Prezident Miloš Zeman často napadá podnikatele Zdeňka Bakalu kvůli privatizaci OKD. Zapomíná však, že to byla jeho vláda, která prodala podle policie pod cenou Mosteckou uhelnou společnost (MUS), jejíž manažeři jsou dnes u soudu kvůli podezření z tunelování.
[ctete postid=“222626″ title=“Plán B existuje. Prezident Zeman drží Babiše jen kvůli zájmům ruské lobby“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/Babiš-Zeman-večeře-385×230.jpg“ excerpt=“Skandální detaily pozadí kauzy Čapí hnízdo, které vyplavaly na povrch, nemohly “ permalink=“http://forum24.cz/plan-b-existuje-prezident-zeman-drzi-babise-jen-kvuli-zajmum-ruske-lobby/“]222626[/ctete]
„Požádám pana Bakalu, aby se stal mým ekonomickým poradcem na téma, jak úspěšně tunelovat českou ekonomiku,“ žertoval Zeman krátce po svém druhém zvolení prezidentem. Nemůže podnikateli žijícímu ve Švýcarsku přijít na jméno dlouhodobě a v poslední době nešetří ani vulgárními výrazy.
Začíná soud kvůli MUS
Soudní líčení kvůli privatizaci 46procentního podílu Ostravsko-karvinských dolů (OKD), které podle vyšetřovatelů pod cenou prodala Grossova vláda v roce 2004 skupině Karbon Invest za 4,1 miliardy korun, probíhá už tři roky. Doly nakonec skončily ve společnosti NWR Zdeňka Bakaly, který je v poslední době stále častějším terčem Zemanovy sžíravé kritiky.
Vláda Miloše Zemana postupovala v případě MUS podobně. V roce 1999 prodala 46procentní podíl bez soutěže společnosti Investenergy se sídlem ve Švýcarsku za 650 milionů korun, přičemž v té době dostala varování, aby to nedělala. K dispozici měla ani ne rok staré ocenění akcií, které uvádělo čtyřnásobně vyšší cenu, než na jakou přistoupil stát.
[ctete postid=“220378″ title=“Pavel Šafr: Obrana před Babišem a příběh českých médií v nové knize“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/45526126_516973565444289_5353478040686952448_n-385×230.jpg“ excerpt=“V těchto dnech vychází kniha OBRANA PŘED BABIŠEM, v níž Pavel Šafr v rozhovoru s “ permalink=“http://forum24.cz/pavel-safr-obrana-pred-babisem-a-pribeh-ceskych-medii-v-nove-knize/“]220378[/ctete]
Za touto nastrčenou firmou byla schována neprůhledná společnost Appian Group, které se podařilo skoupit většinový podíl akcií MUS a doly za výhodných podmínek ovládnout. Po prodeji podílu společnosti Czech Coal v roce 2005 začala manažery Appianu vyšetřovat švýcarská prokuratura z několika trestných činů, mimo jiné z praní špinavých peněz. Zabavila jim přitom na účtech 12 miliard korun.
Praní špinavých peněz, tunelování, úplatky
Antonio (dříve Antonín) Koláček a Petr Kraus už byli ve Švýcarsku pravomocně odsouzeni k nepodmíněným trestům odnětí svobody, zatímco u Oldřicha Klimeckého, Jiřího Diviše a Marka Čmejly dosud není rozhodnuto.
Stejná pětice bývalých manažerů MUS byla obžalována tuzemskými vyšetřovacími orgány. České republice údajně způsobili podvodem a zneužitím obchodních informací škodu nejméně 3,2 miliardy korun.
„Vymysleli a postupnými kroky realizovali plán, jehož cílem bylo ovládnout společnost MUS za její vlastní finanční prostředky. Za tímto účelem zorganizovali a vytvořili složitou a záměrně nepřehlednou strukturu obchodních společností,“ tvrdí obžaloba.
Podle státního zástupce tedy Investenergy zaplatila za podíl penězi, které pocházely přímo z uhelné společnosti, odkud je předtím obžalovaní vyvedli.
