Miloš Zeman by se mohl docela dobře živit jako podomní obchodník s věcmi, které jsou poměrně bezcenné, ale mají hezký obal a název. Stejně tak dokázal přesvědčit mnoho občanů, že jeho ponižování se před čínskými vládci je prospěšné pro veškerý lid. Protože veškerý lid nestačí číst všechno, je dobré občas udělat nějaké výpisky z četby.
Ekonom Pavel Kohout se podíval na to, jak je to ve skutečnosti se vzdušnými zámky, které před námi Zeman vystavěl ohledně svých čínských (pročínských) aktivit.
V Reflexu počátkem dubna Kohout píše o těch slavných dohodách: „Největší z nich (pět miliard eur) je Dohoda o strategickém partnerství a spolupráci mezi J&T Finance Group a Ping An Bank. Toto partnerství má zahrnovat vytvoření fondu pro investice do finančního sektoru, energetiky a průmyslu. Je zde ale důležitá poznámka: „Před prezidenty se podepisuje Dohoda o strategické spolupráci, vlastní smlouva s výší investice se podepisuje v samostatném ceremoniálu. Aha. Takže zatím se ještě nic neděje. Podepsána byla pouze rámcová dohoda. Číňané mohou investovat, ale také nemusejí.“
Takže krásné zítřky, které nastat nemusejí, když kýžené slunce na Východě nevyjde.
„Dále je zde memorandum mezi čínskou společností SAIC Motor Co. Ltd. a mezi německou společností Škoda Auto, a. s., v nominální hodnotě 2,1 miliardy eur. Skutečná hodnota se může lišit. Co je ovšem podstatnější: jde o smlouvu mezi čínskou a německou stranou. Češi s tím mají společného jen to, že by měli dodat levnou pracovní sílu. Té je ovšem v Česku nedostatek, takže Škoda Auto zkoumá, zdali importovat dělníky z Ukrajiny, z Rumunska, anebo odjinud.“
Jinými slovy – pokud jde o nezaměstnanost, Čína nám s ní nijak nepomůže. Přijdou tedy cizinci, které zemanovský elektorát nijak nemiluje. To se lidu nějak opomenulo sdělit.
„Na čtvrtém místě je opět J&T Finance Group se smlouvou v objemu 800 milionů eur a s vysvětlivkou Investice do vybraných projektů. Nechme se překvapit. A seznam obchodů J&T nekončí, neboť je zde ještě položka Koupě dalších 20 % akcií společnosti J&T Finance Group na celkem 50 procent. Tato transakce bude mít hodnotu 420 miliónů eur. Z česko-slovenské společnosti J&T se tedy stává napůl čínská firma.
Seznam velkých kontraktů bychom mohli doplnit o nákup dvaceti českých letadel L-410 v hodnotě 111 miliónů eur, ale pozor: bývalá firma Let Kunovice ovšem již není česká, jejím nadpolovičním akcionářem je ruský podnikatel Iskander Machmudov.“
Takže vydělají Číňané a Rusové. No to je skutečně u Zemanových aktivit překvapení.
A tak dále. Abychom čtenáře nenudili, může si to v Reflexu číslo 14/2016 s trochou píle a hledání dočíst na stránkách 38-39 sám.
S autorem se můžeme ptát, jestli tohle všechno stálo za celou tu šaškárnu, vykřikování „vow“ v čínské televizi (hle, jakou má Zeman slovní zásobu v cizí řeči, nezná jen „pasy“ a „bablgam“, je to světový státník), předvádění se s vycpaným plyšákem, bojem proti dalajlamismu a policejní neurvalost v pražských ulicích.
Ano, lidu bude líp, bude líp Tvrdíkovi a Kellnerovi, Machmudovi a třeba i několika rumunským dělníkům. Konečně jsme se osvobodili z pout Západu a národní hrdost a suverenita mohou vzkvétat.