Poslední roky se nám to v politice hemží samými experty. Začal s tím Babiš, přidala se SPD a své odborníky má k dispozici i Miloš Zeman. Alespoň za expertní pokládá partu svých známých, s nimiž čas od času řeší, co ho naštvalo. Není překvapením, že celý tým sdílí stejný názor jako prezident. Není tedy nutné na jeho stanoviska brát jakýkoliv zřetel.
Kdo by čekal, že se na Hradě schází na pozvání hlavy státu spolek odborníků na různé obory, velmi by se pletl. Připomíná to spíš sraz Bratrstva kočičí pracky nebo obdobné party lidí. Mezi experty, kteří podle prezidentské kanceláře tvoří erudovaný tým, najdeme třeba Marii Benešovou, Vratislava Mynáře, Martina Nejedlého nebo Miroslava Tomana. Dalšími členy jsou Vladimír Dlouhý, Jaroslav Hanák, Rudolf Jindrák, František Lukl, Jiří Rusnok a Jaroslav Zavadil. Chybí snad už jen duo Soukup-Ovčáček, které rozumí úplně všemu a nebojí se to prezentovat na veřejnosti.
Oficiální poradci prezidenta jsou očividně vybíráni podle „přísných“ kritérií, mezi něž patří především poslušnost. Ta se například současným ministrům spravedlnosti a zemědělství vyplatila natolik, že jsou stále členy kabinetu Andreje Babiše. Přitom zrovna Miroslav Toman si o vyhazov říká minimálně jednou za dva měsíce. Například za (ne)vyřešení otázky dovozu zkaženého masa z Polska by si konec ve funkci určitě zasloužil.
Naopak Marie Benešová má své místo jisté. Není totiž náhodou, že se funkce ujala den poté, co začalo hrozit, že by se Babiš mohl kvůli Čapímu hnízdu dostat před soud. Podle premiéra byla změna na Ministerstvu spravedlnosti plánovaná a prezidentova poradkyně nepřišla kvůli Zemanově intervenci. Proč ovšem do doby jejího návratu na ministerstvo předseda vlády ani jednou nezmínil její jméno? Jak to, že byla Benešová uvedena do funkce skoro dřív, než se o ní Babiš zmínil? Naivní občané mohou věřit verzi o náhodě. Kdo však alespoň trochu přemýšlí, musí se divit, proč nad trestním stíháním premiéra bdí prezidentova kamarádka.
Ze seznamu celé expertní party však nejvíce bijí do očí dvě jména. Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého. Pokud jsou totiž tito dva Zemanovi blízcí spolupracovníci v něčem odborníci, tak to bude obcházení stavebních povolení a lepení si podobizny Vladimira Putina na mobil.
Není divu, že prezidentův „tým“ odsoudil chování primátora Hřiba a šéfa Senátu Kubery. Nikdo si přece, dokud je Zeman prezidentem, nebude dovolovat vyvěšovat vlajku Tibetu, nebo navštěvovat Tchaj-wan. Hrad totiž uznává Čínu beze zbytku a na vlastní názory není v této otázce prostor. Je však s podivem, že se skrze Nejedlého nerozpoutala bitva s Pavlem Novotným. Starosta Řeporyjí si totiž dovoluje na Rusko a zaútočil na ně i v tamní veřejnoprávní televizi.
Kontroverzní starosta se zřejmě bude řešit, až se sejdou experti znovu. Bude to zase veselé posezení, ze kterého se opět dozvíme nějaký výstup. Ten však bude stejně podstatný jako předpověď počasí na uplynulý týden.