Prezident České republiky Miloš Zeman včera na půdě Rady Evropy prohlásil anexi Krymu za hotovou záležitost a Ukrajině doporučil, aby žádala po Rusku kompenzace. Reakce z obou znepřátelených táborů na sebe nenechaly dlouho čekat. Od postoje hlavy státu už se také distancovala česká vláda.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v projevu na Parlamentním shromáždění Rady Evropy odsoudil tvrzení, že je anexe Krymu hotovou věcí. Prezident rovněž varoval před ustupováním Rusku, se kterým podle Porošenka nění možné jednat „jako by se nic nestalo“.
„Ukrajina nikdy nebude se svým územím, se svými hodnotami a se svou svobodou obchodovat,“ uvedlo ve svém stanovisku ukrajinské ministerstvo zahraničí. To dále prohlásilo, že v současné Evropě je podobný návrh naprosto nepřijatelný. Ukrajina vnímá Zemanovy výroky jako pokus prosadit ústupek agresorovi.
Ministerstvo však rovněž ocenilo reakci české vlády, která se od Zemanových výroků distancovala. Premiér Bohuslav Sobotka včera večer na Twitteru uvedl, že Zemanovy výroky jsou v rozporu se zahraniční politikou Česka. Dnes se k vystoupení prezidenta vláda vrátila na svém jednání. „Vadí mi, když něco podobného zaznívá z českých úst na adresu někoho, kdo zažívá podobnou historii, jako jsme zažili my sami,“ uvedl po jednání vlády ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Zemanův projev jsme na vládě projednali a jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou vlády, v rámci celé koalice odmítli,“ napsal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na Twitter. Zemanovo proruské vystoupení v Radě Evropy dnes rovněž projedná senát.
Na ukrajinskou ambasádu v České republice mezitím docházejí vzkazy, které Ukrajině vyjadřují solidaritu a podporu. „Chci poděkovat desítkám Čechů, často zcela neznámým lidem, kteří nám dnes vyjádřili slova podpory a… omluvy. Vím dobře, že miliony českých přátel jsou solidární s Ukrajinci v našem boji proti ruským agresorům a okupantům. Jinak to nemůže být v zemi, jejíž národ dal světu Václava Havla,“ napsal ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis na Facebooku.
Zcela opačné reakce pochopitelně přicházejí od ruských politiků. Ti považují Zemanovo prohlášení za faktické uznání anexe Krymu. V žádném případě však oslovení politici nesouhlasí s kompenzací Ukrajině.
„Krym není předmětem obchodu nebo smlouvy. Znovusjednocení poloostrova s Ruskem proběhlo na základě projevené vůle lidu, nikoli cestou koupě a prodeje,“ prohlásil Leonid Slucký, předseda zahraničního výboru Státní dumy.
Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov okomentoval Zemanovy výroky v rozhovoru pro televizi Rossija „Poměrně často nahlas říká to, co si ostatní evropští politikové jen myslí. Zemanovo prohlášení je proto zásadní povahy. Znamená, že situace kolem Krymu, ať se to někomu líbí, nebo ne, je nezvratná. To uznává nejen Zeman, ale i ti, kdo Rusko odsuzují,“ řekl Kosačov. Podle něj jsou Zemanova slova spíše vzkazem Ukrajině, kterou označil jako překážku vztahů mezi EU a Ruskem.