Dozorový státní zástupce Šaroch si názorovým zvratem v kauze Čapí hnízdo vysloužil pochvalu od zemanovsko-babišovského bloku. Spojenci ocenili jeho odvahu a fungování právního státu. Kdo všechno mezi ně patří? Bude mít vláda po „letní přeháňce“ konečně klid na práci?
[ctete postid=“268820″ title=“Blamáž státního zastupitelství aneb Proč selhali Šaroch, Erazím i Bradáčová?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Erazím-385×230.jpeg“ excerpt=“Kauza dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo končí ostudnou blamáží státního “ permalink=“https://www.forum24.cz/blamaz-statniho-zastupitelstvi-aneb-proc-selhali-saroch-erazim-i-bradacova/“]268820[/ctete]
Překvapivé rozhodnutí Jaroslava Šarocha, který zastavil stíhání šesti obviněných v kauze Čapí hnízdo a změnil tak právní názor, donedávna prezentovaný jeho nadřízeným, rozdělil politickou scénu a společnost. Rozložení sil zůstává stejné, pouze státní zástupci se znovu a jednoznačně vychýlili na stranu vládní moci, ať už tento veletoč zdůvodňují jakkoli.
Žalobci na Babišově straně
Příklon státního zastupitelství na stranu babišovského režimu není ojedinělý. Počal zbouráním pravicové vlády v režii olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana neobhajitelným nasazením masivní policejní síly. Pokračoval válkou o bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu a policejní reformu po boku ANO proti ČSSD, účastí na osobní likvidaci ředitele GIBS Michala Murína, a spoluprací při výměně dalších policejních funkcionářů během plošných čistek první Babišovy vlády.
Speciální operativní výpomocí nové mocenské struktuře se staly četné úniky z citlivých kauz vyhovujících Babišovým zájmům dozorovaných pražským a olomouckým vrchním státním zastupitelstvím do deníků vlastněných Agrofertem. Vážné systémové poruchy v tomto směru konstatovaly i dvě parlamentní vyšetřovací komise, a to bez jediného vyvození osobní odpovědnosti.
Jaroslav Šaroch a jeho šéf Martin Erazím, dosazený na Městské státní zastupitelství v Praze Lenkou Bradáčovou, se náhle přiklonili na stranu obhajoby, která jen stěží mohla po čtyřech letech vyšetřování přinést nové zásadní důkazy. Dostali se tak do rozporu nejen se svojí dlouhodobou a žádnými prověrkami nezpochybněnou vyšetřovací linií, ale i se závěry zprávy OLAF, ačkoli se dnes snaží tvrdit něco jiného.
Zeman: Vážím si Šarocha za odvahu
Přehledné je rozložení reakcí na politické scéně. Zřetelně se utužil zemanovsko-babišovský blok, který pochopitelně slaví. Jako první premiérovi poblahopřál k zastavení trestního stíhání prezident Miloš Zeman téhož dne, kdy unikla nepotvrzená informace do Deníku N. Hrad se však už tehdy tvářil, že je hotovo.
Ještě otevřeněji se prezident vyjádřil na TV Barrandov (5. 9. 2019) a pochválil dozorového žalobce za změnu názoru. „Vážím si pana Šarocha za jeho odvahu, že se dokázal postavit mediální smečce, která by ho jinak chválila. To je jeho zásluha,“ prohlásil farizejsky. Vleklou ústavní krizi kolem jmenování ministra kultury označil za pouhou „letní přeháňku“.
Pokud ale někdo vyvíjel dramatický a soustředěný mediální nátlak na orgány činné v trestním řízení, byl to Babišův vlivový okruh. Šéf ANO opakovaně napadal vyšetřovatele Pavla Nevtípila a označoval ho za loutku mafie. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) jej po dosazení „Babišova“ ředitele začala znovu vyšetřovat v několik let odložené kauze.
K mediálnímu honu se připojil i prezident Zeman. Podpořil premiérovu nepodloženou spekulaci, že u nás lze objednat trestní stíhání. Odvolával se přitom na utajenou analýzu své poradkyně Marie Benešové, která se za podezřelých okolností stala ministryní spravedlnosti. Nedlouho poté Šaroch změnil názor. Náhoda?
Babiš: Žádný nátlak jsem nedělal
Ve výše uvedených souvislostech působí groteskně vyjádření premiéra Babiše. „Jsem rád, že Česká republika nemá trestně stíhaného premiéra,“ řekl Právu (14. 9. 2019). „Já jsem žádný nátlak nedělal. Jediné, co jsem řekl, bylo, že jsem přesvědčený o své nevině a že se nic nestalo. Jestli tu byl nějaký nátlak, tak byl ze strany některých médií a demonstrantů,“ dodal. Absurdní manipulace s fakty v jeho podání nemají konce.
