Česká vládní i prezidentská diplomacie se včera intenzivně zabývala agendou, kterou podle prezidentova úředníka Rudolfa Jindráka způsobila v dosud takřka idylických česko-čínských vztazích cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.
Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák uvedl včera v pořadu Interview ČT24, že se během pondělí sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem a snažil se s ním řešit krizi, jakou prý v česko-čínských vztazích za celou svoji kariéru nepamatuje. Podle jeho slov mu šlo o to, aby česko-čínské vztahy „stabilizoval“. Na přímou otázku Jindrák uvedl, že svoji aktivitu koordinoval s ministerstvem zahraničních věcí.
S čínským velvyslancem se také předtím sešel náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Ten měl podle oficiálních zpráv z Černínského paláce vyjádřit český nesouhlas s ostrou reakcí čínské vlády na cestu delegace Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. I premiér Babiš označil veřejně čínskou reakci za neadekvátní.
Podle Jindráka ale oba čeští úředníci vyjadřovali při své separátní schůzce s čínským velvyslancem, že je třeba se dívat do budoucna a že lze najít diplomatickou cestu, jak z krize ven. Tlapa se prý sice ohradil proti čínskému vyhrožování, že předseda horní komory parlamentu Vystrčil zaplatí za svoji cestu na Tchaj-wan „vysokou cenu“, zároveň ale mělo podle Jindráka Tlapovo stanovisko i druhou část, která vyjadřovala přání po uklidnění vztahů. „Česko-čínské vztahy by se podle ministerstva zahraničních věcí měly do budoucna soustředit na pozitivní a praktickou agendu,“ dodalo rovněž ministerstvo zahraničí na svém webu.
Zemanův úředník dále naznačoval, že Českou republiku čekají z čínské strany sankce. Lze prý předpokládat, že půjde o sankce uvalené na konkrétní osoby. „Já se divím, že se divíme, vždyť o takové reakci víme již půl roku,“ prohlásil Jindrák o ostrém čínském stanovisku, jako by se s ním ztotožňoval. Podle něj byla již kupříkladu zastavena debata o čínské pomoci letecké společnosti Smartwings. „A já nevím, jestli to už není reakce na současnou situaci,“ řekl.
Jindrák zároveň tvrdil, že se snaží skloubit étos zahraniční politiky Václava Havla s potřebami byznysu. Prý to jde, ale musí se to dělat opatrněji.
Prezident Zeman se podle Jindráka chystá v roce 2021 do Číny, protože by se „rád rozloučil“ s prezidentem Si Ťin-pchingem. Jindrák věří, že se cesta povede i navzdory potížím s koronavirovou epidemií, která narušila plodnou zahraničněpolitickou práci prezidenta více než jeho nedávné zranění.
Rudolf Jindrák je zaměstnancem ministerstva zahraničí (a posléze kariérním diplomatem) již od roku 1986, kdy do této služby nastoupil za komunistického ministra ČSSR Bohuslava Chňoupka. Byl aktivním a veřejně oceňovaným členem Komunistické strany Československa a ve stejném roce také podepsal vázací akt se Státní bezpečností (ZDE). V polistopadové době se v éře vlád ČSSD stal náměstkem ministra zahraničí. Jinak byl také velvyslancem v Maďarsku a ve Spolkové republice Německo. Jindrák zastává názory, které zcela odpovídají zahraničněpolitickým postojům prezidenta Miloše Zemana.
Čína se zlobí
Podle agentury Kjódó byl předvolán na čínské ministerstvo zahraničí také český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík. Náměstek ministra Čchin Kang mu podle agentury sdělil, že Vystrčil „porušil čínskou suverenitu otevřenou podporou ‚nezávislosti‘ Tchaj-wanu a odštěpeneckých sil“. Čchin rovněž vyjádřil naději, že Česko podnikne „praktické kroky“, aby „dodrželo princip jedné Číny a vyhnulo se dalšímu poškození vzájemných vztahů“, citovala jej státní televize CGTV s tím, že Vystrčilovo počínání na Tchaj-wanu je „zlomyslné“ a „krátkozraké“.
Opozice volá po suverénním chování ČR
Opozice v ČR považuje prohlášení šéfa čínské diplomacie za nepřijatelné. „Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s narážkou na to, že premiér Babiš a vicepremiéři Alena Schillerová a Jan Hamáček v březnu přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy dopravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Číně tehdy v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.
„Cesta předsedy Senátu je v zájmu ČR, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské vyhrůžky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné,“ poznamenal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.
Vystrčil o výhrůžkách
Vystrčil v pondělí zopakoval, že jeho cesta nemá za cíl se proti někomu vymezovat. Výhrůžky Číny na jeho adresu jsou podle něj podobné tomu, co bylo obsaženo v čínském dopise, který obdržel bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Připomněl tak kauzu dokumentu, který byl objeven v Kuberově pozůstalosti.
Vystrčil přicestoval na Tchaj-wan s asi 90člennou delegací v neděli. V pondělí se zúčastnil setkání českých a tchajwanských firem na podnikatelském fóru a vystoupil také před studenty. V projevu mimo jiné vyjádřil naději, že své „demokratické zpoždění“ si začnou uvědomovat i další vysocí političtí představitelé například z Evropské unie a že Tchaj-wan brzy také navštíví. Připomněl rovněž zásadní roli českých i tchajwanských studentů v boji za svobodu před několika dekádami a vyjádřil podporu demokratickým silám v Hongkongu či v Bělorusku.
S použitím servisu ČTK