Stále nás někdo přesvědčuje o tom, jak je dobře, že naše vztahy s Čínou mají v rukou lidé, kteří mají v Číně známé a kontakty a vyznají se tam. Miloš Zeman, Jaroslav Tvrdík & spol. Co si ale myslet o tom, že čínské úřady zrovna tyhle známosti Hradu postupně zatýkají a umísťují za mříže kvůli korupci? To chce skutečně talent, narazit vždycky na tyhle typy…
Ve středu přišla zpráva agentury Reuters, že bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl zatčen kvůli podezření z korupce. Pro nás je na tom zajímavé, že CITIC Bank je součástí čínské státní společnosti CITIC Group, která převzala kontrolu nad firmou CEFC Europe. CEFC známe, předsedou jejího představenstva byl Jie Ťien-ming, „čestný“ poradce prezidenta Zemana, a CEFC u nás zaštiťovala většinu čínských obchodních aktivit. Jie Ťien-ming pak zmizel kvůli korupci kdesi v temných kobkách čínského komunistického vyšetřovacího systému a silně zadluženou CEFC převzala CITIC Bank. Právě té v minulosti šéfoval jako prezident Sun Te-šun. Teď čínská prokuratura sdělila, že byl zadržen.
Sun Te-šun stál v čele CITIC Bank do loňského března. Také on se může za mřížemi oddávat vzpomínkám na Prahu. V roce 2018 byl Sun s delegací zástupců firmy CITIC Group a dalších čínských společností na návštěvě u prezidenta Miloše Zemana.
To je ale opravdu zajímavé, jaké štěstí mají někteří naši představitelé, když se s Čínou pustí do něčeho, co zavání penězi. Hned tam vypadávají nějací kostlivci ze skříně. Prostě v tom naši znalci umějí chodit, těm můžeme bez obav svěřit naše osudy. Asi se řídí pokyny těch správných sinologů, co to vidí nezaujatě, a nikoli sinologů reakčních.
To, že politické kutilství ohledně Číny dopadá pořád tak bledě, je důsledkem ignorování toho, co tady stále kolem dokola vykládá Bezpečností informační služba. Politici to buď nečtou, nebo ignorují, a zřejmě vědí proč. Jak psala už v prosinci 2018 na Sinopsis.cz sinoložka Anna Zádrapová: „Politická reprezentace výsledky činnosti svých vlastních zpravodajských služeb bagatelizuje a dává tak za pravdu suchému konstatování v úvodu zprávy BIS, že nezanedbatelné je i riziko plynoucí z chybějících bezpečnostních prověrek v úřadech, jež mají být adresáty informací poskytovaných tajnými službami. Nezájem českých politiků je přitom do velké míry důsledkem jevů, které zpravodajci ve svých zprávách popisují. Nejúčinnějším (a v čínských i západních otevřených zdrojích důkladně popsaným) nástrojem čínského vlivu je totiž získávání politických i byznysových elit pro šíření dobrého obrazu ČLR a Komunistické strany Číny různě po světě.“
Musí to být zábavný pohled, jak si Miloš Zeman čte ve zprávě BIS sám o sobě.
Je samozřejmě taky možné, že jsou v Číně zkorumpovaní skoro všichni, takže nelze šlápnout vedle. Ono to v těchto režimech tak bývá. Pak je ale otázkou, jestli s nimi máme mít něco společného a neměli bychom si hledat jiné partnery. Takhle nám budou pořád nějací spřátelení soudruzi mizet v lochu a to se pak obchoduje špatně.