Do vlády jde v pondělí návrh na zahájení přípravy stavby slavného Zemanova kanálu Dunaj–Odra–Labe. Žijeme budoucností, a to ještě trochu zvláštní budoucností. Kdyby se měl tento pochybný projekt uskutečnit v celém rozsahu, byla by to další slušná sekera do našich státních rozpočtů.
Letos schodek rozpočtu několik stovek miliard, příští rok to taky nebude velká sláva. Zatím Alena Schillerová nadhodila 320 miliard. Ale velkolepé projekty máme pořád na stole. Dostavba jaderného bloku v Dukovanech. Ta má podle odhadu přijít v současných cenách zhruba na šest miliard eur, což je přibližně 162 miliard korun. Takže to číslo můžeme podle současných zkušeností ve světě vynásobit dvěma, pokud ne třemi. A do toho zase ten kanál. Už jen chybí, abychom vyhlásili náš vlastní a suverénní národní kosmický program a pořádání olympijských her. Jen malý člověk si klade malé cíle.
Už se na tom pracuje: „Ministerstvo dopravy navrhuje zahájit přípravu úseku na Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi, který by měl vyjít na zhruba 15 miliard korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který má k dispozici ČTK. V pondělí návrh projedná vláda, zabývat se bude i zkoumáním vlivu kanálu na okolí. Stát se při analýze projektu prioritně zaměřuje na propojení Dunaje s Odrou, Labe zůstává v rezervě. Stavba koridoru by mohla začít po roce 2030… Úsek z Ostravy do Polska by se tak v případě schválení stal první částí zvažovaného vodního koridoru, který podle původních předpokladů měl spojit Odru s Dunajem a Labem. Podle studie proveditelnosti měl celý projekt vyjít na téměř 586 miliard korun. Ministerstvo však loni rozhodlo, že další analýzy zaměří na propojení Odry s Dunajem, které vycházelo ze studie jako ekonomicky nejefektivnější. Naopak napojení labské části za více než 300 miliard korun vyhodnotilo jako nevýhodné a technicky nejnáročnější. Stát si zatím pro labskou část ponechal územní rezervy pro případ změny rozhodnutí v budoucnu.“
I těch 15 miliard je docela dost peněz, o 586 miliardách ani nemluvě. Když uvážíme, co všechno by se za ty peníze dalo udělat pro modernizaci státu a ekonomiky, tak nad podobnými nápady žasneme.
Sousední Německo, které se také potýká s následky koronavirových opatření, plánuje deficit 2,5 procenta HDP a pak chce směřovat k vyrovnaným rozpočtům. Návrh našeho rozpočtu počítá s deficitem 4,5 procenta HDP a s ohromnými schodky i v dalších letech. Je snad německý koronavirus nějak odlišný od toho našeho? V tom to asi nebude.
Možná by se některé projekty měly rovnou odpískat. Za deset, dvacet let budou technologie už někde úplně jinde a tady poběží projekty jako z pravěku. V případě Zemanova kanálu to vypadá jako úlitba Hradu, aby byl od momentálního prezidenta chvíli klid.
Možná někdo počítá s tím, že nás spasí ten zázračný kopec plný lithia za biliony, který vlastenecky zachraňoval Andrej Babiš a komunisté. Nebo stále slibovaná vláda odborníků, co nahradí nemehla. Zatím se nezdá, že by něco z toho v praxi fungovalo.