Skandální výrok prezidenta Zemana, že je připravený udělit Babišovi abolici, je v ostrém kontrastu s jeho nedávnými výroky. Kritiku Šarochova obratu označil za drzost a konec právního státu. Sám přitom zasahoval do živých kauz a nejvyššímu žalobci vzkazuje, že na jeho názoru nezáleží.
[ctete postid=“269405″ title=“Babiš naslouchá Zemanovi. Uvažuje o výrazném omezení poplatků České televizi“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Zeman-Babiš-vláda-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš pozorně naslouchá přáním prezidenta Zemana. Poprvé uvažuje o tom, že by “ permalink=“https://www.forum24.cz/babis-nasloucha-zemanovi-uvazuje-o-vyraznem-omezeni-poplatku-ceske-televizi/“]269405[/ctete]
Prezident Zeman šponuje společenské napětí do dosud neznámých dimenzí. Dává najevo pohrdání Ústavou a právním státem s mimořádnou intenzitou a okázalostí, jelikož si je si vědom, že slabá exekutiva proti němu nezakročí. Arogantním prohlášením, že by Babišovi v případě obnovení stíhání udělil abolici, znovu snížil laťku politické kultury kamsi na úroveň banánových republik.
Signál Pavlu Zemanovi
Na druhou stranu nezdrženlivý Zeman aspoň odkryl karty a situaci zpřehlednil. Dal najevo, že bylo vlastně úplně jedno, jak dopadne obžaloba jeho mocenského spojence, jelikož by se naplnily spekulace, jimž se mnozí zdráhali uvěřit. Výrokem, že by premiérovi udělil abolici, „pokud by se do toho vrtalo“, stvrdil vážné podezření, že už přestal vnímat, kde leží limity tradiční demokracie.
Vyslal tím signál nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby se snad nepokoušel zvrátit z jeho pohledu chvályhodný výsledek práce žalobců Šarocha a Erazíma, i když to bylo velmi nepravděpodobné. V návalu pocitu vlastní výjimečnosti však současně přebil rozporuplné a neprofesionální aktivity Městského státního zastupitelství v Praze.
Není úplně jisté, jestli Zeman tímto šlápnutím do pedálů potěšil samotného Babiše, v jehož osobním zájmu je pochybně ukončenou dotační kauzu co nejrychleji utlumit. Nyní prezident otevřel prostor pro její další zpochybňování, zda nešlo o předem dohodnutou hru, a co za to bude od Babiše chtít.
Naprosto bych se zesměšnil
Ještě loni v lednu Miloš Zeman v předvolebním prezidentském duelu prohlašoval, že abolici Babišovi neudělí. „Ne, proboha v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit,“ dušoval se. „Já jsem nikomu abolici za pět let svého prezidentování neudělil. A nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil,“ zdůraznil. Už se stalo.
Není to však jediný případ, kdy si prezident v poslední době zásadně protiřečí. Když na Pražském hradě jmenoval nové soudce, pustil se na hodně tenký led. Ve svém projevu upozornil, že se nováčci v justici budou objevovat v prostředí, které je dílem korupční a dílem mafiánské.
„Různí novináři a různí pětiprocentní neúspěšní politici se rozhodují, že oni budou říkat, jak má vypadat rozhodnutí státního zástupce nebo soudce. Podle mého názoru je to neobyčejná drzost, protože pokud nám bude tato nekvalifikovaná skupina lidí, ne radit, ale naléhat – nebo dokonce diktovat, jak má vypadat rozhodnutí, pak končí právní stát a nastává vláda ulice,“ varoval Zeman.
O den později předvedl prvotřídní mafiánské číslo, když oznámil, že na právní názor nejvyššího státního zástupce zvysoka kašle.
Vy to máte zařídit
Jak vyšlo najevo letos v lednu, „neobyčejnou drzost“ projevil on sám i jeho kancléř Vratislav Mynář, když se pokoušeli zasahovat do práce justice.
O tuto osobní zkušenost se podělil bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, který v otevřené zpovědi pro Deník N projevil zklamání nad chováním Hradu a především prezidenta Zemana. Při vzájemných jednáních nejevil zájem o skutečný stav justice, ale o konkrétní soudní rozhodnutí. Takový stav tu podle Baxy nikdy v polistopadové historii nebyl.
Baxa se zmínil o loňské schůzce, kdy chtěl Zemanovi poskytnout zprávu o stavu Nejvyššího správního soudu v souvislosti s jeho předáním svému nástupci Mazancovi. K tomu však nedošlo.
[ctete postid=“268945″ title=“Zemanovsko-babišovský blok slaví. ČSSD blahopřeje premiérovi k zastavení stíhání“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Hamáček-Babiš-PSP-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Dozorový státní zástupce Šaroch si názorovým zvratem v kauze Čapí hnízdo vysloužil “ permalink=“https://www.forum24.cz/zemanovsko-babisovsky-blok-slavi-cssd-blahopreje-premierovi-k-zastaveni-stihani/“]268945[/ctete]
„Začal mi přednášet seznam mých takzvaných hříchů, to znamená konkrétní rozhodnutí soudu, která se mu nelíbila. Byly to věci z minulosti, už rozhodnuté. A já jsem mu samozřejmě oponoval, že jde o nezávislá soudní rozhodnutí, že jako předseda soudu na ně naprosto nemám vliv a že je to tak správně,“ uvedl Baxa.
„Ale vy jste šéf, vy to máte zařídit,“ reagoval Zeman a nabízel mu post předsedy Ústavního soudu. Následně zmínil, jak si to představuje. „Potom začal mluvit o soudním řízení ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory. A bylo mi jasné, že dává dost jasně najevo, jak má být rozhodnuto,“ pokračoval Baxa, který Zemanovu nabídku neakceptoval.
Konec právního státu
Opakovaně se pokoušel ovlivňovat rozhodování soudů i kontroverzní kancléř Vratislav Mynář. Svědectví o jeho schůzkách s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem přinesl týdeník Respekt. Na jedné z nich naznačil Šimíčkovi, jaké rozhodnutí by se prezidentovi líbilo ve věci služebního zákona, napadeného Zemanem u Ústavního soudu.
Na další schůzce chtěl Mynář zasáhnout do vyšetřované kauzy zmanipulovaných zakázek Lesní správy Lány, spadající přímo pod jeho kancelář. Podobných případů s prezidentovým krytím bylo víc.
Dalo by se volně parafrázovat Zemanovo vyjádření, že pokud nekvalifikovaná skupina lidí diktuje, jak má vypadat rozhodnutí státního zastupitelství či soudů, končí právní stát a nenastává vláda ulice, ale velmi úzké oligarchie na úrovni jakési postmoderní despocie.