Obžalovaný je i bývalý náměstek průmyslu a obchodu v Zemanově vládě Robert Sýkora kvůli přijetí úplatku 3 miliony korun. Sýkora byl odpovědný za přípravu podkladů pro vládu pro prodej dolů, na jejichž základě získali uhlobaroni zbytek státního podílu. „Dostal přitom v souvislosti s prodejem akcií MUS platby od kupce. To umožňuje předpokládat, že stanovení uměle nízké ceny je zatíženo korupcí,“ uvádí obžaloba.
Zeman u soudu?
V začínajícím soudním procesu kvůli podezření z vytunelování Mostecké uhelné společnosti budou vypovídat někteří ministři Zemanovy vlády a nedá se vyloučit, že bude muset svědčit i prezident. V minulosti už k případu, podobně jako členové jeho vlády, vypovídal na policii. Poprvé v roce 2010 pro potřeby švýcarské prokuratury a o tři roky později se výslech opakoval kvůli české linii vyšetřování.
Jak v lednu 2011 zjistila Mladá fronta DNES, švýcarská prokuratura považovala prodej menšinového podílu MUS za uplacený. Podle ní si firma Investenergy pojistila tento obchod uzavřením smlouvy s gibraltarskou společností Torrence Trading lobbisty a zbrojaře Pavla Musely, tehdejšího přítele předsedy poslaneckého klubu ČSSD Stanislava Grosse, která pro ni měla prodej státních akcií vyjednat.
Podle zjištění Švýcarů společnost Investenergy, která nakonec doly od státu koupila, poslala Muselově firmě v daňovém ráji tučnou provizi ve výši 170 milionů korun, tedy více než čtvrtinu kupní ceny.
Od Musely peníze putovaly dál řetězcem kyperských firem a účtů. K jednomu z nich měl přístup obžalovaný Robert Sýkora, který se později proslavil tím, že se zapojil do další podezřelé finanční transakce s třetinovým podílem akcií firmy Moravia Energo. Díky ní „zázračně“ zbohatl jeho přítel Stanislav Gross, který vydělal zhruba 90 milionů korun.
Záhadná ztráta paměti klíčového svědka
Z dokumentů švýcarských orgánů vyplývá, že část peněz byla převedena na účty Grossova poradce Jiřího Martinka (10,2 milionu korun) a Antonína Sýkory (2,9 milionu korun), otce Roberta Sýkory. Více než 34 milionů korun šlo z této „provize za pomoc“ formou půjček přes Panamu a Švýcarsko do tuzemské firmy Nomainvest, kde tehdy působil šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř.
[ctete postid=“223442″ title=“Test pro GIBS: Prověřuje odložení únosu syna předsedy vlády, jemuž je podřízena“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Dragoun-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Generální inspekce bezpečnostních sborů dostala pokyn od pražských státních zástupců, “ permalink=“http://forum24.cz/test-pro-gibs-proveruje-odlozeni-unosu-syna-predsedy-vlady-jemuz-je-podrizena/“]223442[/ctete]
Tyto půjčky nebyly nikdy splaceny, stejně jako „půjčka“ 10 milionů korun z Nomainvestu nově vzniklému Nadačnímu fondu Zdraví pro studenty, založenému Stanislavem Grossem a tehdejším místopředsedou ČSSD Karlem Kobesem.
Vyšetřování této korupční větve v České republice zkomplikoval fakt, že klíčový svědek Pavel Musela záhadně spadl v lese z posedu, a na nic si od té doby nepamatuje. Okolnosti jeho pádu jsou dodnes nejasné a jeho stíhání bylo v květnu 2016 ze zdravotních důvodů přerušeno. Gross, Sýkora i Martinek korupci popřeli.
Dvojí metr
Toto vše se odehrávalo v době, kdy byl Miloš Zeman nejen předsedou vlády, ale i šéfem sociální demokracie. Měl by si proto nejdříve zamést před vlastním prahem. Používá dvojí metr nejen v hodnocení podnikatelů, ale i v používání presumpce neviny. Zatímco finanční dravec Bakala zatím nebyl z ničeho obviněn, v „Zemanově“ obdobné kauze prodeje MUS už u švýcarských soudů padly pravomocné tresty a provází ji vážné podezření z korupčního jednání.