Uběhl rok od projevu prezidenta Miloše Zemana, v němž prohlásil, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek s titulkem Hitler je gentleman. Ač po něm pátrali mnozí a Jiří Ovčáček se díky tomu stal amatérským historikem, žádný takový text nikdo neobjevil. Omluvy jsme se ale od hlavy státu nedočkali.
Zeman hovořil na konferenci Let My People Live. Nejprve Peroutkovi přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ a poté prohlásil, že tento novinář napsal článek, který nesl titulek „Hitler je gentleman“. Tím ovšem poměrně hodně naštval novináře, historiky i Peroutkovy dědice.
Během pár dní bylo jasné, že v časopise Přítomnost se žádný takový článek nenachází, Zeman však trval na tom, že text viděl a že byl „vlevo dole“. Pravděpodobně jediný člověk, který tvrzení věřil – nebo to alespoň říkal – byl Ovčáček, který se sám dal do hledání.
[ctete]42794[/ctete]
Sdružení Ferdinanda Peroutky reagovalo otevřeným dopisem, ve kterém prezidenta vyzvalo, aby se za své výroky omluvil. Ovčáček na to pro ČTK sdělil: „Je zřejmé, že celá polemika má podstatu výhradně v tom, kdo projev pronesl, tedy Miloš Zeman, nikoliv v tom, co bylo řečeno.“ Peroutka podle něj před druhou světovou válkou prožil selhání intelektuála, „před kterým nesmíme ve jménu pravdivého obrazu osobnosti i naší historie zavírat oči“.
Peprné výroky padaly z obou stran, například když na tato slova reagoval Martin Jan Stránský, vydavatel časopisu Přítomnost. „V této souvislosti si myslím, že není od věci Miloše Zemana a jeho mluvčího požádat, aby raději již nic neříkali. O ničem. A to, i když to myslí dobře. Jeden je totiž neurologicky trapně nemocným a druhý je jakousi adolescentní odrůdou něčeho, co by se mělo spíše dále učit než nehorázně kárat společnost a lidi, kteří vědí a rozumí mnohem více věcem než on sám.“
[ctete]26181[/ctete]
A tak začal hledat i Pražský hrad. Ovčáček se věci podle svých slov věnoval ve svém volném čase, a když začalo být i jemu jasné, že se článek rozhodně nenajde, začal vytahovat nesmysly. V červnu přišel Zeman s tvrzením, že článek byl zcenzurován (on tedy četl nezcenzurovanou verzi?) a mluvčí na svůj Twitter dával jiné články, které měly dokazovat Peroutkovu údajnou „fascinaci nacismem“.
Červen byl zlomovým měsícem, jelikož do té doby měl Ovčáček text najít, což se samozřejmě nepovedlo. Prezident poté národu sdělil, že dá sto tisíc korun tomu, kdo článek najde. Nakonec se omluvil, ovšem po svém způsobu. „Já se omlouvám za to, že se tento článek nenašel,“ řekl novinářům. „Ale nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči,“ dodal.
Aby toho nebylo málo, do celé záležitosti se zamotala ještě někdejší starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. Ta totiž na návštěvě Čapkovy vily článek „našla“. Jednalo se ovšem o vtip literárního kritika Jaromíra Slomka, a tak jej vzápětí Praha 10 na svém facebookovém profilu opatřila smajlíky.
Hlava státu se ovšem samozřejmě neomluvila doposud. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se s ním hodlá soudit – Zemana několikrát vyzvala, aby se omluvil s tím, že soud poté skončí smírem, což se ovšem nestalo. První stání je naplánováno na začátek března, a tak můžeme čekat, že oslavíme i dvouleté výročí.