Miloši Zemanovi se v pozitivním smyslu nepovedlo ve funkci prezidenta v podstatě nic. Nebyl dobrým prezidentem, shodují se politologové, které oslovil deník FORUM 24. Během svého mandátu, který končí 8. března příštího roku, se podle nich častokrát nacházel na hraně ústavy, občas i za ní. Dobře nehodnotí ani jeho zahraniční politiku, která byla velkou část Zemanova působení na Pražském hradě orientována na Čínu a Rusko.
„Miloši Zemanovi se v pozitivním smyslu nepovedlo ve funkci prezidenta v podstatě nic,“ zhodnotil deset let Miloše Zemana na Hradě politolog, spisovatel a politický komentátor Jiří Pehe. „Nepovedlo se celé jeho prezidentství. Obcházel ústavu a razil kontraproduktivní zahraniční politiku orientovanou na Rusko a Čínu. Svou proruskou politiku musel nakonec potupně revidovat po ruské agresi na Ukrajině,“ dodal.
Celý styl Zemanova prezidentství, v němž podle Peheho hrálo významnou roli vyřizování účtů s oponenty, post prezidenta degradoval. Degradovali ho prý také spolupracovníci, které si Zeman na Hrad přivedl.
Zeman nebyl dobrým prezidentem
Říct, co se Miloši Zemanovi ve funkci povedlo, je podle politologa z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Tomáše Lebedy složité. „Otevřeně říkám, že si myslím, že Miloš Zeman nebyl dobrým prezidentem České republiky. Nedokážu přesně říci, jestli to bylo způsobeno přímou volbou, že byl prvním prezidentem, který byl zvolený v přímé volbě, nebo jeho osobností, ale během deseti let se mimořádně silně polarizovala česká společnost,“ řekl deníku FORUM 24.
„Pokud se podíváme, kde ta společnost byla před deseti lety a kde je dnes, tak se mi zdá, že je mnohem polarizovanější a je polarizovanější na, řekněme, liberální tábor a tábor sympatizující s populisty,“ dodal Lebeda s tím, že velkým dílem je to výsledkem práce prezidenta Zemana.
I podle politologa a člena Rady České televize Ladislava Mrklase se pozitiva na Zemanově působení hledají špatně. „Dokázal se docela krotit při jmenování bankéřů v centrální bance. Ne vždy to byla úplně nejšťastnější volba konkrétních lidí, ale celkově, kdybychom se podívali na jeho působení směrem k centrální bance, tak si myslím, že nebylo nijak destruktivní,“ popsal pro deník FORUM 24. Další pozitivum, které z posledního vánočního poselství prezidenta vypíchl i premiér Petr Fiala (ODS), je jeho vztah k Izraeli.
Zavlekl nás hodně blízko zemím, jako je Maďarsko
V posledních měsících se Miloš Zeman také dokázal smířit se situací a v posledním roce a něco vykonával mandát asi nejvíce, jak by si velká část společnosti představovala fungování prezidenta. „Nevstupuje do velkých politických vnitřních bitev a je v roli jakého arbitra, který občas zasahuje, občas se vyjadřuje, nicméně v míře, která je úměrná tomu, jaká je jeho pozice,“ zhodnotil Mrklas.
Zemanovi se podle něj naopak nedařilo při jmenování soudců Ústavního soudu. „Dost složitě si tam probojovával své soudce. Myslím si, že Ústavní soud se toho času hodně posunul k právnímu pozitivismu. Nicméně pod tlakem senátu i on musel kapitulovat,“ popsal.
Dobré výsledky prý nemá ani v sjednocování zahraniční politiky České republiky. „Byl naopak největším dělítkem, byl konkurenční mocenské ústředí, které se snažilo konkurovat vládě, poslanecké sněmovně, ministerstvu zahraničních věcí. Velmi se orientoval na Čínu, velmi se orientoval na Rusko, asi možná v dobré víře. Byla to ale lichá naděje a naopak nás zavlekl hodně blízko zemím, jako je Maďarsko,“ řekl politolog Mrklas s tím, že na domácí scéně se často Zeman pohyboval na hranici ústavy.
Jak se Zeman zapíše do historie?
Prezident Miloš Zeman se v policie pohybuje přes 30 let. Za svoji kariéru byl předsedou ČSSD, předsedou vlády i poslanecké sněmovny. Jak se zapíše do historie České republiky? „Jako poslední symbol postkomunismu v nejvyšší české politice,“ uvedl pro deník FORUM 24 politolog Jiří Pehe.
Podle Ladislava Mrklase se na zhodnocení jeho působení ve funkci prezidenta budeme muset zaměřit až s odstupem času, protože žijeme v turbulentní době. „Zdá se, že Miloš Zeman skoro všechno prohrál. Všechny své zahraničněpolitické vize musel úplně zahodit a popřít.“
„Na druhou stranu je ale Zeman prezidentem, který zastupoval významnou část české společnosti. Je tady část společnosti, která ho vlastně dodneška má ráda, podporuje jej a udělala z něj dvakrát za sebou prezidenta. To není možné opomíjet při jakémkoliv jeho hodnocení,“ dodal Mrklas.