Podle zjištění Aktuálně.cz a Respektu firma Excalibur Army podnikatele Strnada nabízela na „uzavřené prezentaci“ zbraně Tchaj-wanu. Je to delikátní záležitost, protože komunistická Čína dodavatele zbraní ostrovu trestá.
Aktuálně.cz píše: „Společnost Czechoslovak Group jakýkoliv byznys na Tchaj-wanu popřela. Podle firmy texty tchajwanských médií ‚působí dojmem jakési propagandistické války‘, do které se společnost nenechá zatahovat.“
„Společnost Excalibur Army ani žádná jiná společnost ze skupiny CSG neprezentuje své houfnice Dana na Tchaj-wanu, rovněž se vyhrazujeme proti tvrzení, že by byl na kohokoliv z managementu společností vyvíjen jakýkoliv nátlak ze strany čínské ambasády v Praze. Tato informace je zcela nepravdivá. Žádný zástupce našich společností nenavštívil Tchaj-wan a ani žádný zástupce Tchaj-wanu nenavštívil společnost Excalibur Army,“ odpověděl na dotazy Aktuálně.cz a Respektu mluvčí Strnadova impéria Andrej Čírtek.
Jenže zmíněným médiím to potvrdila vojenská instituce National Chung-Shan Institute of Science and Technology (NCSIST) mající na Tchaj-wanu na starosti opatřování bojových technologií.
„Domácí zástupci firmy Excalibur Army tomuto institutu 7. října představili všechny produkty dodávané touto společností. Jednalo se o veřejných informacích, nikoliv o citlivých záležitostech institutu,“ sdělila NCSIST. Excalibur Army nabízela výzkum a vývoj zbraní. To se pak tři dny poté prý dozvěděla čínská ambasáda v Praze a vyhrožovala vedení firmy, že použije svůj vliv na českou vládu.
Nabízet zbraně Tchaj-wanu by bylo od Strnada, od roku 2018 nositele Medaile „Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti hospodářské“, skutečně pikantní. Miloš Zeman a jeho okolí jsou velcí přátelé komunistické Číny a míra jejich loajality přesahuje všechno, na co jsme byli od časů servility komunistických představitelů vůči Kremlu zvyklí. Teď je otázka, jak moc se budou na Strnada na Hradě zlobit. Strnad podpořil v minulosti nějakými sponzorskými miliony zemanovskou Stranu práv občanů. Ta sice měla mizivé politické úspěchy, ale jako klub přátel Miloše Zemana jistě fungovala dobře a lidé motající se kolem tohoto útvaru byli úspěšní jiným způsobem.
O nějaké ideály by v takovém obchodu s Tchaj-wanem pochopitelně nešlo. Snem zbrojařů musí být dodávat výzbroj všem stranám nějakého konfliktu. V Pekingu pro to ale nebudou mít asi velké pochopení a bezprověrkový kancléř Mynář by se měl asi zase vydat na čínskou ambasádu s dárečkem něco vysvětlovat. Snad se nám živý, zdravý a v dobré náladě vrátí.