Ovčáček publikuje. Miloš Zeman označil Pavla Blažka za „nejchytřejšího ministra“ jinak špatné vlády, který samozřejmě nemá odstupovat kvůli kontaktům s jeho přítelem Nejedlým. Vypadá to jako ďábelská past, v níž lumpové kompromitují ministra spravedlnosti dokazováním jeho dobrých vztahů s nimi samotnými. Samozřejmě že z toho nelze odpárat fakt, že se s nimi Blažek předtím zamotal.
Na druhou stranu nelze doložit, že by Pavel Blažek Zemanově partě nějak viditelně nahrával. Blažek jako ministr spravedlnosti a Petr Fiala jako premiér odmítli podepsat abolici pro Zemanova kancléře Vratislava Mynáře a nechali ho dál vyšetřovat. Žádný takový kamarádský čin Blažek neprovedl. Takže se nabízí i možnost, že ten tip do Seznamu mohl poslat třeba čtenář Mynář, když se o Nejedlého dlouhé schůzce v dešti dozvěděl.
Model výrazně zainteresovaného čtenáře, který posílá novinářům tip, aby něco publikovali, je přeci jen mnohem pravděpodobnější, než že by to byl jen náhodný čtenář, náhodný kolemjdoucí.
Řekl bych na základě chování Martina Nejedlého, Jiřího Ovčáčka i Miloše Zemana, že tito lidé mají z kauzy ministra Blažka ohledně styků s jejich prostředím nelíčenou radost. Jednak je Blažek legitimizuje a jednak tím důkladně škodí celé vládě.
I kdybychom se ale pletli, tak je jasné jedno. Novinář Valášek má ohromnou motivaci Blažka potopit, o což se snaží, a Martin Nejedlý vlastně Pavla Blažka docela obyčejně podrazil. A Blažek zase není tím nejlepším kamarádem Zemanových grázlíků, neboť jim v klíčové věci abolice na ruku nešel. To je třeba říci pro pořádek. Že si Blažek neměl sedat k jednomu stolu s Nejedlým, je naprostá pravda a bylo také správné, že to Seznam dostal na veřejnost. Ale jinak by více sebereflexe neuškodilo ani novinářům. Měli by si být jistí tím, kdo k nim doručil informaci, o které referují. A s jakým cílem. A když někdo dělal léta pro Babiše, tak nemůže nikomu vyčítat, že sedí u jednoho stolu s ruským agentem. Ruská média říhala blahem, když tu Babiš likvidoval liberální demokracii.