Prezident Miloš Zeman opět v Soukupově pořadu Týden s prezidentem pronesl výroky, které jsou v rozporu s tím, co člověk očekává od hlavy státu. Opřel se do šéfů tajných služeb – Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a Bezpečnostní informační služby. A to kvůli kauze Huawei.
Jaromír Soukup dopředu sliboval, že v pořadu k čínské kauze zazní vyjádření. „Nyní budou dva šrapnely,“ uvedl Zeman. Německé úřady podle něj varovaly před poškozováním Huawei, protože nelze dokázat, že by firma sledovala své koncové zákazníky. Prezident pominul, že o to v kauze vůbec nejde.
Pak Zeman promluvil o Dušanu Navrátilovi (šéf NÚKIB) a Michalu Koudelkovi (šéf BIS). „Poškodili ekonomický zájem republiky,“ sdělil prezident, který tímto poškodil bezpečnostní zájmy téže republiky, aby podpořil Čínu.
Co měl tím údajným poškozováním Zeman na mysli? O obchod v Číně by prý mohla přijít například společnost Tatra. Jenomže skutečnost je taková, že Zemanův zájem na úspěchu Tatry je způsoben tím, že jeho přítelem je podnikatel Jaroslav Strnad, jehož syn Michal je dnes majitelem holdingu Czechoslovak Group, do nějž Tatra patří. Strnad dal Zemanovi například dva miliony korun na volební kampaň.
Na konci pořadu si oba aktéři vzájemně pochvalovali, jak se jim pořad povedl. „Víte, pane Soukupe, já mám rád konflikty,“ prohlásil Zeman. „Já taky, pane prezidente,“ odpověděl Soukup.
NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB. Zeman dnes řekl, že dává přednost hodnocení německých odborníků na kybernetickou bezpečnost před stanoviskem českého úřadu, a to s ohledem na vyšší profesionalitu, vybavenost a informovanost Němců.
BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkající se už roku 2013. „Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách,“ uvedla tehdy BIS. Upozornila na to, že v některých zemích byla Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízejí.