Drak sociálních sítí Jie (@jietienming), muž Hradu Rudolf Jindrák, Ivan Pilip a další diskutující na Twitteru řádně probrali výrok ministra zahraničí Tomáše Petříčka ohledně našeho vztahu k Tchaj-wanu. Z celé debaty a mlžení Hradu je patrné, jak hluboko už část politiků klesla kvůli služebné podlézavosti prezidenta Zemana a jeho skvadry. Lhaní, vytáčky, zbabělost.
Teď jde o to, zda nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uskuteční oficiální cestu na Tchaj-wan, kterou plánoval jeho předchůdce Jaroslav Kubera. Zemanovské pročínské kruhy jsou z takové představy krajně nervózní.
Tomáš Petříček pro Českou televizi řekl: „S předsedou Vystrčilem jsme o tom hovořili, nemůžu mu to zakázat a ani to není můj záměr, zakazovat poslancům a senátorům cesty do žádné země. Jen jsem ho upozornil, že je to nestandardní na takto vysoké úrovni. V případě každých vztahů si musíme říct, co nám to přináší a bere.“
Jie@jietienming napsal ve čtvrtek ráno tweet, kterého si všimli na Hradě:
„Petříček nedoporučil předsedovi Senátu cestu na Tchaj-wan. Takže na Ministerstvo zahraničí buď taky přišel dopis z Číny, a nebo je to prostě klasické srabáctví člena vlády z ČSSD. Hlasuju pro variantu 2.“
Záhy se ozval Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky:
„Nebo to zkrátka není v zájmu ČR, nebo rizika převažují nad přínosy, nebo ekonomické vztahy s TW lze rozvíjet i bez cesty druhého nejvyššího ústavního činitele, nebo… Status TW je komplikovaný, stejně jako vztah k CN. Jen tady si kdekdo myslí, že je chytřejší než MZV atd.“
Na to mu odpověděl Ivan Pilip (5. 3. v 10:01): „To máte do jisté míry pravdu. Škoda ale, že jste na jiná rizika neupozorňoval svého nadřízeného, když se v zájmu pár oligarchických skupin pokoušel přeměnit ČR v čínskou kolonii. Kdybyste to dělal, nemusely se tyhle diskuse vůbec vést.“
V dalším příspěvku k tomu Pilip dodává:
„Obávám se, že diplomacie žádné evropské země by nemohla takovou cestu doporučit, a je přehnané obviňovat @TPetricek z nějakého opuštění principů. Cesta předsedy Senátu je obhajitelná jako kompenzace ostudné politiky Hradu vůči Číně, jinak by byla diplomaticky krajně nestandardní.“
Připomeňme, že Jindrák 20. 2. na svém twitteru psal:
„Odkud se vzal ‚čínský dopis‘, nevím. Vím však jistě, že všichni nejvyšší ústavní činitelé na svém posledním setkání předsedovi Senátu cestu na Tchaj-wan z mnoha konkrétních důvodů nedoporučili. Stojí to mj. v oficiálním zápisu ze schůzky, když už sdílíme interní dokumenty…“
Tak on neví, kde se vzal. A tomu máme věřit? Když si dopis přinesl Jaroslav Kubera ze schůzky ústavních činitelů u prezidenta Zemana a dostal k němu hradní přípis. A na tom čínském dopise s hlavičkou ambasády je razítko podatelny Hradu. Takže tady se vzal! Je to tak složité? (Více ZDE.)
O tomto dokumentu se také zjistily pozoruhodné věci: Autorem třístránkového přípisu, který Hrad připojil k výhrůžné diplomatické nótě čínské ambasády, než ji předal předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, je podle zjištění Aktuálně.cz dcera šéfa Zemanovců Lubomíra Nečase, který je zároveň prezidentovým lékařem. Dcera předsedy Strany práv občanů působí na Hradě jako analytička. Nečas tvrdí, že vyhrála výběrové řízení. Hrad její angažmá odmítl komentovat.
Na celé téhle záležitosti vidíme, jak si na Hradě představují politiku. Předávat výhružná sdělení cizí mocnosti ústavnímu činiteli, jako by úřad prezidenta byl nějakým pošťákem Pekingu, pak lhát, že se neví, odkud se dopis vzal, a tento dopis neznámého původu, o kterém údajně na kopci nad Vltavou nic nevědí, vybavit vlastním dopískem, je skutečně tragikomedie.
Ivan Pilip to popsal celkem přesně. Číňané si mohou dělat, co chtějí, část politické scény v tom s nimi kolaboruje a nahlas se na to nic neřekne. Když zůstaneme jen u toho, co dělá pekingský režim v zahraničí, tak to opravdu stojí za to. Pokoušejí se prostřednictvím ovlivněných osob prosazovat svůj vliv na politiku cizího státu, manipulují veřejné mínění pomocí různých nastrčených institucí, Konfuciových institutů, takzvaně nezávislých odborníků, PR agentur, vyhrožují některým politikům, na nich závislá velkofirma oligarchy českého původu rozesílá pilně předžalobní výzvy akademikům, kradou duševní vlastnictví a tak dále. A ti, co se jim jinak hlásáním naší suverenity už málem zavařila ústa, vesele kolaborují a ani nepípnou. Proč taky, když jsou součástí systému. Jenže oni nepípnou ani ti, co součástí systému přímo nejsou, a tak Číně otevírají prostor ke stále větším drzostem.
Smutné.