Zastavení stíhání bouřlivě přivítala družina ANO. Hlásá, že se pravda ukázala. Jaroslav Faltýnek, který Nevtípilovi vyhrožoval, že ho dostane do tepláků, prohlásil, že vyhrál právní stát.
Někteří se sebevědomě tvářili, že nic jiného neočekávali od samého počátku. Mezi ně patří nejaktivnější Babišův obhájce, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Premiérovi se pracuje lépe, pokud stále není z něčeho osočován,“ prohlásil. „Na druhou stranu, já to trestní stíhání nebral tak, že by to byla nějaká zátěž,“ ujistil vzápětí.
Šmarda: Babišovi blahopřeji
Úleva, že zmizelo břímě trestního stíhání premiéra, je patrná i v táboře koaliční sociální demokracie, která během „letní přeháňky“ udržela vládní křesla za cenu nedůstojného ponižování a ústupků. Najednou je všechno jinak.
[ctete postid=“267648″ title=“Vláda nemluví pravdu a porušuje zákon. EU nebrání vydání auditů senátní komisi“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Senátní-komise-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda nadále tají evropské audity ke střetu zájmů premiéra Babiše. Deníku FORUM 24 se “ permalink=“https://www.forum24.cz/vlada-nemluvi-pravdu-a-porusuje-zakon-eu-nebrani-vydani-auditu-senatni-komisi/“]267648[/ctete]
Jan Hamáček ovšem dává najevo, že je úplně jedno, jak kauza nakonec dopadne, protože by ČSSD z vlády neodešla tak jako tak. Překvapivě se zachoval ještě nedávný premiérův oponent, místopředseda ČSSD Michal Šmarda, kterého chtěl Babiš podle svých slov „sejmout“, pokud by sám neustoupil z nominace na ministra kultury. „Pro vládu teď bude situace jednodušší, protože ji to traumatizovalo,“ řekl v Událostech, komentářích (13. 9. 2019). „Andreji Babišovi a jeho rodině blahopřeji, že se této hrozby zbavili, určitě se jim ulevilo.“
Ještě před několika týdny označil premiéra za „zbabělého manžela, který aby nemusel na rovinu říct, že se chce rozvést, tak týrá svoji ženu a čeká, kdy už to nevydrží a odejde sama“. Tatam jsou i jeho silácká slova, že by měla ČSSD vládu opustit. Šmarda by mohl se svými kolegy dávat lekce z bezbřehého oportunismu.
KSČM a SPD: Doufáme ve zklidnění situace
Kdo dále ocenil Šarochův názorový veletoč? S úlevou ho přijal šéf KSČM Vojtěch Filip navzdory tomu, že ho tolerance Babišova kabinetu posílá do politického záhrobí. Premiérovy kauzy podle něj zatěžují vládu a Šarochův verdikt pomůže uklidnit situaci. Podobně reagoval trpělivý vládní čekatel Tomio Okamura. Rozhodnutí vítá a rovněž doufá, že zklidní situaci.
Vyjádřil se i Klaus junior, formující čerstvou posilu zemanovsko-babišovského bloku, pravolevé hnutí Trikolora. Vyzval posměšně pravostředovou opozici (ODS, KDU, STAN, TOP09), aby se rozpustila, „protože byl splněn jejich jediný programový bod – aby neměli trestně stíhaného premiéra“. V jeho případě je to přesně naopak. Jediným programovým bodem jeho hnutí je vládnout s Babišem, což upřednostňoval dávno před zastavením jeho stíhání.
Vláda chce klid na práci
Vyústění případu bude ještě patrně podrobeno přezkumu Lenky Bradáčové a Pavla Zemana. Jen stěží se však dá očekávat, že dojde k dalšímu obratu. Erazím jistě Šarochovo rozhodnutí potvrdil s vědomím Bradáčové, která nad případem vedla dohled, a nejvyšší státní zástupce Zeman s ní názorově souzní.
Bude mít vláda konečně klid na práci? To ukáže čas. Menšinový kabinet jištěný komunisty sice prokázal silnou rezistenci, vládní krize však zanechala šrámy a poznamenala vnitřní vztahy. Na obzoru se rýsují další problémy. Policie prověřuje podezření z krácení daní Agrofertu přes nadhodnocenou reklamu u farmy Čapí hnízdo. Zůstává skutečně nezávislá, jak tvrdí ministr vnitra Hamáček?
Ještě horší může být situace kolem evropských auditů konstatujících Babišův konflikt zájmů, což ohrožuje dotační penězovody do Agrofertu. Tady je manévrovací prostor vlivové struktury ANO komplikovanější. Jedno je však i podle posledních událostí jisté: Oligarcha se nezastaví před ničím.